czwartek, 31 października 2013

Najlepsze lokaty i konta bankowe listopad 2013

Co prawda listopad zaczyna się dopiero w piątek, ale ze względu na charakter jutrzejszego święta i nadchodzący długi weekend uznałem, że teraz będzie bardziej odpowiedni moment, aby sprawdzić, jakie są aktualnie najlepsze lokaty i konta bankowe. Tym bardziej, że obchodzimy Światowy Dzień Oszczędzania.

Zapewne wczorajszy udany debiut PKP Cargo nieco pobudził wyobraźnię wielu Czytelników i na pewno moja ulubiona tematyka giełdowo-inwestycyjna będzie ciągle tu wracać. Natomiast zdaje sobie sprawę z faktu, że jak wynika z badania (str. 47) przeprowadzonego we wrześniu na zlecenie Fundacji Kronenberga zaledwie 6 procent Polaków inwestuje swoje pieniądze.

Zdecydowanie lepiej jest z oszczędzaniem (ale też bez rewelacji):

źródło: Fundacja Kronenberga/Citi Handlowy
I dlatego pojawia się tu też tematyka oszczędzania, ponieważ uważam, że dopiero po uporządkowaniu finansów osobistych, do czego służą także odpowiednio dobrane konta i lokaty, możemy sensownie inwestować nadwyżki finansowe.

No to jakie są teraz najlepsze lokaty?

1." Lokata na 5+ w Expanderze" - czas trwania 1 miesiąc, 5,2%, kwota od 100 do 150 tys. zł

Uwaga oferta obowiązuje do 31 października (czyli nie wiadomo, czy zostanie przedłużona w listopadzie), a pośrednik zastrzegł sobie limit 350 lokat. Dlatego najpierw najlepiej zadzwonić i sprawdzić.

2. Lion's Bank - Lokata Bonjour 5%  (50 dni, kwota depozytu od 100 do 200 tys. zł, wymaga wizyty w oddziale)

Tu w komentarzach przeczytasz przygody osób zakładających tę lokatę.

3. Deutsche Bank - db Lok@ta  5% (2 miesiące, od 2000 do 10 000 zł, trzeba założyć konto dbNET)

4. Idea Bank - "Lokata na Dobry Początek" 4,75% (1 lub 3 miesiące od 1000 do 10 000 zł).

Więcej lokat znajdziesz na przykład posługując się tą porównywarką.

Poza tym nie zapominajmy, że już za niespełna miesiąc SKOK-i znajdą się pod parasolem BFG.

I tu czeka nas zapewne równanie oprocentowania w dół do bankowego. Takie cięcia pojawiły się w ostatnich dniach w SKOK-u Wołomin. W poniedziałek pojawiła się "Lokata Pewna Stała" , na której widzimy takie oprocentowanie:Zdecydowanie więcej otrzymasz na lokacie rentierskiej, ale oprocentowanie jest zmienne.

Wokół Kas narosło sporo mitów - na przykład taki, że głownie trzymają tam oszczędności zacofani posiadacze moherowych beretów. Nic bardziej mylnego. Natomiast nie da się ukryć, że sytuacja finansowa większości SKOK-ów jest trudna i dlatego sam trzymam część oszczędności tylko w SKOK-u Wołomin (między innymi z powodu tego oświadczenia).

Poza tym przystąpienie do Kasy wiąże się z pewnymi kosztami, które mi się zwróciły dawno temu z powodu wyższego oprocentowania lokat (jestem członkiem od blisko sześciu lat). W SKOK-u Wołomin wynoszą one w sumie 75 zł (do zwrotu 31 zł przy rezygnacji z członkostwa). Tu znajdziesz większy zestaw kosztów wstąpienia do różnych SKOK-ów (stan sprzed dwóch lat, wymaga aktualizacji).

Czy za alternatywę uznamy na przykład obligacje skarbowe?

Przy okazji omawiania nowego pomysłu resortu finansów, czyli obligacji 13-miesięcznych o konstrukcji podobnej do lokaty progresywnej (pamiętam takie pomysły jeszcze sprzed wielu lat w banku PKO BP), można było obejrzeć inne aktualne propozycje skarbu państwa. Właściwie ewentualnie rozważyłbym dziesięciolatki kupione w ramach IKE (wtedy wychodzi 4% netto w pierwszym okresie odsetkowym).

Nieco bardziej ryzykowne są obligacje korporacyjne i tu niestety trzeba umieć wykonać analizę finansową, aby ocenić jakość emitenta i wybrać papiery, które przy stosunkowo niskim ryzyku przyzwoicie płacą.

Dalej już jest inwestowanie, które wiąże się także z ryzykiem, o czym boleśnie przekonali się niedawno akcjonariusze Alior Banku. Sam Alior Bank i jego ofertę z perspektywy wieloletniego klienta oceniał ostatnio Krzysztof Sobolewski.

Co do kont oszczędnościowych, do końca roku korzystam z 4. procent na KO w Meritum Banku, a potem będę się rozglądał, co zrobić z bieżącymi nadwyżkami.

W październiku pojawiło się kilka nowych promocji bankowych i tym razem mogę Wam zaproponować przetestowanie porównywarki kont bankowych na stronie LiveSmarter. Jest ona nietypowa, ponieważ nastawia się na to, gdzie przy swoich dochodach i wydatkach wyciśniesz najwięcej z banków.

Poza tym możesz też zajrzeć do zestawienia październikowego.

Jeśli chcesz coś uzupełnić, zaktualizować czy podzielić się swoją opinią, zapraszam do komentarzy.