W przypadku mojego wciąż dość skromnego portfela emerytalnego w IKE (wpłacone dwa roczne limity, nieco ponad 20 tys. PLN) postanowiłem głównie przeznaczyć go do inwestowania w akcje, szukając coraz większej automatyzacji procesu.
W takim razie przetestujmy system dla inwestora długoterminowego przedstawiony na blogu w maju. Właśnie pojawił się sygnał kupna, więc..
sobota, 30 czerwca 2012
Pojawił się sygnał kupna na giełdzie, więc...
Napisane przez
Zbyszek Papiński
o godz.
07:46
Tagi akcje, giełda, GPW, inwestowanie, inwestycje, system, wig
piątek, 29 czerwca 2012
Będzie premia dla płacących gotówką?
Polska jest takim pięknym krajem, w którym opłaty interchange są najwyższe w Europie, co sprawia że sklepikarze i restauratorzy często krzywią się na widok plastiku.
W końcu z czego się cieszyć, jak bank zabiera haracz w wysokości 1,6-3 procent transakcji?
Te wysokie opłaty stały się solą w oku NBP (polecam ciekawy raport na temat "interchange fee") i już miało dojść do ich obniżenia, ale zaczął marudzić MasterCard i sprawa zaczynała przysychać.
Napisane przez
Zbyszek Papiński
o godz.
16:18
Tagi finanse osobiste, gotówka, interchange, karta, karta kredytowa
wtorek, 26 czerwca 2012
Jak nie dać się nabrać oszustom? Radzi... malwersant
Najsławniejszym więźniem w Butner w stanie Karolina Północna jest z pewnością Bernie Madoff. W tym samym kompleksie penitencjarnym znajdziemy również innego hochsztaplera. Jest nim Samuel Israel III, założyciel Bayou Hedge Fund Group.
W 1996 roku Israel wraz ze wspólnikiem Danielem Marino zdołali zebrać 300 mln dolarów kusząc inwestorów obietnicą, że w ciągu dziesięciu lat wartość funduszu wzrośnie powyżej 7 mld USD. Widocznie byli niezwykle przekonujący, skoro zebrali taką górę kasy.
Napisane przez
Zbyszek Papiński
o godz.
13:47
Tagi Bayou Hedge Fund Group, fundusze hedgingowe, inwestycje, Israel, KNF, oszustwa
poniedziałek, 25 czerwca 2012
Nadchodzi złota jesień czy jesień średniowiecza w portfelach?
W ramach dokończenia kwestii sezonowości na rynkach proponuję dziś przeczytać
prawdopodobnie pierwszą pracę naukową na ten temat dotyczącą złota - "The Autumn Effect of Gold."
Dirk G. Baur dowodzi, że złoto pozostaje intrygująco silne w dwóch jesiennych miesiącach: we wrześniu i w listopadzie, przynosząc średnio odpowiednio 2,2 oraz 1,8 procent zysku (pozostałe miesiące nie zdradzają niczego istotnego z punktu widzenia statystyki).
piątek, 22 czerwca 2012
Najlepsza inwestycja w czasach furczących drukarek
Trwa dyskusja, jak uzdrowić zadłużonych po uszy: Europę i USA. Sytuacja jest o tyle trudna, że nawoływanie do zbyt szybkiego zaciskania pasa może oznaczać śmierć głodową pacjenta. Z kolei dalsze podawanie mu narkotyku w postaci pustego pieniądza nie tylko zwiększa poziom długów (pośrednio przekłada się to na wyższe podatki nakładane na obywateli - ktoś musi zapłacić za odsetki od obligacji), ale też oznacza coraz niższą realną wartość pieniądza. Niestety, trzeba być wielkim optymistą, żeby pisać tak jak Ray Dalio z Bridgewater.
Choćby prezesi wszelkich urzędów statystycznych dwoili się i troili przekonując, że inflacja jest niska i pod kontrolą, to należy samodzielnie sprawdzić ile kosztuje nas teraz życie na podobnym poziomie co rok temu i wtedy lepiej wiemy czy dalej opłaca się trzymać pieniądze na lokacie lub koncie oszczędnościowym, czy lepiej gdzieś je zainwestować lub zwyczajnie wydać.
Napisane przez
Zbyszek Papiński
o godz.
10:03
Tagi finanse osobiste, giełda, inwestycje, inwestycje w siebie, srebro, wig, Złoto
środa, 20 czerwca 2012
iPhone za złotówkę
Jak podał dziś na swoim blogu rzecznik prasowy sieci, od piątku Play zaoferuje iPhone'a 4S za złotówkę. No, niezupełnie:
Ktoś w to wchodzi?
poniedziałek, 18 czerwca 2012
Co da się wycisnąć z banku Alior Sync?
Od paru dni działa Alior Sync i wiele osób przyjęło na siebie niewdzięczną rolę betatesterów systemu. Moim zdaniem po skasowaniu powitalnej stówy nie ma co się spieszyć z oceną banku, który dopiero ruszył i lepiej poczekać na załatanie tradycyjnych niedoróbek (wersja 1.0 nigdy nie jest doskonała).
Spragnionych recenzji odsyłam do innych blogów (przykład nr 1, przykład nr 2).
A co konkretnego da się wycisnąć z banku Alior Sync?
Napisane przez
Zbyszek Papiński
o godz.
13:22
Tagi Alior Sync, banki, cashback, program lojalnościowy
piątek, 15 czerwca 2012
Pieniądze emerytów utopione w muszli klozetowej
Pamiętacie ulubioną spółkę OFE?
Cóż, od wpisu w styczniu akcje GTC potaniały o kolejne dziesiątki procent, ale przecież wynagrodzenia zarządzających raczej nie spadły, więc nie powinni tracić dobrych humorów, niczym prezes Goldmana.
Tymczasem w ostatnich dniach pojawił się kolejny zonk. Lekko śmierdząca sprawa.
Napisane przez
Zbyszek Papiński
o godz.
07:57
Tagi akcje, Cersanit, fundusze emerytalne, GPW, inwestycje, OFE, PBG, Rovese
piątek, 8 czerwca 2012
Kupić rynek 30 czerwca
W środę GPW odnotowała najwyższy jednodniowy wzrost w tym roku i indeks WIG20 skoczył o 3,5 procent do góry (niektórzy uznali Polskę za okazję inwestycyjną). Z tej okazji postanowiłem znaleźć coś ciekawego, nieco na przekór panującemu pesymizmowi na rynku (oraz mojemu niedźwiedziemu stosunkowi do akcji).
W książce "Sztuka spekulacji po latach" Zenon Komar przypomina koncepcję 10-letnich cykli rynku autorstwa Edgara Lawrence'a Smitha.
Tak, jak istnieje noc i dzień, pojawiają się kolejne cztery pory roku. Podobne cykle obserwujemy w gospodarce i na giełdzie.
wtorek, 5 czerwca 2012
Bezpieczne fundusze znowu tracą
Niektórzy inwestorzy mylnie sądzą, że określane mianem funduszy gotówkowych/pieniężnych są niemalże ekwiwalentami lokaty bankowej.
Boleśnie o tym przekonują się, co jakiś czas dowiadując się, że w ich portfelach wcale nie ma samych bonów skarbowych i innych papierów rządowych, ale znajdują się znacznie bardziej ryzykowne obligacje korporacyjne, czasem gwarantowane jedynie słowem honoru prezesa, często kompletnie niepłynne.
Dopiero co niektórzy wylizali się z ran po ogłoszeniu upadłości przez DSS, a tu nadeszło znacznie mocniejsze uderzenie.
Napisane przez
Zbyszek Papiński
o godz.
21:49
Tagi bezpieczne fundusze, fundusze, giełda, inwestowanie, PBG
poniedziałek, 4 czerwca 2012
Kolejna promocja na giełdzie - kto kupuje?
10 lat temu uważałem, że jeśli telefon komórkowy to tylko Nokia, a telewizor najlepiej działa z logo Sony.
Z czasem to się mocno zmieniło i od dawna nie kupiłem żadnego produktu tych firm (telewizor Sony stoi w garażu, stare Nokie gdzieś się walają po szufladach). Sytuację znakomicie oddają wykresy akcji tych firm:
niedziela, 3 czerwca 2012
5 wartości, o których łatwo zapomnieć w pogoni za najwyższą stopą zwrotu
W tym wpisie nie dowiesz się jak osiągać dwucyfrowe stopy zwrotu na giełdzie. Co więcej, nie wskażę ci też żadnych najlepszych lokat w bankach. Zero chciwości. Ale mimo to ten tekst bardzo ci się przyda. Z jednego prostego powodu: bo przypomina o ważnych rzeczach, o których rzadko mówi się na blogach finansowych.
Napisane przez
Zbyszek Papiński
o godz.
12:25
Tagi inwestycje, Krzysztof Sobolewski, Metafinanse, oszczędzanie, stopa zwrotu
piątek, 1 czerwca 2012
Najlepsze lokaty i konta bankowe czerwiec 2012
Tym razem tradycyjny przegląd w dużej mierze opiera się na poprzednim wpisie i komentarzach do niego. Spróbujmy znaleźć jak najkorzystniejszy zestaw dla osoby zainteresowanej oszczędzaniem, której kredyty konsumpcyjne nie interesują.
Zacznijmy od mBanku - tu mocno dyskusyjne wydaje się posiadanie karty, bo płatne i nic w zamian. Za to przydaje się eKonto do różnych płatności, SFI do bezpłatnego kupowania funduszy inwestycyjnych oraz ewentualnie ubezpieczenia.
Jeżeli chodzi o konta za, które dostajemy pieniądze wyróżnimy dwa banki.