piątek, 31 grudnia 2010

Ile będzie kosztowało zabranie pieniędzy OFE?

Od początku nie podobał mi się system emerytalny zorganizowany pod dyktatem banków, głównie międzynarodowych i trudno nazwać mi było OFE genialnym wynalazkiem. Jednak przelanie 5% pensji do ZUSu, zamiast do OFE z punktu widzenia przyszłego emeryta jest fatalne, ponieważ dotąd te środki fizycznie istniały i były zapisane na jego koncie. Teraz w ZUSie zostanie po nich tylko zapis, a kasa zostanie przejedzona czy użyta do spłaty kredytów zaciągniętych przez ZUS.

sobota, 25 grudnia 2010

Po Świętach czas na finansowe porządki

Do końca roku zostało kilka dni, ale warto je wykorzystać także jako dobrą okazję do zrobienia finansowych porządków. Zacznijmy od przejrzenia rachunków bankowych i zastanówmy się, z których kont naprawdę korzystamy. Martwe lepiej zamknąć i o nich zapomnieć, aby potem nie dać się zaskoczyć przy zmianie taryfy opłat i prowizji.

wtorek, 21 grudnia 2010

Frank po 3,17 zł – kredyty drożeją

Szwajcarski frank dziś znowu znalazł się wyżej i przebił 3,17 zł. Na pewno martwi to osoby, które mają kredyt hipoteczny w tej walucie, ale nadal sama rata nie jest wyższa od złotowej. Jednak proszę sprawdzić pozostały kapitał do spłaty, przeliczyć na plny i porównać z wartością nieruchomości. W tym przypadku nie wygląda to aż tak różowo i pozostaje najgorsza strategia inwestycyjna, czyli nadzieja, że kurs w końcu spadnie.

Lokata Podwójna na 7% brutto

Na rynku pojawił się kolejny ciekawy produkt depozytowy, a jest nim „Lokata Podwójna” płacąca około 7% brutto w skali roku - tak promuje się nowy bank Leszka Czarneckiego. Idea Bank wygląda dziwnie znajomo i zapewne ma te same wady i zalety co pozostałe klony, czyli Open Finance oraz Getin Online. Zmienił się tylko kolor na niebieski.

Wróćmy do lokaty.

poniedziałek, 20 grudnia 2010

Jeszcze raz o „kup i trzymaj”

Jednym z dziwnych dogmatów ulubionych przez wielu inwestorów jest założenie, że wystarczy trzymać odpowiednio długo akcje w portfelu, a uzyskamy stopę zwrotu przewyższającą zyski z lokat czy obligacji o co najmniej kilka punktów procentowych.

Od dziś Bioton nie jest już notowany w indeksie WIG20, więc spójrzmy jak sobie radzą trzy spółki powiązane z Ryszardem Krauze na tle indeksu szerokiego rynku WIG.

niedziela, 19 grudnia 2010

Lokata 12% + telewizor w prezencie

W sieci krąży reklama, w której wybito wielką czcionka 12% na lokacie i jako bonus dorzuca się telewizor, ewentualnie konsolę do gier Xbox::

sobota, 18 grudnia 2010

Jak zyskać na karcie kredytowej mBanku?

Dziś zaczął się nowy okres rozliczeniowy mojej karty kredytowej w mBanku, więc postanowiłem sprawdzić w praktyce czy faktycznie da się zarobić w sposób opisany między innymi przez Marka.
Wygląda na to, że oscylator działa, więc pora opisać po kolei co i jak.

piątek, 17 grudnia 2010

Jak zarobić na foreksie?

Jeśli nie wiesz jak zarobić na foreksie, możesz spytać w TMS Brokers. Spółka właśnie dziś rozpoczęła budowę księgi popytu i ponoć zainteresowanie akcjami wyraziło sporo instytucji finansowych. Niestety dla drobnych inwestorów nie mam dobrej wiadomości. Minimalna kwota, z którą można startować stanowi równowartość 50 000 euro.

Pozostaje nam zatem czekać na debiut na rynku NewConnect, który planowany jest na 7 stycznia.

czwartek, 16 grudnia 2010

Kredyt na święta?

Czy chcesz wziąć kredyt na święta? Jeśli tak, znajdujesz się w zdecydowanej mniejszości czytelników tego bloga:


wtorek, 14 grudnia 2010

Co się dzieje z Open Finance?

Wczoraj skończyła mi się Lokata na Start, którą otworzyłem w Getin Online. Co ciekawe, bank w poniedziałek zrobił klientom intrygującą niespodziankę i przysłał zaległe potwierdzenia lokaty. Szkoda tylko, że z informacją o jej otwarciu w ... Open Finance :)

Aby się upewnić, że wszystko gra, sprawdziłem czy środki z lokaty wróciły na konto z którego wysłałem. Było to konto oszczędnościowe na optymalnym w Open Finance.

poniedziałek, 13 grudnia 2010

Jak dodatkowo zarobić na kredycie, koncie czy ubezpieczeniu?

Jeżeli rozważasz wzięcie kredytu hipotecznego, otwarcie konta czy zawarcie umowy ubezpieczenia, skorzystaj z pomysłu, który znalazłem w sieci.

Idea jest prosta i dziwne, że mało o niej się mówi. Zwyczajnie załóż stronę/bloga na darmowym serwerze takim jak Blogger i weź kredyt przez program partnerski.

niedziela, 12 grudnia 2010

Chcesz zarobić na private placement?

Zanim przejdę do tytułowego private placement, wrócę do ankiety, w której pytałem: „Jaka jest twoja wartość netto?” Wybraliście następujące odpowiedzi:

sobota, 11 grudnia 2010

2010 oczami Google

Google postanowiło pokazać 2010 rok przez pryzmat najczęstszych wyszukiwań:



piątek, 10 grudnia 2010

Dostanę 500 tysięcy dolarów od Google!

A więc stało się. Proszę Państwa, wygrałem 500 tysięcy dolarów! Fundatorem nagrody jest Google.

Oto dowód:



czwartek, 9 grudnia 2010

Lokata połączona z WIBORem

Meritum Bank wymyślił ciekawą, nową lokatę. Nowatorstwo polega na połączeniu lokaty z sześciomiesięcznym WIBOREM i z grubsza mechanizm wygląda tak:



HSBC o Chinach

HSBC oferuje na naszym rynku bardzo dobrze radzące sobie fundusze inwestycyjne. Wystarczy pokazać czołówkę tych sprzedawanych przez SFI mBanku:


Miejmy nadzieję, że podobnie skutecznie analizuje rynki finansowe, a dawna nazwa Hongkong and Shanghai Banking Corporation zobowiązuje.

środa, 8 grudnia 2010

Konto Premium w banku Raiffeisen. Opłaca się?

Austriacki Raiffeisen Bank stara się pozyskać najbogatszych klientów i kusi nową promocją. Osobom, które otworzą konto Premium do końca tego roku i do 15 stycznia dokonają transakcji kartą MasterCard Class&Club, zwrócą całość aż do 150 PLN włącznie.

Raiffeisen kusi takim zestawem:


Jeden z czytelników pytał na czacie czy opłaca się założyć konto Premium w Rajtku, inny zastanawiał się wysyłając e-maila.

wtorek, 7 grudnia 2010

W co warto inwestować w 2011 roku?

Pewnie zastanawiasz się w co warto zainwestować w 2011 roku? Ja też. Cały czas.

Można się wspomóc raportem naszych analityków z DI BRE, a jeżeli lubisz prognozy, w takim razie coś takiego wysmażył bank Goldman Sachs:



niedziela, 5 grudnia 2010

sobota, 4 grudnia 2010

Open Finance zwraca gotówkę, Polbank tnie procenty

Open Finance wprowadziło promocję w postaci zwrotu 1% transakcji dokonywanych wszystkimi kartami kredytowmi i debetowymi. Taki cashback znacznie podnosi atrakcyjność ich kart, ale niestety zgodnie z opublikowanym dopiero wczoraj regulaminem promocja potrwa tylko do 31 stycznia.

Ja mam tak czy siak kartę "Keep it Simple", więc będę jej używał jako głównej przez dwa miechy, ale specjalnie z tego powodu nie otwierałbym nowego rachunku i bawił się z kurierami, kartami, PINami itd.

Pozostaje nadzieja, że będzie podobnie jak z oprocentowaniem lokat w Open Finance, które są oferowane w ciągle przedłużanych promocjach.

środa, 1 grudnia 2010

Najlepsze lokaty i konta bankowe grudzień 2010

Witam w krainie śniegu i mrozu!

Skoro zaczynamy nowy miesiąc, pora na tradycyjne, całkowicie subiektywnie zestawienie, w którym umieszczę najlepsze lokaty i konta bankowe dostępne w grudniu 2010 roku.

Jeżeli chodzi o bezpłatne konto z darmową kartą debetową, zwykle w tej kategorii prowadzi mBank, ale ostatnie numery banku nieco nadwyrężyły cierpliwość klientów (nadal na przykład nie działa mTransfer kartą kredytową, mimo, że bank triumfalnie ogłosił uporanie się z problemami). Fakt, że system transakcyjny mi osobiście najbardziej się podoba, ale …

wtorek, 30 listopada 2010

Do czego może przydać się RSI?

Wskaźnik RSI wymyślił ponad 30 lat temu J. Welles Wilder. Jest to oscylator mierzący względną siłę trendu i jak z oscylatorami bywa, należy go traktować z lekkim przymrużeniem oka, albo co najwyżej jako wskaźnik pomocniczy dla analizującego wykresy.

Co ciekawe, powszechna jego znajomość zapewne zmniejszyła skuteczność działania, ale według mnie po jakimś czasie banalny wskaźnik znowu wraca do gry, ponieważ lekceważy go coraz szersze grono inwestorów zniechęconych mylnymi sygnałami.
Sprawdźmy w takim razie do czego może przydać się RSI inwestorowi i to na bardzo konkretnym przykładzie.

Fundusz zmienia strategię

Obecny także w tym portfelu fundusz Skarbiec Alternatywny zmienia strategię, a dokładniej mówiąc chodzi o Man AHL Trend, który jest opakowany w Skarbiec na naszym rynku. Przypomnę, że polityka inwestycyjna polega na wyłapywaniu trendów na wielu rynkach przy pomocy automatycznych systemów.

Inaczej mówiąc, nieważne czy GPW spada, czy rośnie, liczy się absolutna stopa zwrotu i z tego powodu spodobał mi się ten sposób zdywersyfikowania portfela.

Ba, nawet dostrzegłem w listopadzie całkiem silny trend.

poniedziałek, 29 listopada 2010

Sprawdź konto w mBanku

Sprawdź konto w mBanku, bo może dostałeś prezent od Mikołaja. Jak podaje „Wyborcza” bank lekko sfiksował i wysyła przelewy do przypadkowych ludzi:
„Dzisiaj dostałem trzy przelewy na konto w mBanku, które były wysłane na zupełnie inne konta niż moje!” (więcej takich historii tutaj).

Oczywiście wszedłem na swoje eKonto, ale nic nowego nie pojawiło się. A jak jest u Ciebie?

niedziela, 28 listopada 2010

Co kupują miliarderzy?

Niektórzy inwestorzy sądzą, że jeśli tylko z odpowiednim wyprzedzeniem wiedzieliby co kupują rekiny giełdowe, byliby w stanie osiągać naprawdę wysokie stopy zwrotu. Może tak, może nie, ale sprawdzić nie zaszkodzi.

W takim razie co kupują miliarderzy?

piątek, 26 listopada 2010

Pora na windykatora

Właściwie wszędzie otaczają nas oferty kredytów. W internecie, telewizji, mieście, sklepie, przed wejściem do domu … Praktycznie w każdym miejscu mniej lub bardziej nachalnie namawiają nas do wzięcia kredytu.

Skoro prawie nikt w Polsce nie oszczędza, łatwo zgadnąć, że chętnych nie brakuje i nikt nie zawraca sobie głowy jakimiś szczegółami wydrukowanym drobnym maczkiem, jak choćby RRSO. Otrzeźwienie przychodzi później, wraz z rosnącymi ratami, a w wariancie ekstremalnym - utonięciu w długach.

Wtedy nadchodzi pora na windykatora.

Irlandzkie obligacje płacą ponad 9% rocznie

Oprocentowanie irlandzkich obligacji dziesięcioletnich przekroczyło 9%:



Oczywiście w euro, nie w złotych. Jednak jakoś nie mam za bardzo ochoty szukać możliwości ich zakupu i w ubiegłym tygodniu po prostu dobrałem trochę franków, które obok norweskich koron i rzecz jasna metali szlachetnych uważam za jako takie zabezpieczenie przed nieodpowiedzialnymi europejskimi politykami.


środa, 24 listopada 2010

Lokata dwuletnia w Open Finance i Getin Online

W ofercie Open Finance i Getin Online pojawiła się dwuletnia lokata bez podatku Belki i w nowej odsłonie zestaw OF wygląda następująco:


wtorek, 23 listopada 2010

Jak inwestować w skorumpowanym świecie?

FBI i amerykańskie organy nadzoru finansowego prowadzą śledztwo w sprawie tzw. insider trading na nieznaną dotąd skalę. Może to być największa tego typu afera w historii Wall Street. Po weekendowej publikacji w „the Wall Street Journal” lawina ruszyła jeszcze szybciej i wczoraj agenci FBI przeszukiwali biura trzech funduszy hedgingowych.

Nie wiem czy ktoś jest aż tak bardzo zaskoczony, ale wygląda na to, że handel akcjami przez grube ryby na podstawie poufnych informacji stał się w USA powszechną praktyką, usankcjonowaną siecią wzajemnych powiązań.

niedziela, 21 listopada 2010

Gdzie otworzyć konto i założyć lokatę?

W ostatnich dniach kilka razy słyszałem pytanie gdzie otworzyć konto i założyć lokatę, więc podejrzewam, że również w sieci i na tym blogu parę osób szuka takich aktualnych informacji.

Oczywiście w tym celu co miesiąc publikuję tradycyjne zestawienie najlepszych lokat i kont, ale skoro liczba zapytań w realu istotnie wzrosła, pomyślałem, że zrobię taki aktualny wpis i zamiast mówić to samo co parę dni, po prostu będę odsyłał do niego.

No to zacznijmy od kont.

piątek, 19 listopada 2010

Inwestowanie w fundusze nie jest takie proste

Inwestowanie w fundusze nie jest takie proste jak się wydaje. Załóżmy, że zgodnie z zaleceniami pana doradcy z ładnego banku kupiłeś rok temu jednostki funduszu grającego na zwyżkę surowców. Strategia wydawała się wtedy jak najbardziej słuszna – w końcu Chińczycy wszystko kupowali na potęgę i windowali ceny.

Nic tylko grać na zwyżkę surowców, a jak nie masz za wiele pieniędzy idealnym wehikułem są fundusze inwestycyjne.

środa, 17 listopada 2010

Jak dostać podwyżkę w banku BGŻ?

Bank BGŻ prowadzi akcję promocyjną pod nazwą Konto z Podwyżką, dzięki której możemy zyskać co miesiąc parędziesiąt złotych, o ile spełnimy warunki banku.

Co trzeba zrobić?

Tanieją akcje. Co robić? Sprzedawać?

W ubiegły wtorek indeksy znalazły się na tegorocznym szczycie i od tamtej pory nieco schudły. Akcje tanieją, niektóre mocno i zaczynają się pojawiać pytania typu: co robić? Sprzedawać?

Sam jestem do nich od dawna przyzwyczajony, bo zawsze ktoś, kto dowie się, że mam coś wspólnego z inwestowaniem pyta na zmianę: „co kupić” albo „czy sprzedawać akcje”?

No to sprzedawać te akcje?

niedziela, 14 listopada 2010

Odgadnij kursy walut i wygraj iPada

Forex wzbudza spore emocje, także tu na blogu, więc zapewne wiele osób ucieszy informacja, że rusza nowy konkurs zorganizowany z okazji urodzin serwisu przez Walutomat, także dla Czytelników tego bloga. Do wygrania trzy iPady – chyba warto spróbować?

Sam nieraz korzystałem z Walutomatu i opisywałem swoje w sumie pozytywne wrażenia na blogu, więc nie miałem oporów, żeby przyjąć propozycję rozpropagowania konkursu, tym bardziej, że można wygrać atrakcyjne nagrody.

Co w takim razie trzeba zrobić, aby powalczyć o produkt firmy Apple?

ING przebija Inteligo

Dopiero co Inteligo postanowiło trochę zarobić na nieaktywnych klientach, a już ich pomysł przebija ING Bank Śląski. Od 1 grudnia opłata za kartę wynosić będzie tam 7 PLN miesięcznie, o ile nie wykonasz operacji bezgotówkowych za co najmniej 100 PLN w cyklu liczonym od 29. do 28. następnego miesiąca.

Teoretycznie wymóg łatwo spełnić, ale jak ktoś korzysta z ING tylko pomocniczo, jest zmuszony do płacenia kartą choćby nie za bardzo chciał (można też spróbować rezygnacji z karty w przypadku konta DIRECT).

Jeżeli ktoś szuka konta, gdzie nie widać takich pułapek, ma na szczęście całkiem spory wybór – na przykład mBank, getinonline czy konto optymalne OF.

Więcej na temat kont i lokat znajduje się w tradycyjnym comiesięcznym zestawieniu najlepszych kont i lokat. Poza tym można sobie przejrzeć aktualny ranking najlepszych kont internetowych z tabelkami w Excelu opracowany przez Michała Sadraka z Open Finance.


czwartek, 11 listopada 2010

2600% zysku w cztery miesiące

W lipcu tego roku na rynku NewConnect zadebiutowała spółka Assetus posługująca się jakże wysublimowanym tickerem ASS. Profil działalności nie wygląda dla mnie do końca jasno i przejrzyście, a po kliknięciu na stronie Assetusa zakładki "wyniki finansowe" widzimy coś takiego:




Na szczęście można je znaleźć w raportach spółek na stronie NewConnect.

środa, 10 listopada 2010

Inteligo zastawia karciane sidła

Od najbliższego poniedziałku 15 listopada Inteligo wprowadza nową opłatę miesięczną 4 PLN za posiadanie karty dla jej posiadaczy, którzy nie wykonają operacji bezgotówkowych za minimum 100 PLN.

Równocześnie bank rezygnuje z opłaty za prowadzenie konta.

Z tego wynika, że jeśli nie korzystasz aktywnie z ich karty debetowej, powinieneś ją zastrzec, żeby uniknąć opłaty. A do czego w takim razie może teraz służyć Inteligo?

wtorek, 9 listopada 2010

GPW dała zarobić

Akcje GPW dały zarobić około 20%. Notowania otworzyły się o 9:15 po 50,75 PLN, a w tym momencie jest już 52,65 PLN, czyli ponad 22% na plusie. Wszystko byłoby bardzo piękne, gdyby nie fakt, że mowa jest o pakiecie 25. akcji i te procenty gorzej wyglądają w realnych kwotach wyrażonych w złotych.

Czy opłaca się kupić fundusz Ipopema Rynku Mieszkaniowego FIZAN?

Od 4 listopada trwają zapisy na certyfikaty funduszu Ipopema Rynku Mieszkaniowego FIZAN. Z tego względu, że są one szeroko reklamowane w mBanku, już kilka osób pytało na czacie czy opłaca się kupić ten fund?

Należałoby zacząć od zrozumienia jak działa taki fundusz. Najpierw zbiera się pieniądze od ludzi sprzedając im certyfikaty, następnie inwestuje i jak się uda, inwestorzy zarobią, a jak nie - stają się tradycyjnymi dawcami kapitału.

W każdym wariancie fundusz pobiera opłaty i w przypadku tego nie ma żadnej dodatkowej motywacji dla zarządzających, żeby starali się zarobić, bo tak czy siak pobierają w tym i przyszłym roku 3,75% opłaty rocznej za zarządzanie, a od 2012 roku opłata spada do 2,5%.

niedziela, 7 listopada 2010

Bank BNP Paribas daje 5,8% netto i iPoda Shuffle 2GB

Bank BNP Paribas Fortis rzucił wyzwanie innym bankom i zaproponował promocję konta oszczędnościowego o nazwie „konto WIĘCEJ oszczędnościowe” oprocentowanego na 5,8% z codziennym naliczaniem odsetek. Na dodatek pierwszych 450. klientów rozpoczętej właśnie promocji otrzyma iPoda Shuffle 2GB.

Jednak miałem tu pewne wątpliwości.

Co robić z niespłaconymi kredytami?

Kilka dni temu chcąc, nie chcąc, w jednym z banków wysłuchałem skargi emerytki. Pani w starszym wieku ubiegała się o kredyt, żeby spłacić zadłużenie na kartach kredytowych. Jak stwierdziła – banki przysyłały je do domu, więc z nich korzystała. Dopiero po pewnym czasie zorientowała się jak drogi to kredyt.

W jej przypadku refleksja przyszła na tyle szybko, że jeszcze może próbować walczyć przez konsolidację kredytów, ale na szyjach bardzo wielu Polaków pętla zaciska się coraz mocniej.

Jak wynika z zestawienia (w tabelce na dole coś nie tak jest z datami) przygotowanego przez Halinę Kochalską z Open Finance wartość kredytów gospodarstw domowych niespłacanych terminowo skoczyła aż do blisko 33. mld PLN z niespełna 18. mld jeszcze w marcu ubiegłego roku.
Oznacza to, że coraz więcej osób boryka się z problemem - co robić z niespłaconymi kredytami?

sobota, 6 listopada 2010

Jak tanio kupić srebro?

Ostatnio pisałem o srebrze równo miesiąc temu, a srebro dalej bije rekordy ceny wyrażonej w złotych. Gdyby nie szalona spekulacja braci Hunt 30 lat temu, tak samo byłoby w dolarach.

Prawie zawsze tak się dziwnie składa, że w takich momentach wiele osób nagle pała miłością do aktywa, które gwałtownie drożeje. Jak zauważyłem w komentarzach choćby pod poprzednim wpisem, srebro teraz stało się metalem pożądanym bardziej niż złoto, więc zastanówmy się jak tanio kupić srebro?

piątek, 5 listopada 2010

Co po akcjach GPW?

Trzecia duża oferta publiczna w tym roku, czyli akcje GPW przyniosą niewielki zysk osobom, które zdecydują się na sprzedaż zaraz na początku. Dziś na naszych rachunkach w biurach maklerskich pojawią się te pakieciki po 25 akcji (u niektórych może 24) o wartości ledwie 1075 PLN.

Nadpłacona gotówka powinna wrócić też dzisiaj albo w poniedziałek, choć teoretycznie proces może potrwać nawet do dwóch tygodni.

Tak jak prognozowałem już w połowie października zastanawiając się ile zarobimy na akcjach GPW, nie znając nawet dokładnych warunków emisji, realny zysk będzie rzędu ~100-150 PLN na pakiecie, więc jest on znaczący tylko dla osób z naprawdę małym kapitałem, ale nie ma co lekceważyć nawet tej stówy.

Jednak pojawia się nieuchronne pytanie – co po akcjach GPW?

czwartek, 4 listopada 2010

Ben Bernanke chce droższych akcji

Wczorajsza decyzja FOMC Banku Rezerwy Federalnej o kolejnym „dodruku”, tym razem 600 mld dolarów (po 75 mld miesięcznie) nie była jakąś wielką sensacją i rynki miały pewien problem z jej interpretacją.

Najpierw indeksy giełdowe poleciały w dół, ale potem odbiły i odrobiły straty, wychodząc nad kreskę.

Również euro wyraźnie umocniło się wobec dolara.

Nas jednak w tym momencie zapewne najbardziej interesuje jaki będzie to miało wpływ na polską giełdę?

poniedziałek, 1 listopada 2010

Najlepsze lokaty i konta listopad 2010

Jeżeli ktoś szuka darmowych kont bankowych z dostępem do internetu i bezpłatną kartą, odsyłam do wcześniejszych zestawień kont i lokat, które ukazują się regularnie na początku każdego miesiąca. W takim razie przejdę do nowości, które mogli w październiku przeoczyć zainteresowani.

Najważniejsza historia to uruchomienie przez Getin Bank nowego serwisu getinonline z „kontem skarbonkowym”.

Jest to zielony klon konta optymalnego z Open Finance, ale z kilkoma ulepszeniami.

niedziela, 31 października 2010

Asset management jest jak pudełko czekoladek

W weekendowym „Parkiecie” znalazł się interesujący artykuł „Zarządzający gorsi od rynku”. Oprócz tekstu znajdziemy tam bardzo pouczającą tabelkę z wynikami działów asset manangement (ze względu na powszechną znajomość angielskiego proponuję zmianę nazwy na „La Gestion d’Actifs” i wtedy tabliczka na drzwiach czy wizytówka zyskają nowy wymiar i podniosą prestiż banku).

Są one przeznaczone dla klientów banków i biur maklerskich z grubszymi portfelami (wpisowe od 50 tys. PLN do kilku mln PLN), którzy chcą powierzyć pieniądze fachowcom, licząc, że zarobią dla nich przyzwoite pieniądze.

piątek, 29 października 2010

Którą pigułkę wybierasz? Czerwoną czy niebieską?

Pamiętacie scenę z „Matriksa” kiedy Neo ma do wyboru niebieską albo czerwoną pigułkę?

Rynki stoją właśnie przed takim dylematem tuż przed startem drugiej fazy Quantitative Easing, czyli skupu amerykańskich papierów dłużnych przez Bank Rezerwy Federalnej.

Albo wybiorą pigułkę niebieską i przejdziemy do kolejnej fazy wzrostów. Albo czerwoną i wtedy szybciej zobaczymy do czego prowadzi wielki eksperyment, którym kieruje Pan Ben Helikopter.

czwartek, 28 października 2010

Najlepiej oszczędzać na RORze

Z opublikowanego przez Fundację Kronenberga raportu na temat postaw Polaków wobec oszczędzania wynika, że zdaniem naszych rodaków najlepiej oszczędzać na RORze i aż 34% z nich korzysta z niego jako podstawowego sposobu oszczędzania. Dla kontrastu 21% posiadaczy tego typu rachunków bankowych za bardzo nie wie jak ich rachunek bieżący jest oprocentowany.

58% Polaków sądzi, że warto oszczędzać, ale faktycznie tak czyni co miesiąc tylko 10% z nas.

wtorek, 26 października 2010

Czy jestem bogaty?

Zastanawialiście się kiedyś nad takim pytaniem? Pewnie każdy chciałby wiedzieć czy jest bogaty, a jeszcze częściej ludzie starają się to udowodnić w bezpośredniej rywalizacji z sąsiadami lub rodziną (tradycyjny zestaw licytacyjny: domy/mieszkania/samochody/wczasy itp.).

Może jednak zmierzmy naszą wartość za pomocą liczb.

Jak to zrobić?

Prostota wygrywa

Wielu inwestorów sądzi, że jeśli zbuduje system oparty o tysiąc skomplikowanych formuł matematycznych czy wskaźników, znajdzie swojego świętego Graala, dzięki któremu będzie zarabiać morze pieniędzy. W pewnym sensie trading algorytmiczny opiera się na takim założeniu, ale jakie są szanse pojedynczego Jana Kowalskiego w rywalizacji z zespołem wielkiego banku inwestycyjnego czy funduszu hedgingowego?

Odpowiedź wydaje się oczywista i dążenie do nadmiernej optymalizacji systemu czy próba ścigania się w reakcji na napływające informacje rzadko przynosi zyski powyżej średniej rynkowej, a jeśli nawet rzeczony Kowalski pokona kompy wielkich banków, zawsze można go załatwić w inny sposób.

poniedziałek, 25 października 2010

Lokaty walutowe bez Belki teraz w Getin Banku

Getin Bank wprowadził do swojej oferty lokaty walutowe z codziennym naliczaniem odsetek, czyli tak zwane bezbelkowe. Idzie w ten sposób w ślady Alior Banku, który również niedawno wykonał podobny krok.

Rusza walka o Mazdę3 i 100 tys. USD. Wchodzisz?

Od dziś rozpoczęła się rywalizacja w „Parkiet Futures 2010” i aby powalczyć o nagrodę główną, czyli Mazdę3 należy otworzyć rachunek w DI BRE, wpłacić 39 PLN na rzecz organizatorów oraz minimum 10 000 PLN, maksimum 100 000 PLN na depozyt.

Wygrywa osoba, która osiągnie najwyższą stopę zwrotu na futures FW20 w ciągu jednego dnia licząc od dzisiejszej sesji aż do końca sesji 19 listopada.

niedziela, 24 października 2010

Forex jest świetnym interesem

Na stronach magazynu „Forbes” możemy sobie poczytać o sukcesie X-Trade Brokers i jak świetnym biznesem jest Forex. Dla brokera.

W zeszłym roku XTB zarobiło niemal 50 mln PLN, a zyski byłyby jeszcze wyższe, gdyby nie duże wydatki na reklamę i otwieranie kolejnych biur poza Polską. Te zyski skusiły fundusz venture capital Enterprise Investors do objęcia akcji XTB za ponad 200 mln PLN.

sobota, 23 października 2010

Turku, kończ ten mecz!

Wczoraj giełda w Stambule ponownie pobiła rekord wszech czasów. Tak, nie pomyliłem się – turecki indeks ISE100 znalazł się najwyżej w historii:

środa, 20 października 2010

Lokaty strukturyzowane nie opłacają się, przynajmniej większość

Od kilku lat banki i inne instytucje finansowe uparcie wciskają klientom struktury, z jednej strony najczęściej kusząc gwarantowanym kapitałem, a z drugiej możliwościami zarabiania znacznie więcej niż na zwykłej lokacie.

Świetna kombinacja, prawda?

Jednak proza życia toczy się zupełnie inaczej i z zasady lokaty strukturyzowane nie opłacają się, co chyba nie jest żadną sensacją, bo w końcu bank chce zarobić na marzeniach naiwnych, a nie dokładać do interesu.

niedziela, 17 października 2010

Czy warto założyć konto skarbonkowe w Getin Banku?

W kończącym się dziś tygodniu z rozmachem ruszył getinonline oferując najlepszą bankową lokatę dwumiesięczną. Lokata na start (z nazwą to się nie wysilili za bardzo powielając ją z Open Finance) przynosi 5,64% netto w skali roku, co w praktyce oznacza, że dla maksymalnej kwoty lokaty 10 tys. PLN możesz zyskać niespełna stówkę – akurat na uzupełnienie budżetu na świąteczne prezenty. Tu nie widzę żadnych przeciwwskazań. Sam od razu założyłem lokatę i kto ma wolne środki, a nie chce ryzykować na rynkach kapitałowych właściwie nie powinien zbyt długo się zastanawiać (szkoda, że max to 10k PLN).

Pojawia się jednak pytanie czy warto założyć konto skarbonkowe w Getin Banku (właściwie getinonline)?

sobota, 16 października 2010

Google zarabia na reklamach, prawie wyłącznie na reklamach

Google podało wyniki kwartalne w czwartek wieczorem. Mimo wielkich wysiłków, praktycznie cały zysk pochodzi nadal z reklam AdSense, a najlepiej to widać na poniższym wykresie:




czwartek, 14 października 2010

Jak zarobić 1200 PLN w mBanku?

MBank właśnie ruszył do walki o klientów i próbuje do tego wykorzystać … innych klientów.

W takim razie jak zarobić 1200 PLN w mBanku?

W ramach programu polecaMbank trzeba zwerbować nowych i namówić do korzystania z konta. Za każdego dostaniemy 50 PLN, ale ograniczeniem jest, że miesięcznie maksimum wynosi 750 PLN, a roczne 1200 PLN, co oznacza 24 osoby/firmy, które zechcą otworzyć sobie konto w tym banku należącym do grupy BRE.

Ile zarobimy na GPW?

Dziś opublikowano prospekt emisyjny GPW, z którego wynika, że każdy drobny inwestor będzie mógł zapisać się na maksymalnie 100 akcji (minimum 10 sztuk). Nie ma jeszcze ceny maksymalnej, ale pewnie będzie gdzieś w widełkach 35-50 zł.

Oznacza to, że trzeba przygotować maksymalnie 5000 zł na osobę i jeśli weźmiemy pod uwagę, że Skarb Państwa oferuje drobnym od 25. do 30% akcji z całej oferty, wychodzi na to, że aby dostać pełny pakiet, musiałoby pojawić się tylko 67-80 tys. zapisów, w co nie wierzę, skoro są one tak skromne.

W takim razie ile zarobimy na GPW?

środa, 13 października 2010

Lokata na start na 5,64% netto, czyli Getin Bank rzuca rękawicę innym bankom

Wreszcie coś się ruszyło w temacie lokat i Getin Bank wprowadzając nowe konto online jako wabik łowiący nowych klientów wykorzystał dwumiesięczną lokatę z codziennym naliczaniem odsetek.

Nazywa się ona „Lokata na start” i daje 5,64% netto w skali roku, czyli ponad 7% brutto.

Minimalna kwota lokaty wynosi 500 zł, maksymalna 10 000 zł, a wniosek składa się tutaj.

wtorek, 12 października 2010

Co zrobiłbyś za milion dolarów?

Zastanawialiście się kiedyś co zrobilibyście za milion dolarów? A co powiecie na to?




Kredyt Bank daje 5,3%, czyli jak zepsuć prezent urodzinowy

Kredyt Bank na dwudzieste urodziny daje prezent w postaci 5,3% na koncie oszczędnościowym i byłaby to ciekawa propozycja, gdyby nie kilka haczyków sprawiających, że jest on niemal tak samo mało przydatny jak wciąż wciskany mi przez system transakcyjny mBanku horrendalnie oprocentowany kredyt gotówkowy.

Co jest z nim nie tak jak trzeba?

niedziela, 10 października 2010

Nie zapomnij o oszczędzaniu

Niemal od początku bloga próbuję wykazać, że zamiast walki na rynkach finansowych dla większości ludzi znacznie prostszą i skuteczniejszą drogą powiększania kapitału jest zwyczajne nudne oszczędzanie.

No tak, nie ma w tym nic ekscytującego kiedy odłożysz te 100, 200, 500 czy 1000 zł, prawda?

Zawsze w takim przypadku poszukiwaczy mocnych wrażeń odsyłam do uprawiania sportów ekstremalnych czy bardziej leniwych - choćby do kina. Pieniądze z zasady nie lubią hałasu i zgiełku.

sobota, 9 października 2010

PGE sprzedana po 21,30 PLN. Okazja czy pułapka?

Zdesperowany minister Grad musi sprzedawać po kolei różne spółki, żeby jakoś dopiąć budżet ministra Rostowskiego. W tym tygodniu padło na PGE i akcje poszły pod młotek po 21,3 PLN (mimo, że w maju minister Grad zarzekał się, że nie puści poniżej 23 zł), ale wbrew zapowiedziom kupowały głównie OFE, a nie zagranica.

Oczywiście targi spowodowały istotne tąpnięcie kursu na GPW i zauważmy, że PGE otwierała miesiąc na poziomie 23,4 zł, a po tygodniu widzimy cenę 21,31 zł przy mniej więcej podobnych poziomach indeksów giełdowych.

Czy to okazja, czy pułapka?

piątek, 8 października 2010

Które spółki są tanie fundamentalnie?

Analitycy fundamentalni są zwykle przekonani, że rynki nie są efektywne i jeśli znajdą odpowiednią spółkę z dużym dyskontem do jej „wewnętrznej wartości”, na pewno zarobią. Biblia – „Inteligentny inwestor” Benjamin Graham.

Czasem kończy się to tak, że kupują walory niedocenianej perełki, której kurs dalej spada i potem nagle pojawia się jakieś fatalne info potwierdzające przecenę, na co bezradnie rozkładają ręce i kwitują sprawę stwierdzeniem: „tego nie dało się przewidzieć”.

środa, 6 października 2010

Spłacić kredyt czy inwestować?

Pytanie spłacić kredyt czy inwestować wraca do mnie jak bumerang. Najpierw dostałem je w ostatnich dniach mailem od Czytelnika (sorry za opóźnienia w odpowiedziach – wszystko czytam od razu, ale odpisuję znacznie wolniej), a dziś znowu natknąłem się na nie przypadkiem przeglądając grupę newsową pl.biznes.banki.

Wcześniej też mnie ktoś o to już pytał, więc spróbuję krótko odpowiedzieć jak to widzę.

Srebro najdroższe w historii

Gdyby nie szalona spekulacja braci Hunt z przełomu lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych, tytułowe zdanie byłoby prawdziwe także przeliczając cenę srebra na dolary. Jednak wspomniana wcześniej bańka sprawia, że informacja dotyczy ceny uncji wyrażonej w złotych (a w dolarach z kolei widzimy rekord złota - prawie $1350).

poniedziałek, 4 października 2010

Pechowy fundusz kupuje akcje pod korek, idą spadki?

W jednym z komentarzy herodot wskazał na niesamowity timing Investor FIZ, którego szefowie zapakowali się w złoto tuż przed letnią korektą i pozbyli kruszcu w lokalnym dołku.

Przypomnijmy sobie, że zarządzający zwalili winę na swoją kosmiczną stratę w maju na „flash crash” (tu znajduje sie aktualny dokument SEC wyjaśniający przyczyny krachu – brakuje nazwy funduszu Waddel and Reed Finance z Kansas) i zapowiedzieli, że przechodzą na pozycje defensywne pakując się w złoto.

niedziela, 3 października 2010

Październik miesiącem oszczędzania na akcje GPW

Wrzesień okazał się doskonałym miesiącem dla posiadaczy akcji. Wbrew statystyce przyniósł pokaźne zyski: WIG zyskał ponad 7%, a w USA odnotowano najlepszy miesiąc giełdowy od 1939 roku.

Na dodatek udało się nam wykręcić tegoroczne maksima na indeksach, co też było w wakacje nie do końca oczywiste (fakt, że WIG20 dokonał tego w cenach intraday dopiero w ostatni piątek).

piątek, 1 października 2010

Najlepsze lokaty i konta październik 2010

Wrzesień stał pod znakiem obniżania oprocentowania lokat w wielu bankach (szczególnie zaszalał Bank Pocztowy i z 7% na lokacie dwuletniej zrobiło się tylko 5%), ale na szczęście mamy kilka pozytywnych wyjątków.

Jeżeli chodzi o konta oszczędnościowe z codzienną kapitalizacją odsetek nadal prowadzi Polbank (brak BFG) z 5% netto, a tym razem do zestawu dorzucam Toyota Bank i konto młodzieżowe Click dla osób z przedziału wiekowego 13-24 lata. Tu też jest 5% netto i codzienna kapitalizacja, ale za konto trzeba zapłacić 1 zł miesięcznie.

wtorek, 28 września 2010

Sprzedawać złoto?

Pamiętacie sygnał z okładki „Wyborczej”, który idealnie wyznaczył wakacyjny szczyt ceny pszenicy? Nie bardzo?

No to proszę uprzejmie.

poniedziałek, 27 września 2010

Powalcz o 35 000 PLN i zagraj w Lidze Skarbca

Właśnie ruszają zapisy do Ligi Skarbca 2010 i na pewno wszyscy zainteresowani tematyką inwestycyjną powinni tematowi się dokładniej przyjrzeć, a zwłaszcza osoby cierpiące na niedostatek kapitału.

Można wygrać nawet 35 000 PLN i nie zależy to wyłącznie od ślepego losu, ale w pewnej części od naszych umiejętności, a jedynym kosztem jest nasz czas.

Żegnajcie tanie mieszkania w Warszawie

Na blogu „Stoję i Patrzę” autor wyłapał błąd lub celową manipulację ceny metra kwadratowego mieszkania budowanego w Warszawie wykorzystywanej w programie „Bankierzy i deweloperzy Rodzina na swoim”.

Z tego powodu od 1 października górny limit ceny metra kwadratowego kwalifikującej się do „Rodziny na swoim” skacze aż do 9080,4 zł, czyli o 13,3%.

Deweloperzy zacierają ręce i można śmiało powiedzieć: żegnajcie tanie mieszkania w Warszawie.

niedziela, 26 września 2010

Studencie, wyjedź z banku Chevroletem

Bank BPS prowadzi loterię promocyjną o nazwie ”Twoje konto z prezentami”, która zaczęła się 1 września i potrwa do 15 marca przyszłego roku. Aby wziąć w niej udział należy otworzyć/posiadać ROR w tym banku, potem zadeklarować comiesięczne wpływy w wysokości minimum 500 zł, a następnie spełnić ten wymóg (i nie wykręcić niedozwolonego debetu). W międzyczasie trzeba zarejestrować się na stronie albo wysłać SMSa potwierdzającego udział w promocji.


No to gdzie ten Chevrolet dla studenta?

sobota, 25 września 2010

Kto teraz kupuje akcje?

Wczoraj WIG wybił się na tegoroczne maksimum. Z racji tego, że wliczamy do niego dywidendy i indeks obejmuje znacznie więcej spółek niż okaleczony ze wspomnianych dywidend WIG20, uważam, że dla osób niegrających na futures czy opcjach lepszym miernikiem oceny bieżącej sytuacji jest wspomniany WIG.
Dla mnie sytuacja wydaje się dość klarowna.

piątek, 24 września 2010

ETF nie jest czarną skrzynką

W tym tygodniu na GPW zadebiutował ETF Lyxora (ticker ETFW20L), który ma odzwierciedlać ruchy indeksu WIG20. Nadal nie do końca jasna jest sprawa wypłacanych dywidend oraz co dokładnie ten Lyxor posiada (nie są to wcale akcje 20. spółek z indeksu, jakby się mogło wydawać).

Z tego powodu nie dziwi, że toczy się dość ożywiona dyskusja na temat instrumentu znanego na bardziej rozwiniętych rynkach od wielu lat (na przykład tutaj czy tu). Jednak wydaje mi się, że w tych technikaliach nieco zginął sens posiadania tego ETFu w portfelu.

wtorek, 21 września 2010

Jak zarobić 10% rocznie?

Dla niektórych osób tytułowe pytanie jak zarobić 10% rocznie wyda się trywialne, głównie dla takich, które nie mają pieniędzy i ich kapitał oscyluje w granicach kilku-kilkunastu tysięcy (ciekawy paradoks). W praktyce w takim wypadku lepiej dorzuć do skarbonki 100 zł co miesiąc (odpowiednik zysku >12% netto dla kapitału 10k), zamiast tracić czas na poszukiwanie magicznego systemu zarabiania na giełdzie czy Foreksie.

Z kolei inni, którzy posiadają już jakiś kapitalik czy kapitał i trzymają dużą jego część na lokatach w banku chętnie sprawdzą jak zarobić 10% rocznie nie ryzykując wielkiego obsunięcia wartości portfela.

niedziela, 19 września 2010

Kup jednostki funduszu bez ryzyka i zagraj o samochód

ING Bank Śląski wymyślił konkurs o nazwie „Inwestuj i wygrywaj”, w którym można zdobyć samochód Ford Fiesta, turystyczny voucher o wartości 3000 zł oraz netbook Samsung NP-N150-JP02PL 250 GB.

Dodatkowo każdy kto zainwestuje co najmniej 10 000 zł dostanie „Przewodnik po Polsce” wydawnictwa Pascal.

Banki i fundusze organizują wiele promocji, więc co ciekawego jest akurat w tej?

sobota, 18 września 2010

Amerykanie kupią akcje GPW

Prawdopodobnie w październiku czeka nas oferta publiczna akcji GPW i już dwa tygodnie temu zachęcałem do uzbierania odpowiedniej gotówki na IPO, a tegoroczne przykłady z PZU i Tauronem na pewno skłonią wiele osób do zakupów.

Jeśli na giełdach nie zobaczymy jakiegoś wielkiego krachu, debiut w listopadzie powinien być udany, a ja dodałbym kolejny czynnik przemawiający za sukcesem, czyli Amerykanów.

piątek, 17 września 2010

Kupujesz marzenia?

Kiedy kilka miesięcy temu akcje City Interactive przebiły średnią 200 SMA i zaczęły wykazywać jakieś tam oznaki życia, dopisałem sobie je do listy obserwowanych spółek. Ta średnia nie jest żadnym fetyszem, ale skoro wcześniej zatrzymała wzrosty pod koniec sierpnia ubiegłego roku, można ją uznać za jeden ze wskaźników do obserwacji.

Sytuacja wyglądała wtedy tak:

środa, 15 września 2010

Lokaty przyniosą straty

Zanosi się na to, że w najbliższym roku lokaty przyniosą straty, na szczęście nie wszystkie, ale lista banków wydłuża się i autor opracowania na ten temat Michał Sadrak z Open Finance doliczył się ich aż dwunastu (pełne dane w tabelce na trzeciej stronie).

Podstawowym założeniem było przyjęcie scenariusza, że przez najbliższy rok inflacja wzrośnie do 3,4% we wrześniu przyszłego roku, czyli zakładane obecnie lokaty na dwanaście miesięcy muszą oferować oprocentowanie co najmniej 4,2% brutto, aby udało nam się zachować kapitał bez strat.

wtorek, 14 września 2010

Podążaj za trendem, czyli Skarbiec Alternatywny w ofercie SFI mBanku

W SFI mBanku pojawił się fundusz Skarbiec Alternatywny (minimalny zakup 1000 zł), czyli opakowany przez BRE fundusz Man AHL Trend, którego główną ideą jest zarabianie na podążaniu za trendem bez względu na to czy jest rosnący czy spadkowy i na dodatek niespecjalnie ograniczając się do rynku akcji.

Podobne koncepcje na polskim rynku są wdrażane z różnym skutkiem przez kilka funduszy, ale Man AHL oferuje spojrzenie z zewnątrz i dlatego wydaje mi się, że może być ciekawą alternatywą dla naszych asów.

poniedziałek, 13 września 2010

Santander najniżej ocenianym bankiem przez brytyjskich klientów

Trwa lekkie zamieszanie wokół przejęcia przez Santander banku BZ WBK, a jego odpryskiem było między innymi wyciągnięcie dziś w cenach zamknięcia indeksu WIG na najwyższy poziom w 2010 roku.

Nie wiem co na to powiedzą klienci BZ WBK i czy im się podoba ta zmiana. Zapewne bank zastosuje swoją strategię sprawdzoną w innych krajach i zlikwiduje brand BZ WBK na rzecz swojego.

Nie mam konta w BZ WBK i sprawa mnie raczej nie dotyczy, ale znalazłem niezbyt optymistyczną informację o banku Santander w dzienniku „Financial Times”.

niedziela, 12 września 2010

Open Finance daje oprocentowany rachunek maklerski, Eurobank zabiera 4 PLN

Dzisiejszy wpis powiela informacje z shoutboxa, ale nie wszyscy non stop śledzą bloga, więc podaję dwie dość istotne wiadomości. Po pierwsze, Open Finance kusi rachunkiem maklerskim. Wabikiem na klientów jest przede wszystkim oprocentowanie wolnych środków 4,2%. Zwykle coś tam u maklera leży, więc zawsze lepiej jak pieniądze przynoszą jakieś, choćby drobne procenty (rocznie może wpaść do portfela od kilkudziesięciu do kilkuset złotych). Promocja potrwa do 28.02.2011.

sobota, 11 września 2010

Giełda to forma hazardu, więc idę na pocztę kupić obligacje

Moja ulubiona minister Jolanta Fedak wróciła z urlopu i zaczyna się powoli rozkręcać.

Ostatnio filozoficznie stwierdziła:

„Giełda to rodzaj hazardu (…). Nie wystarczą umiejętności, trzeba mieć dużo szczęścia, żeby udało się zyskać na takiej inwestycji. To bardziej granie, niż inwestowanie.”

czwartek, 9 września 2010

Czy opłaca się kupić akcje ZPC Otmuchów?

Tytułowe pytanie czy opłaca się kupić akcje ZPC Otmuchów wraca do mnie jak bumerang w postaci zaskakująco licznych maili, komentarzy pod postami oraz w shoutboxie. Miałem zamiar temat pominąć ze względu na niewielkie rozmiary IPO, ale skoro oferta cieszy się stosunkowo sporym zainteresowaniem, więc wypada się sprawą zająć akurat dziś, ponieważ zapisy trwają tylko do jutrzejszego popołudnia.

środa, 8 września 2010

Dlaczego mBank ciągle obniża oprocentowanie lokat?

Dziś mBank znowu ogłosił obniżkę oprocentowania lokaty jednodniowej z 3,5% na 3%, równocześnie przedłużając do 8 listopada oprocentowanie lokaty promocyjnej.

No i pewnie wiele osób zastanawia się dlaczego mBank ciągle obniża oprocentowanie lokat?

Bloger promuje Burger Kinga

Wczoraj media obiegła informacja, że Burger King przygotowuje projekt reklamowy, którego filarem będzie „znany bloger”.

Wszystko wskazuje na to, że chodzi o Marcina Balawejdera, który będzie krążył po Polsce odżywiając się tylko w barach Burger Kinga – trochę mi się nie zgadza to z cytatem z jego bloga:
„W jakim mieście będę miał prawo zjeść zdrowy i energetyczny posiłek zdecydują internauci i użytkownicy appek na swoich telefonikach.”

Jak oceniacie taki pomysł?

wtorek, 7 września 2010

Jak dostać sztabkę złota w prezencie?

Złoto pozostaje nadal jedną z najlepszych inwestycji nie tylko tego roku, ale właściwie całej dekady. Przeliczając cenę uncji na naszą walutę zyskała ona w 2010 roku ponad 20% i jak na tak zwaną bezpieczną przystań spisuje się wręcz doskonale. Osobnym problemem jest kwestia czy akurat właśnie teraz należy kupować kruszec (w postaci fizycznej czy też papierowej)?

W każdym razie każdy chętnie widziałby w swoim portfelu inwestycyjnym trochę złota, więc na pytanie jak dostać sztabkę złota w prezencie odpowiem, że wystarczy kupić certyfikaty Investor Gold FIZ w dziś rozpoczętej subskrypcji.


niedziela, 5 września 2010

Szykuj gotówkę na debiut GPW (ewentualnie czekoladki i galaretki z Biedronki)

W październiku czeka nas ostatnia duża prywatyzacja w tym roku i tym razem chodzi o samą Giełdę Papierów Wartościowych. Wstępnie debiut zaplanowano na 9 listopada, a jutro GPW złoży prospekt emisyjny w KNF.

Trudno ocenić w tej chwili do końca atrakcyjność oferty, ale jak zwykle w takich przypadkach ryzyko powinno być na tyle niskie, że na pewno warto co najmniej zastanowić się nad IPO, no i co najważniejsze - zawczasu przygotować odpowiednią ilość gotówki.

Konto bez kantów, za to z gwiazdką

Od niedawna bank BOŚ reklamuje swoje „Konto bez Kantów”, które umożliwia zarabianie za wykonywanie niemal każdej operacji w banku.

Większość mediów przedrukowała (wkleiła na stronie) informację prasową bez żadnego komentarza i nikt się nie wczytał dokładniej w regulamin tego konta.

A wcale nie jest aż tak różowo jak sugeruje ten zestaw:

sobota, 4 września 2010

Inwestowanie indeksowe na wyciągnięcie ręki

W 1973 roku Burton Malkiel napisał książkę „Błądząc po Wall Street, czyli dlaczego nie można wygrać z rynkiem” (tak brzmi tytuł polskiego wydania, które ukazało się dopiero trzydzieści lat później). Przedstawił w niej teorię błądzenia losowego, która zakłada, że ruchy na giełdzie są zupełnie przypadkowe i nie da się ich przewidzieć w żaden sposób.

Prawie każdy z inwestujących swoje środki na rynkach odrzuca tę hipotezę upierając się, że jego metoda (najczęściej obrazkowa, ewentualnie bardziej żmudna fundamentalna, algo -tu widzę największy potencjał, czy inna) pozwala na osiąganie stóp zwrotu przewyższających średnią rynkową.

OK, nie będę się spierał i kto regularnie bije rynki (istnieje taka grupa inwestorów, która wkurza Famę i jego kolegów) nie musi dalej nic szukać w tym wpisie, ale jak wytłumaczyć fakt, że fachowcy z wszelkimi możliwymi dyplomami, wiedzą teoretyczną i praktyczną regularnie przegrywają z benchmarkami?

piątek, 3 września 2010

Złoto oczami Ichimoku. Kiedy je kupić?

Dziś na blogu pojawi się gościnny post na temat złota, którego autorem jest Marek posługujący się techniką Ichimoku, właściciel www.technikaichimoku.pl

Od 28 lipca tego roku złoto znów intensywnie wzrasta i wiele osób z pewnością zastanawia się czy zostanie ustalony kolejny tegoroczny rekord. W dzisiejszym wpisie przyjrzymy się jak wygląda sytuacja techniczna tego cennego kruszcu, w którego wydobyciu dominują RPA, USA, Australia, Kanada i Rosja.

O tym, że długoterminowo złoto ma duży potencjał wzrostowy w przeciągu najbliższych dekad nie mam wątpliwości, ale czy tak różowo jest także w horyzoncie kilkuletnim nie jestem już pewien.

środa, 1 września 2010

Najlepsze konta i lokaty wrzesień 2010

Do bieżących operacji bankowych zupełnie wystarcza bezpłatne eKonto w mBanku z darmowym delfinkiem. Po przetestowaniu kilku (kilkunastu?) różnych systemów bankowych stwierdziłem, że tu system pasuje mi najbardziej i tak naprawdę wszystko byłoby super, gdyby nie żenująca oferta dla oszczędności, której praktycznie nie ma w mBanku (pomijam udany Supermarket Funduszy Inwestycyjnych).

niedziela, 29 sierpnia 2010

Dlaczego moje akcje nie chcą rosnąć?

Znacie ten problem? Wszystko dookoła wali w górę, a tylko moje akcje nie chcą rosnąć.

Dlaczego tak się dzieje? Czy tylko ja mam pecha?

Nie, to jest fenomen zbiorowy.

sobota, 28 sierpnia 2010

Zginęły mi 62 tysiące złotych!

Na shoutboxie rozgorzała dyskusja na temat pewnego klienta Eurobanku, któremu zniknęły z konta 62 tysiące złotych. Grzegorz Kiman z Gdańska stracił właśnie taką sumę w lipcu, kiedy przebywał na urlopie na Mazurach.

W tym czasie z jego konta w Eurobanku dokonano dwudziestu wypłat kartą w Holandii. Prawdopodobnie jego karta została sklonowana, a ponieważ karty z Eurobanku nie posiadają czipa, dla złodziei jest to czynność absolutnie do wykonania.

piątek, 27 sierpnia 2010

Plan wykonany, pora na nowy

Właśnie przeliczyłem wartość portfela i udało się dobić do 64 tysięcy PLNów, czyli zadanie na bieżący rok zostało wykonane. Niestety ze względu na obecność w nim mało płynnych akcji z NewConnect nie jestem w stanie do końca kontrolować jego wartości, ale łatwo się domyślić, że miło byłoby dobić do końca roku do 70k.

czwartek, 26 sierpnia 2010

Trzy najlepsze rady dla inwestora

Czy wiecie kim jest Mark Cuban? Jeśli nie, to napiszę w skrócie, że aktualnie właścicielem drużyny koszykarskiej z ligi NBA Dallas Mavericks, no i rzecz jasna miliarderem (wartość netto majątku 2,4 mld dolarów).

W jaki sposób dorobił się pieniędzy?

W latach dziewięćdziesiątych zajął się branżą IT (wcześniej był między innymi barmanem oraz instruktorem tańca) i ostatecznie udało mu się sprzedać portalowi Yahoo! spółkę Broadcast.com u szczytu manii internetowej w 1999 roku.

Sądzę, że to wystarczająca rekomendacja dla osoby, która doskonale wie co mówi, jeśli chodzi o inwestowanie.

środa, 25 sierpnia 2010

Ile postawisz na cykliczność rynku?

Indeks WIG20 jest znacznie częściej i dokładniej (aż do granic absurdu tickowego) analizowany i omawiany niż sam WIG, choć posiada on zasadniczą wadę – nie uwzględnia dywidend wypłacanych przez spółki. Zmienia to całkowicie teoretyczny wynik inwestowania w sam indeks – od początku istnienia od 16 kwietnia 1994 roku WIG20 zyskał do wczorajszego zamknięcia 140%, a w tym samym okresie WIG zarobił niemal 300%.

Z tego powodu warto częściej zerkać też na WIG, jeśli interesujesz się czymś więcej niż kontraktami terminowymi czy kilkoma blue-chipami.

A o co chodzi z tą cyklicznością?

wtorek, 24 sierpnia 2010

Mini Ratka, maksi opłatka

Od niedawna bank PKO BP katuje nas w TV nową reklamą swojego sztandarowego kredytu gotówkowego Max Pożyczka pod hasłem „Z Mini Ratką stać cię na więcej”:




niedziela, 22 sierpnia 2010

Jak znosisz straty?

Na początku tego wpisu chciałbym przypomnieć algebrę strat, którą powinien znać każdy zarządzający dowolnym portfelem inwestycyjnym, obojętnie czy znajduje się w nim 5 tysięcy, 5 mln czy 50 mln złotych.

Inaczej mówiąc, tabelka przypomina ile musisz zyskać po określonej stracie kapitału, aby wrócić do punktu wyjścia:

Jak zarobić 100 000 dolarów rocznie na YouTube?

Czy próbowaliście kiedykolwiek zarobić na filmikach na YouTube? Jeśli nie, znalazłem ciekawy artykuł na stronie Business Insider na temat zarobków najczęściej oglądanych gwiazd i gwiazdek YouTube.

Zarobki opierają się wyłącznie o reklamy Google AdSense, które pojawiają się jako przezroczysty pasek na dole na początku nagrania.

piątek, 20 sierpnia 2010

Wiedziałem, że tak będzie

Od dawna jednym z sektorów, o którym się mówi, że da zarobić jest rolnictwo. Wielokrotnie o tym perorował Jim Rogers, a robił to tak przekonująco, że nie pozostało mi nic innego jak tylko przyklasnąć.

Patrząc na ostatnie szaleństwo związane z cenami pszenicy i zaskakująco częstą obecnością tematu w mediach, mogłem śmiało podnieść swoje morale gadką typu „wiedziałem, że tak będzie” lub „a nie mówiłem?!”

środa, 18 sierpnia 2010

Alior Bank i FM Bank oferują nowe lokaty antybelkowe

Wreszcie coś się ruszyło w temacie lokat i w ostatnich kilku dniach dwa banki Alior Bank oraz FM Bank wprowadziły nowe lokaty bezbelkowe, czyli z codziennym naliczaniem odsetek.

W Aliorze mamy do wyboru lokatę na 180 dni na 5% netto albo lokatę dwuletnią na 5,8% netto.

Z kolei FM Bank dorzucił do kompletu lokaty na 9 miesięcy (4,8% netto) oraz 18 miesięcy (5,1%).

wtorek, 17 sierpnia 2010

Jak przygotować się do finansowego kataklizmu?

Tym razem na blogu pojawi się artykuł innego blogera. Autorem wpisu jest Survivalista, który prowadzi blog o Domowym Survivalu, czyli przygotowaniu domu i rodziny na kataklizmy. Nie tylko finansowe.

W dzisiejszym gościnnym artykule chciałem przedstawić Wam koncepcję przygotowania się do finansowego kataklizmu. Czyli po pierwsze zarysować Wam perspektywę tego, co nam grozi, a po drugie zaproponować kilka niezależnych metod na zabezpieczenie przed takim kataklizmem.

poniedziałek, 16 sierpnia 2010

Nie ma jak w domu

Większość ludzi nosi w sobie dość naturalne pragnienie posiadania domu na pięknie położonej działce. Zresztą łączy się ono z ponadczasowym stereotypem prawdziwego mężczyzny: syn, dom, drzewo. Jednak w naszych polskich realiach zakup działki budowlanej i wybudowanie domu oznacza nie tylko wiele lat ciężkiej pracy i wyrzeczeń, ale prawdopodobnie także konieczność zaciągnięcia sporego kredytu hipotecznego.

Pomijam ludzi z tych górnych trzech, maksymalnie pięciu procent najwięcej zarabiających, lecz nawet dla nich dom w dużym mieście stanowi naprawdę spore wyzwanie finansowe, co sprawia, że także przeróżne gwiazdy i gwiazdki muszą posiłkować się kredytami.

piątek, 13 sierpnia 2010

Dylemat inwestora

Tym razem na początek proponuję mały eksperyment. Spróbuj uporządkować pięć państw we właściwej kolejności pod względem liczby mieszkańców zaczynając od najbardziej ludnego, z następującego zestawienia: Rosja, Pakistan, Australia, Nepal, Zimbabwe.

Odpowiedzi znajdziesz tutaj.

Udało się? Mnie nie za bardzo, chociaż z geografii nigdy nie miałem większych kłopotów (no i parę miejsc w życiu zwiedziłem).

czwartek, 12 sierpnia 2010

Kredyt za darmo

Na pytanie gdzie można dostać kredyt za darmo (czasem nawet nie trzeba go oddawać), mógłbym zażartować, że w Banku Anglii czy Banku Rezerwy Federalnej, ale i u nas coś się znajdzie.

Taki właśnie tandem przedstawia „Rzeczpospolita” w postaci kredytu odnawialnego w Lukas Banku i Citi Handlowym. W obu bankach mamy „darmowy” dostęp do pieniędzy przez siedem dni (w Citi nie musi być po kolei) w danym miesiącu kalendarzowym, o ile spłacamy saldo w terminie.

Czy na pewno?

środa, 11 sierpnia 2010

Konto Mocno Oszczędzające spada do 5%

No i stało się. Od piątku 13 sierpnia Konto Mocno Oszczędzające w Polbanku gubi procenty i zamiast 5,5% netto będzie 5%. Więcej szczegółów nie znam, ale zdaje się dojdzie jeszcze jakaś zmiana z progami kwot.

W ten sposób mój dylemat czy otwierać kolejne konto zniknął, ponieważ bank poza BFG oferujący 0,5% więcej za nieco wyższe ryzyko niż Meritum Bank czy Open Finance nie wydaje mi się aż tak wielką atrakcją.

Jak zoptymalizować konto optymalne?

Tak jak niedawno deklarowałem po kolejnej obniżce oprocentowania rachunku oszczędnościowego w Eurobanku do 4,05% netto, zostałem niejako zmuszony do otwarcia kolejnego konta oszczędnościowego i wybór padł na konto optymalne w Open Finance.

Konto jest bezpłatne, tak samo karta. Na dodatek można otrzymać na początku jedną z pięciu nagród w promocji: nawigację samochodową, drukarkę, iPoda, aparat fotograficzny lub dysk zewnętrzny 250 GB. Wszystkie te przedmioty mają wartość w okolicach 200 PLN.

wtorek, 10 sierpnia 2010

Lokata, mieszkanie pod wynajem czy obligacje?

Właśnie natknąłem się na artykuł, w którym analitycy Open Finance próbowali dowieść, że jeśli masz teraz pieniądze najlepszym wyborem z trójki: obligacje, lokata, mieszkanie pod wynajem, są … dziesięcioletnie obligacje skarbowe, a najgorsza jest lokata.

Obligacje przynoszą rocznie 4,21% netto, mieszkanie 4,1%, a lokata 3,91% - co za absurdalna precyzja :)

poniedziałek, 9 sierpnia 2010

Fundusze absolutnej stopy zwrotu

Fundusze absolutnej stopy zwrotu oferują dwie rzeczy przyciągające sporą rzeszę inwestorów. Posiadają odpowiednio skomplikowaną nazwę – jak to ładnie pochwalić się przed znajomymi „ulokowałem środki w funduszu absolutnej stopy zwrotu”, zamiast „kupiłem trochę jednostek UniKorony”, a także świetnie rozgrywają motyw strachu przed stratą.

Bardzo wiele osób paraliżuje strach przed utratą choćby 1 czy 2% kapitału (często po traumie 2008 roku) i z tego powodu trzymają one wszystkie środki wyłącznie na lokatach i kontach oszczędnościowych, a tu mamy nagle cudotwórców, którzy nas zapewniają, że bez względu na warunki rynkowe będą zawsze zarabiali, odpowiednio zmieniając strukturę swojego portfela.

niedziela, 8 sierpnia 2010

Zbieraj pieniądze na okazje

Załóżmy, że doprowadziłeś już do sytuacji (albo przynajmniej do niej zmierzasz), w której co miesiąc generujesz dodatni cash flow, stworzyłeś fundusz bezpieczeństwa (minimum trzy- sześć miesięcy wydatków), oszczędzasz na lokatach i inwestujesz.

Czy istnieje jeszcze coś, co pominąłeś?

Według mnie warto zastanowić się nad oddzielnym funduszem stworzonym wyłącznie do polowania na okazje.

O co chodzi?

piątek, 6 sierpnia 2010

Inwestuj tylko w to na czym się znasz

Legendarny Peter Lynch zasłynął z niesamowitej stopy zwrotu, szczególnie biorąc pod uwagę wielkość aktywów którymi zarządzał. W końcu czym innym jest wyciśnięcie 30% z 1000 czy 10000 zł, a czym innym z miliarda dolarów. Tymczasem jego fundusz Magellan mknął jak torpeda i w latach 1977-1990 osiągnął średnioroczną stopę zwrotu 29,2%, znacznie bijąc benchmark, czyli indeks S&P 500.

Nic dziwnego, że jego powiedzenia i wskazówki są do dziś tak utrwalone w świadomości inwestorów. Jedną z nich jest: inwestuj tylko w to na czym się znasz.

Brzmi bardzo ładnie i wydaje się świetnym pomysłem.

Niech ZUS nie przekazuje OFE składek przez dwa lata

Taką propozycję złożyła wczoraj genialna minister pracy Jolanta Fedak. Według niej dzięki temu dług publiczny nie przekroczyłby progu bezpieczeństwa 55 procent PKB, a rząd zyskałby czas na dyskusję z KE i zmianę sposobu naliczania długu publicznego, do którego wlicza się składki OFE.

Świetny sposób na ratowanie budżetu, prawda?

A może w takim razie zawiesić na dwa lata wynagrodzenia posłom i rządowi, albo chociaż na początek pani Fedak? Tu parę złotych też się da oszczędzić.

Zresztą pani minister znana jest też z wprowadzenia nowatorskich zasad dyskusji wewnątrz swojej partii i rządu:




czwartek, 5 sierpnia 2010

Jak kupić akcje Google czy Apple?

Jesienią 2008 roku żałowaliśmy z herodotem, że nie możemy kupić akcji banku Goldman Sachs po 53 dolary za sztukę. Teraz kosztują ponad 150 dolarów, więc myśl była słuszna, ale nie dało się na niej zarobić.

Na szczęście sytuacja zaczyna się powoli zmieniać i można kupić akcje Goldmana, Google czy Apple bez tak wielkich problemów (czytaj: horrendalnych prowizji u naszych maklerów).

W jaki sposób?

środa, 4 sierpnia 2010

Fundusz zarobił 1446%. Hurra?

Rynek funduszy inwestycyjnych w Polsce zaczyna osiągać dojrzałość. Dosłownie. Dokładnie w ostatnią sobotę najstarszy dostępny w Polsce fundusz inwestycyjny Pioneer Zrównoważony (wtedy znany jako Pioneer Pierwszy Polski Fundusz Powierniczy) obchodził swoje osiemnaste urodziny.

Z tej okazji pochwalił się zyskiem 1446%, czyli z 10 zł ulokowanych wtedy inwestor dziś cieszy się kwotą bliską 155 zł. Oznacza to średnioroczną stopę zwrotu w wysokości 16,4%. Wspaniale, prawda?

wtorek, 3 sierpnia 2010

2011 23%, 2012 24%, 2013 25%

Obawiam się, że tak mniej więcej wygląda plan rządu na najbliższe lata, jeśli chodzi o podstawową stawkę podatku VAT, czyli klasyczne powolne gotowanie żaby.

W końcu jak utrzymać wielusettysięczną armię urzędników? O redukcji etatów w administracji nie ma mowy, więc proste, że trzeba dokręcić śrubę Kowalskiemu.

Niedawno PO zakpiła sobie z wyborców licząc na ich sklerozę (chyba słusznie, bo niewiele osób marudziło) i zamiast zgodnie ze swoją obietnicą z kampanii wyborczej zlikwidować podatek Belki, wybrała tego ostatniego na prezesa NBP.

Tym razem w miejsce obiecanych 3x15% (PIT, CIT i VAT) szykuje się 3x25%, czy coś podobnego. Nawet nie chce mi się tego dalej komentować …

poniedziałek, 2 sierpnia 2010

Lokaty na 8,5% i 9% w promocji

8,5% brutto na pół roku na lokacie wygląda nieźle.

Co należy w takim razie zrobić, żeby ją móc założyć?

Skorzystać z promocji w neoBANKU „Poleć nasz produkt”.

niedziela, 1 sierpnia 2010

Najlepsze konta i lokaty sierpień 2010

Jak zwykle przy wyborze kont i rachunków bankowych kieruję się głównym kryterium, którym jest cena, więc zacznijmy od zupełnie darmowych kont.

Taki wymóg spełnia całkiem sporo z nich – na przykład eKONTO w mBanku czy Konto Optymalne w Open Finance.

Również dwa dinozaury, czyli PKO BP oraz Pekao SA mają takie produkty w postaci Inteligo oraz Eurokonta Net.

sobota, 31 lipca 2010

Kluczowa połowa bessy

Dla graczy kontraktowych najistotniejsze jest zachowanie się indeksu WIG20, a właściwie WIG6 (po dojściu PZU), który odpowiada za 2/3 jego wagi. Stąd warto zawsze sprawdzić co widać na wykresach następujących akcji: banków PKO BP, Pekao oraz PKN Orlen, KGHM, TP SA i wspomnianego PZU (jednej z lokomotyw ostatniej fali up), a nie tylko i wyłącznie samego kontraktu terminowego FW20.

Jednak dla osób inwestujących w akcje na szerokim rynku czy w jednostki funduszy inwestycyjnych lepszy obraz daje WIG, z wiadomych względów – indeks obejmuje wielokrotnie więcej spółek i nie odcina się od niego dywidend.

No to rzućmy nań okiem w perspektywie wieloletniej.

środa, 28 lipca 2010

Masz kartę kredytową lub debetową w mBanku? Nie zapomnij o loterii

Od 15 czerwca do 15 września w mBanku trwa KartoMania, czyli loteria, w której losami są transakcje, które dokonujesz kartą kredytową lub debetową wydaną przez bank o wartości minimalnej 10 PLN.

Nawet jeśli zarejestrujesz się dziś czy dopiero we wrześniu i tak liczą się wszystkie zakupy (poza internetowymi) dokonane kartą w całym okresie od 15.06 do 15.09 (więcej szczegółów w regulaminie).

Głównymi nagrodami są trzy fordy (Ka, Fiesta oraz Focus) plus różne gadżety (200 x pendrive 4GB, 300 x kubek mBanku, 507 x torba z logo mBanku).

wtorek, 27 lipca 2010

Dlaczego krzyż śmierci nie działa?

Od 1 lipca na giełdzie trwa dość ostry rajd i od dołka z 1 lipca WIG20 zyskał ponad 11%. Jednym z upiorów straszących na giełdzie niczym agent ubezpieczeniowy namolnie wciskający nam swoje "produkty" był tak zwany krzyż śmierci, czyli sytuacja, kiedy dłuższa średnia przecinana jest przez krótszą od góry w dół. W klasycznym wariancie mamy do czynienia ze średnimi 50 SMA (dla fanów Fibonacciego może być 55, a optymalizatorzy na danych historycznych znajdą jeszcze dłuższą) oraz 200 SMA.

Jak to wygląda?

niedziela, 25 lipca 2010

Kupuj złoto, dolar bezdenną otchłanią i inne prognozy Petera Schiffa

Podejrzewam, że większość Czytelników bloga zna Petera Schiffa i jego poglądy. Jeżeli chodzi o polski wątek, przyjechał on jesienią ubiegłego roku na forum ekonomiczne do Krynicy i potem opublikował bardzo pochlebny artykuł na temat Polski i perspektyw naszej gospodarki. Może nie jest z nami tak beznadziejnie?

Wróćmy jednak do teraźniejszości i tego co mówił Schiff w tym tygodniu.

sobota, 24 lipca 2010

Tanio sprzedam polisę Skandii!

Często w internecie natykam się na ogłoszenia typu „sprzedam polisę Skandii” (przykłady 1,2,3).

Na pierwszy rzut oka oferta wygląda atrakcyjnie, ale dlaczego desperaci chcą oddać coś teoretycznie wartego na przykład 7700 za 2000 PLN?

Odpowiedź jest dość prosta - ci ludzie tak naprawdę sprzedają swoje zobowiązanie do wpłacania przez ileś tam lat pieniędzy do Skandii, które będą mogli wycofać dopiero za XX lat, albo muszą czekać na swoje pieniądze wiele, wiele lat (właściwie to drugie w każdym przypadku).

Świetne rozwiązanie. Dla Skandii.

piątek, 23 lipca 2010

Jak zdobyć 1000 zł za odgadnięcie wartości indeksu WIG20?

Na tytułowe pytanie najprostsza odpowiedź brzmi, otworzyć pozycję L lub S na futures FW20 i czekać na efekty.

Jednak istnieje też inny sposób.

Toyota Bank organizuje konkurs o nazwie „Najlepsze konto + 1000 zł”, w którym zgadujemy wartość indeksu WIG20, a na zwycięzców czeka nagroda w wysokości 1000 zł.

środa, 21 lipca 2010

4,4% netto w PKO BP

Na blogu Macieja Samcika pojawił się wpis, w którym autor odkrył, że w banku PKO BP da się wyciągnąć 4,4% netto na książeczce mieszkaniowej, a minimalny wkład wynosi zaledwie 200 zł.

Tak, istnieje jeszcze ten relikt PRLu i można sobie na takiej książeczce odkładać pieniądze, żeby potem starać się o kredyt hipoteczny na nieco korzystniejszych warunkach.

Najciekawsze jest jednak to, że wcale nie trzeba brać żadnego kredytu na mieszkanie, tylko po upływie umowy można zrezygnować, a na dodatek oszczędności są zwolnione z opodatkowania.

Nic tylko lecieć do PKO.

Alior Bank znowu rozdaje po 100 zł nowym klientom

Dziś zaczął się konkurs Alior Banku, w którym nowi klienci mogą dostać po stówie:

Goldman Sachs: ropa naftowa po 100 dolarów, złoto 1335 USD

Na blogu Pragmatic Capitalist ukazał się przedruk z raportu banku Goldman Sachs z prognozami cen różnych surowców. Powinien zainteresować przynajmniej paru Czytelników:


Żródło Pragmatic Capitalist

wtorek, 20 lipca 2010

Czy razem z kartą kredytową nosisz zapisany na kartce PIN?

Dziś nieco rozbawił mnie rozżalony klient mBanku, który poskarżył się, że bank nie uwzględnił mu reklamacji transakcji dokonanych jego kartą kredytową w Hiszpanii (wypłaty z bankomatów: 3 x 600 euro) mimo tego, że zastrzegł skradzioną kartę następnego dnia.

Szkopuł w tym, że gość trzymał razem z kartą zapisany gdzieś na kartce … numer PIN.

Czy bank powinien zwrócić mu pieniądze?

Gdzie kupić fundusz inwestycyjny 40% poniżej jego wyceny?

Na tytułowe pytanie gdzie kupić fundusz inwestycyjny 40% poniżej jego wyceny, krótka odpowiedź brzmi: na GPW.

Zacznijmy od tego, że zwykle jednostki funduszy inwestycyjnych kupujemy płacąc tyle, ile od nas zażąda dane TFI (często trzeba doliczyć prowizję). Zaletą otwartych funduszy jest łatwość zbycia jednostek przez złożenie zlecenia odkupienia. Zatem raczej o płynność naszych inwestycji nie musimy się martwić, choć jak zawsze bywają (na szczęście dość rzadkie) wyjątki – na przykład fundusz zawiesi odkupienia czy znienacka zmieni profil działalności i zmusi nas do przenoszenia środków gdzie indziej.

No to gdzie i jak kupić jednostki funduszu 40% poniżej ich wyceny?

poniedziałek, 19 lipca 2010

Ile trzymasz pieniędzy na RORze?

Jak wyliczył "Tygodnik Kibica" Open Finance, Polacy trzymają na RORach … 35 mld zł. To bardzo intrygujące i potwierdza, że ludzie zwykle wcale nie są racjonalni w swoich decyzjach finansowych jak twierdzi dogmatyczna ekonomia XX wieku.

Przykładowo bank PKO BP (najwięcej rachunków bieżących w Polsce; z Inteligo posiadają razem ponad 6 mln rachunków) płaci na swoim „Superkoncie” (nie ma to jak poczucie humoru działu marketingu) 0,1% w skali roku. Równocześnie kasuje klientów opłatą 6,9 zł miesięcznie (2 zł więcej za dostęp przez internet) plus 20 złotych rocznie za kartę PKO Ekspress.

sobota, 17 lipca 2010

Lokata na 5,5 oraz 5,55% netto w neoBANKu

Wbrew pozorom neoBANK nie jest bankiem założonym przez dzieci neostrady czy choćby Keanu Reevesa, lecz marką wymyśloną przez Wielkopolski Bank Spółdzielczy, o której wspominałem w ubiegłym roku. Potem weszły jakieś opłaty i temat zniknął, ale przypomniał o banku w komentarzach jeden z Czytelników (za co dziękuję).

Faktycznie w ofercie NeoBANKu znajduje się trzymiesięczna lokata e-Codzienna na 5,5% rocznie z codziennie dopisywanymi odsetkami oraz sześciomiesięczna lokata e-Codzienna BIS na 5,55%. Wygląda to całkiem ciekawie.

Złoto znalazło się w ciekawym miejscu

Złoto od wieków rozpala emocje i nie inaczej jest obecnie, ale zamiast zająć się poszukiwaniem samorodków złota czy kupowaniem krugerrandów, proponuję zerknąć na wykres certyfikatu RCGLDAOPEN naśladującego ruchy kursu złota przeliczanego na PLNy.

Oczywiście złoto można kupować też bezpośrednio grając na kontraktach, ale ten wariant z certyfikatami jest o tyle ciekawy (przynajmniej dla mnie), że nie gramy na dźwigni i nie potrzebujemy zbyt wielkiego kapitału do całej operacji - w wariancie ekstremalnym niespełna 400 zł.

piątek, 16 lipca 2010

Konto optymalne nadal oferuje 4,5% netto

Do wczoraj trwała promocja, w ramach której środki na koncie oszczędnościowym dołączonym do konta optymalnego w Open Finance były oprocentowane na 4,5% netto, co w świetle ostatnich obniżek dookoła (choćby w eurobanku do 4,25%) podniosło atrakcyjność w sumie dość topornego rachunku.

Dla zastanawiających się co dalej mam dobrą wiadomość, że promocyjne oprocentowanie 4,5% netto (codzienne naliczanie odsetek kapitalizowanych na koniec miesiąca) zostało przedłużone do 14 października.

czwartek, 15 lipca 2010

Rynki nie są racjonalne

W tradycyjnych podręcznikach do ekonomii zakłada się, że uczestnicy gry rynkowej podejmują racjonalne decyzje kierując się zasadą maksymalizacji własnych korzyści.
Każda nowa informacja ma powodować, że odpowiednio modyfikują swoje postrzeganie świata, które da się opisać jakąś formułą (na przykład twierdzeniem Bayesa) i ich kolejne decyzje są oparte na logice, nie emocjach.

Na tej podstawie stworzono parę eleganckich teorii dotyczących rynków finansowych (za które rozdano wiele nagród Nobla), dokładając do racjonalnego inwestora efektywność rynku.

Jednak mają one zasadniczą wadę – nie da się dzięki nim zarabiać więcej pieniędzy na giełdzie od średniej i co więcej, prowadzą często do błędnych wniosków (także z powodu kilku innych dziwnych założeń typu: nie istnieją prowizje, dostęp do informacji jest bezpłatny itd.).

To tak jakby nasz rodzimy rolnik zaczął rozpatrywać co warto uprawiać zaczynając analizę od założenia, że w Polsce nie ma zimy. Pewnie opłacałaby mu się kawa (albo koka).

środa, 14 lipca 2010

Meritum Bank zamyka furtkę optymalizatorom

Wczoraj Meritum Bank rozesłał swoim klientom maila, którego fragment przytaczam:

Informujemy, że z dniem 27 lipca 2010 r. wprowadzamy zmiany w oprocentowaniu rachunku MeritumKonto Silnie Zarabiające dla kwot poniżej 1.000,00 zł. Kwoty poniżej 1.000,00 zł będą oprocentowane na poziomie 1,0% w skali roku. Oprocentowanie dla kwot 1.000,00 zł i wyższych pozostaje na niezmienionym poziomie, tj.4,5% w skali roku (dla całości salda na rachunku).

Tym samym bank zamknął furtkę optymalizatorom, którzy mogą cieszyć się z teoretycznych 9% netto tylko do imienin Anny.

wtorek, 13 lipca 2010

Co zamiast lokaty?

Ostatnich tygodni nie zaliczymy do najlepszych dla oszczędzających.

Poważnym ciosem było przede wszystkim obcięcie oprocentowania Lokaty Optymalnej w Open Finance (przykładowo od 1 lipca lokata sześciomiesięczna spadła z 5,65% na 5% netto), kolejnym zjazd z procentami na rachunku oszczędnościowym w eurobanku na 4,25%. Do kompletu SKOK Wołomin zablokował możliwość omijania podatku Belki podnosząc kwotę minimalną lokaty do tysiąca złotych.

W takim razie co zamiast lokaty? Czy istnieje jakaś alternatywa?

Złoto w banku PKO

W niektórych oddziałach banku PKO BP można/można było kupić złoto: sztabki i monety, ale wpis będzie o czym innym, czyli o promocji w SFI mBanku. Do końca lipca możesz zabawić się we wróżbitę i próbować zgadnąć jaki będzie kurs złota na otwarciu sesji w dniu 1 września 2010.

Nagrodami w konkursie są sztabki złota (uncjowa, 20 g oraz 10 g) oraz ramki cyfrowe.

Pozornie wygląda to atrakcyjnie, ale pojawia się tradycyjna gwiazdka.

niedziela, 11 lipca 2010

Wczasy w Grecji, dobry pomysł na wakacje w tym roku

Mimo że nie trzymam nawet złotówki w Polbanku, przyznam się, że jestem fanem Grecji. Wcale nie żartuję.

Uważam, ze greckie wyspy to niemal idealne miejsce na tegoroczne wakacje i kto tam jeszcze nie był, niech sam się przekona.

Jak zawsze znajdą się marudy, które wykupiły wczasy za 1000 zł i spodziewały się luksusu i teraz narzekają na kiepskie warunki, ale pomińmy je litościwym milczeniem.

Dlaczego akurat teraz Grecja?

czwartek, 8 lipca 2010

Jak zdobyć 500 zł w Allianz Banku?

Wiosną mogliśmy zarobić w banku BZ WBK oraz Alior Banku, więc pora na coś nowego.

Allianz Bank rozpoczął nową promocję, w trakcie której można zdobyć przynajmniej 500 zł w dość łatwy sposób.

No to teraz opiszę po kolei co należy zrobić.

Najpierw trzeba udać się do oddziału banku (nie da się przez internet) i otworzyć w nim konto osobiste. Co najmniej dwa z nich są bezpłatne i bez gwiazdek. Są to konta osobiste „na start” oraz „WWW”. Karta debetowa jest nieobowiązkowa i nie trzeba jej brać (koszt 1 zł miesięcznie).

środa, 7 lipca 2010

Foton porusza się z prędkością światła

Tytułowy cytat z ulubionej przez wszystkich fizyki wiąże się oczywiście z giełdą.

Spośród czterech moich wybrańców z NewConnect pierwszy rozpędził się czeski Photon Energy. Spółka bardzo prężnie prowadzi realną działalność i jeśli faktycznie spełni swoje obietnice, powinna kosztować w przyszłości zdecydowanie więcej.

Zapowiadany zysk w 2010 roku 34,5 mln zł (za 2009 było +9,7 mln zł, za 2008 -1 mln zł) oznaczałby aż 1,5 zł na akcję, czyli dla obecnego kursu współczynnik C/Z wynosiłby nieco ponad 4, a prosta arytmetyka mówi, że dla 15 zł byłoby to 10.

Dla porównania spółka zajmująca się alternatywną energią z głównego parkietu GPW, czyli PEP legitymuje się C/Z na poziomie 20,7.

Jim Rogers założył fundusz hedgingowy z Buffettem

Nie ma to jak poczytać sobie w wakacje poważny portal finansowy.

Właśnie dowiedziałem się, że jak podaje DKDR z Forsal.pl Jim Rogers w 1970 roku założył fundusz hedgingowy z ...Warrenem Buffettem. Nazwisko Buffetta jest zresztą powtórzone dla lepszego efektu.

Faktycznie niesamowite info. Sensacyjne.

A co na to Soros? Pewnie zdziwiłby się nie mniej ode mnie.

niedziela, 4 lipca 2010

Kredyt hipoteczny we frankach

Pamiętacie beztroskie lata kredytowe zakończone w wakacje dwa lata temu?

Wtedy każdy pośrednik finansowy i pracownik banku przekonywał, żeby kredyt hipoteczny koniecznie brać we frankach. CHF dzięki niskim stopom w Szwajcarii był lekiem na biedę Polaków i kosmiczne ceny mieszkań.

Tymczasem od zeszłej zimy frank jest be, a cacy jest złoty, ewentualnie euro.

Najłatwiej absurd sytuacji dostrzec na wykresie franka względem złotego.

sobota, 3 lipca 2010

RGR z krzyżem śmierci straszą na wykresach

Zakończone w środę półrocze było średnio udane dla posiadaczy akcji. Tak naprawdę najlepszą taktyką było trzymanie pieniędzy na lokatach dających premię sporo powyżej przepisowych 3% nad inflację i wejście w IPO PZU. Owszem, przytrafił się też rajd do góry wczesną wiosną i potem zjazd od połowy kwietnia dający zarobić spekulantom, ale ogół lokujących środki na giełdzie czy w funduszach raczej jest niezadowolony.

Co gorsza, straszy też nas analiza techniczna.

czwartek, 1 lipca 2010

Najlepsze konta i lokaty lipiec 2010

Zaczynamy nowy miesiąc, więc przyszła pora na tradycyjny zestaw.

Przechodząc od razu do rzeczy muszę odnotować na początku smutny fakt, ze od dziś Open Finance ściął oprocentowanie lokaty optymalnej. Od teraz mamy 5,25% netto na lokacie dwunastomiesięcznej, 5% na sześciomiesięcznej oraz 4,85% na trzymiesięcznej.

środa, 30 czerwca 2010

Lokata optymalna - obniżą czy nie obniżą?

Pod poprzednim postem pojawiła się informacja, że Open Finance obcina oprocentowanie lokat od jutra i zadzwoniłem na infolinię, aby sprawę potwierdzić (kilka poprzednich alarmów było fałszywych). Niestety, to źródło okazało się nad wyraz dyplomatyczne i nie chciało nic pisnąć, ale profilaktycznie proponuję złożyć trochę wniosków na lokatę optymalną sześcio- lub dwunastomiesięczną (najwyższe oprocentowanie dla kwoty 549,12 zł równe 5,98% netto).

Tym bardziej, że znalazłem podobną informację (?) na grupie dyskusyjnej pl.biznes.banki.

Być może jest to chwyt marketingowy sprzedawców dzwoniących do klientów, ale kto ma wolne parę plnów powinien jednak na wszelki wypadek złożyć wnioski w systemie Open Finance (ważne 14 dni), a potem najwyżej ich nie wyśle. Masz jeszcze parę godzin na ich wklepanie.

Prywatnie wybrałbym raczej lokatę na 6 miesięcy. No to zmieniam okno i wpisuję wnioski :)

wtorek, 29 czerwca 2010

Ile dostałeś akcji Tauronu?

Zgodnie z informacjami z kilku źródeł, teoretycznie powinienem dostać 934 akcje Tauronu (po redukcji zamówienia i scaleniu akcji). Tymczasem w systemie XTB stoi jak byk:

W sumie jedna akcja niewiele zmienia, ale trochę to dziwne.

poniedziałek, 28 czerwca 2010

Jak kupić Legg Mason Skoncentrowany bez 50 000. zł na rachunku?

Do środy 30 czerwca trwa subskrypcja serii B certyfikatów funduszu zamkniętego Legg Mason Skoncentrowany. Co ciekawe, jednym z dystrybutorów jest mBank, który raczej kojarzy mi się z tanim bankiem dla studenta bez większych środków (no bo większe trzeba ulokować na wyższe procenty gdzie indziej), a tu mamy zaproszenie do kupna certyfikatów funduszu po 1141,42 zł każdy, a minimalny zapis to 50 sztuk.

Do tego dochodzi opłata manipulacyjna i dla 99 sztuk certyfikatów lub mniej wynosi ona 2,5%, czyli podnosi ona koszt certyfikatu do 1141,42 x 1,025=1169,96 zł. Po pomnożeniu przez 50 wychodzi nam 58 498 zł.

Jak w takim razie kupić Legg Mason Skoncentrowany za mniej?

niedziela, 27 czerwca 2010

Pora na stress test portfeli

Określenie „stress test” stało się dość modnym pojęciem w ostatnich latach i brzmi pewnie bardziej uczenie niż poczciwa „analiza wrażliwości”, więc pozostańmy przy angielskim terminie.

W lipcu poznamy wyniki stress testów europejskich banków, które zapewne pokażą ich teoretycznie dobre przygotowanie do krytycznych scenariuszy (taka zwłoka z publikacją oznacza prawdopodobnie dobrze dobrane liczby).

Podobny test powinniśmy jednak zastosować nie tyle wobec polskich banków, co raczej własnych portfeli.

piątek, 25 czerwca 2010

Eurobank obniżył oprocentowanie do 4,25%

Eurobank obniżył oprocentowanie rachunku oszczędnościowego. Od teraz jest to 4,25% w skali roku, co stawia pod znakiem zapytania atrakcyjność tego konta.

Dla porządku, optymalizującym odsetki podam aktualnie najniższą kwotę, która przynosi 1 grosz dziennie. Jest to 42,95 zł i do tylu trzeba podciągnąć minimalne salda. Na pewno można zatrzymać 42,95 zł x 15 kont i pamiętać o jednym wpływie miesięcznym 800 zł do eurobanku, ale w sumie wczoraj opisane MeritumKonto Silnie Zarabiające daje też po groszu od 40,56 zł, więc matematyka nie sprzyja eurobankowi.

czwartek, 24 czerwca 2010

Jak zarobić 9% rocznie netto na koncie oszczędnościowym?

Kiedy szukamy sposobu jak wycisnąć więcej odsetek z naszych oszczędności, najprostszym kryterium jest wybór takiego konta, lokaty czy rachunku, które przynoszą nam najwyższe oprocentowanie, zwykle przez ominięcie podatku Belki.
Umożliwia to mechanizm dziennego naliczania odsetek.

Do 2,4949 zł włącznie odsetki są nieopodatkowane, ponieważ podstawa opodatkowania zaokrąglana jest do pełnych złotych do 2 zł, czyli 0,19 (podatek od dochodów kapitałowych) x 2 zł = 0,38 zł. Z kolei 0,38 zł zaokrągla się do 0 zł i tyle wynosi podatek.

Z tego powodu należy uważać na 2,5 zł, ponieważ w takim wypadku rzeczywisty podatek nie tylko zostanie naliczony, ale wyniesie … 40%. 2,5 zł zaokrąglamy do 3 zł. 0,19 x 3 zł = 0,57 zł i mamy złotówkę podatku. Odsetki 2,5 zł, a podatek 1 zł, czyli 40% dla budżetu dzięki innowacyjności obecnego prezesa NBP (przy okazji wypada docenić poczucie humoru w PO - w kampanii wyborczej do parlamentu partia obiecywała zniesienie podatku Belki, a zamiast tego zrobiła go prezesem NBP- baaardzo zabawne, rzeczywiście).

wtorek, 22 czerwca 2010

57 groszy to dobra cena

Dziś rano minister Grad oficjalnie potwierdził to, co nieco wcześniej podała „Rzeczpospolita” (więcej informacji tutaj), że cena emisyjna akcji Tauronu wyniesie 57 groszy, czyli znacznie poniżej maksymalnej 70 groszy. Równocześnie zaskakująco wysoki popyt ze strony inwestorów indywidualnych (ponad 230 tys. chętnych) sprawił, że ministerstwo dorzuca do puli więcej akcji. Tak jak podejrzewałem przedwczoraj nadsubskrybcja wyniesie około 30%, ale nie będzie proporcjonalnej redukcji, tylko od jakiegoś progu. Szczegóły poznamy dopiero w poniedziałek 28.06.

Debiut w środę 30.06.

Goldman Sachs – manipulatorzy czy amatorzy?

Mimo, że bank Goldman Sachs stylizuje się na dynamiczny katamaran (?), do kultury masowej przeniknął jako gigantyczna kałamarnica wysysająca z ludzkości pieniądze niczym krew w wizji nakreślonej przez Matta Taibbi w magazynie „Rolling Stone”.

Na dodatek podejrzewa się, że bank wraz z innymi kolegami z branży specjalizuje się w pompowaniu baniek spekulacyjnych i zarabia zarówno na ich kreowaniu jak i krachu po pęknięciu bąbli.

Taibbi zyskał status celebryty, a pracownicy banku chyłkiem przemykają ulicami Londynu i Nowego Jorku. Na pociechę otrzymują gigantyczne bonusy i na pewno z tego ostatniego powodu marzeniem każdego absolwenta jest zdobycie gustownego firmowego podkoszulka:

Fot. ebay