W lutym 2014 r. wraz z Michałem rozpoczęliśmy inwestowanie prawdziwych pieniędzy w ramach "Elementarza Inwestora". Założenie było proste - startujemy od absolutnego zera i co miesiąc dokładamy do portfeli po 200 zł, a kapitał staramy się pomnażać poprzez inwestowanie.
|
Fot. GPW |
Michał
przyjął strategię bezpieczną, z mniejszą liczbą transakcji, a mi
przypadła rola inwestora agresywnego, który działa aktywniej na rynkach kapitałowych. Z jakim skutkiem?
Muszę przyznać, że wynik portfela Michała jest naprawdę znakomity:
14,2% średniej rocznej stopy zwrotu w sytuacji, kiedy nasza rodzima giełda pogrążyła się w marazmie wygląda doskonale. Kluczowy okazał się trafny wybór rynku i ryzykownego elementu portfela, czyli
ETF-u opartego o główny indeks giełdy nowojorskiej
S&P500. Kolejny, szósty rok hossy w USA połączony z umocnieniem dolara do złotego w drugiej połowie roku stworzyły właściwą mieszankę.
Rzecz jasna wynik z jednego roku o niczym jeszcze nie przesądza i wiele w nim zależy od szczęścia. Jednak lepiej, aby pozostawało ono po naszej stronie jak najdłużej i tego wszystkim życzę.
Na tym tle moje
9,51% CAGR (
rezultat uwzględnia podatek giełdowy za 2014 r.) wyciśnięte z portfela EI nie prezentuje się aż tak imponująco, choć muszę przyznać, że jestem zadowolony, ponieważ większość transakcji wykonałem na trudnym polskim rynku - w 2014 r. WIG zyskał symboliczne 0,26%, a WIG20 wręcz stracił 3,5%.
Poza tym część moich transakcji wynikała raczej z chęci pokazania pewnych mechanizmów (np.
jak działa dywidenda na przykładzie Budimeksu), niż walki o zysk za wszelką cenę.
Jeśli nie wiesz, co to jest CAGR, albo jak obliczyć średnią roczną stopę zwrotu z Twoich inwestycji - zajrzyj do artykułu Michała.
A co dokładnie znajduje się obecnie w moim portfelu?
To jest artykuł z cyklu „Elementarz Inwestora" prowadzonego równolegle na blogach Jak oszczędzać pieniądze? oraz App Funds. Jeśli chcesz być na bieżąco powiadamiana/-y o nowych artykułach, zapisz się na newsletter. Akcję można śledzić też na Facebooku przez dołączenie do grupy Elementarz Inwestora (tu na bieżąco podajemy zawierane transakcje) oraz na Twitterze - #ElementarzInwestora. Aktualny spis wszystkich materiałów znajdziesz tutaj.