niedziela, 16 stycznia 2022

Mamy to! W-8BEN już dostępny, czyli pierwszy dom maklerski z Polski umożliwia zapłatę normalnego podatku od amerykańskich dywidend

A jednak w końcu doczekaliśmy się i pierwszy dom maklerski z Polski umożliwia zapłatę podatku od dywidend wypłacanych przez spółki z USA w "normalnej" wysokości.

XTB właśnie ogłosiło, że już udostępnia klientom formularz W-8BEN.


Co daje W-8BEN?

Dzięki niemu będziemy mieli pobierane 15 procent podatku od dywidendy zamiast obecnych 30 procent, co jest powszechną praktyką działających w Polsce domów maklerskich.

Zasadniczo obowiązuje u nas stawka podatku od dywidend 19 procent, więc brakujące 4 procent trzeba będzie dopłacić przy rozliczeniu rocznym. Do tej pory w przypadku spółek amerykańskich w praktyce stawka wynosiła aż 34 procent (30 proc. + 4 proc.).

Tutaj możecie poczytać więcej na ten temat.

W przypadku XTB dla wielu osób istotną kwestią jest fakt, że broker wystawia PIT-8C, co znacznie ułatwia życie, a dodatkowo oferuje akcje bez prowizji (maksymalnie do 100 tys. euro obrotów miesięcznie, minimalna wartość zlecenia 100 USD/100 euro lub 500 PLN).


Załóż konto w XTB i inwestuj bez prowizji >>


Tutaj znajduje się aktualna lista dostępnych spółek i ETF-ów.

Tabela opłat i prowizji.

Uwaga! To nie jest wpis sponsorowany, ani nie powstał we współpracy z XTB. Natomiast zawiera linki afiliacyjne, czyli za założone przez Was realne konta inwestycyjne (zasilone gotówką, z prawdziwymi transakcjami) otrzymam wynagrodzenie. Z góry dziękuję za skorzystanie z tych linków!

Aby uniknąć opłaty za przewalutowanie 0,5 proc., w przypadku amerykańskich akcji najlepiej po prostu otworzyć konto w USD i zasilać je bezpośrednio dolarami.

Osobiście w XTB powoli zbieram bezprowizyjne ETF-y denominowane w euro. Konto zasilam bezpłatnie przez wpłaty natychmiastowe za pośrednictwem PayPala i podpiętej do niego karty wielowalutowej z banku, która pobiera euro prosto z mojego walutowego konta bankowego. Wszystko chodzi bezproblemowo i bez żadnych dodatkowych kosztów.

Ze względu na specyfikę bankową należy uważać na ewentualne opłaty przy wypłacie USD z konta w XTB. Najprostszym rozwiązaniem jest otwarcie rachunku walutowego w USD w Banku Pekao SA. Wtedy przelew przyjdzie bez żadnych opłat (w tym samym banku konto posiada XTB).

A przy okazji możemy zgarnąć też bonus 100 PLN za złotówkowe konto w Pekao wraz z kontem oszczędnościowym na 2,5 proc. (do 20 tys. zł, przez 183 dni).

Jak technicznie wygląda kwestia złożenia formularza W-8BEN w XTB?

Po zalogowaniu się do pokoju inwestora należy kliknąć w "mój profil", potem "dane profilu" i przewinąć w dół aż do formularza.

Na tej stronie znajdują się praktyczne wskazówki, jak wypełnić W-8BEN w XTB. 

Na koniec potwierdzamy operację tokenem przysłanym SMS-em przez XTB.

Po zatwierdzeniu W-8BEN przez XTB będziemy mieli naliczane 15 procent podatku od początku kolejnego miesiąca, czyli najwcześniej od dywidend wypłacanych w lutym, jeśli zdążymy z całą operacją w styczniu.

Ja już swój formularz wypełniłem i dostałem mailem takie potwierdzenie:

Osobiście do tej pory w przypadku amerykańskich spółek dywidendowych korzystałem głównie z DEGIRO

Więcej:

Dywidenda w dolarach spływająca na konto co miesiąc? Czemu nie? Wchodzę w to >>

Teraz dołożę XTB, a w planach mam też cały czas Interactive Brokers.

Wiele zależy od zachowania rynków w kolejnych miesiącach. Przy głębszej korekcie chętnie otworzę nowe pozycje w akcjach - przykładowo wciąż nie mogę się doczekać większej przeceny na akcjach Microsoftu (kupiłem je na panice pandemicznej, potem sprzedałem na odbiciu i... już nie zobaczyliśmy kolejnych spadków).

Przy okazji polecam "Guide to the Markets" od JP Morgan AM.

Posiadaczom grubszych portfeli chciałem wskazać na istotny punkt w taryfie XTB, czyli opłatę 0,2 procent rocznie/min. 10 euro miesięcznie za przechowywanie papierów wartościowych (custody) od nadwyżki średniej dziennej wartości portfela przekraczającej 250 tys. euro.

Natomiast dla niższych kwot propozycja wydaje się ciekawa ze względu na kilka plusów:

1. Brak prowizji dla obrotów do 100 tys. euro miesięcznie

2. Dostępny PIT-8C (broker z Polski).

3. Formularz W-8BEN zmniejszający z 30 do 15 procent pobierany podatek od dywidend z USA.

Załóż konto w XTB i inwestuj bez prowizji >>