poniedziałek, 13 czerwca 2022

Banki podnoszą oprocentowanie depozytów. Czekamy na więcej

W końcu banki zaczęły wyraźniej podnosić oprocentowanie depozytów. Po werbalnych "zachętach" premiera Morawieckiego nastąpiła reakcja, w tym wśród banków z udziałem Skarbu Państwa. 

Dodatkowo pojawiła się konkurencja poprzez polepszenie warunków dotychczasowych i wprowadzenie nowych obligacji skarbowych. W czerwcowej ofercie obligacje trzymiesięczne płacą 3% w skali roku, a nowe papiery roczne i dwuletnie odpowiednio 5,25 i 5,5% w pierwszym miesiącu oraz 6% i 6,25% w drugim (oprocentowanie zależy od aktualnej stopy referencyjnej NBP).

Dokładniejszą analizę nowych obligacji znajdziecie na blogu Marcina Iwucia.

Indeksowane inflacją "czterolatki" w pierwszym roku dadzą 5,5%, a "dziesięciolatki" 5,75%.  

Jak na tym tle wypadają banki?


KONTA OSZCZĘDNOŚCIOWE

Osobiście korzystam z konta Nest Oszczędności założonego jeszcze za czasów Banku Smart, którego oprocentowanie zależy od wskaźnika WIBOR 3M. Aktualnie otrzymuję 6,5%, a w kolejnym okresie powinno to być 6,8%. Jeżeli ktoś posiada zapomniane konto w Nest Banku, warto je odkurzyć.

Na pewno zaletą Nest Banku jest darmowe konto osobiste z bezpłatną kartą bez konieczności spełniania żadnych warunków.

W miniony weekend stawkę podbił Getin Bank, który zaproponował 6% na Elastycznym Koncie Oszczędnościowym przez 3 miesiące (do 400 tys. zł, wymagane zgody marketingowe, nowe środki dla nadwyżki względem salda z 23 maja br.).

Razem z kontem oszczędnościowym otwieramy konto osobiste.

Z kolei 5,5% (do 20 tys. zł) oferuje Citi Handlowy na Koncie SuperOszczędnościowym. W tym przypadku warto dodać, że za otwarcie CitiKonta możemy przy okazji zgarnąć łącznie 270 zł premii

Takie "podkręcanie" odsetek jest możliwe również w innych bankach, w tym w grupie płacącej obecnie 5% na kontach oszczędnościowych:

1. 400 zł + 5% na Koncie Mega Oszczędnościowym (do 200 tys. zł) w Alior Banku.

2. 200 zł + 5% na  Otwartym Koncie Oszczędnościowym (do 200 tys. zł) w ING Banku Śląskim.

3. 200 zł + 5% na koncie oszczędnościowym (do 100 tys. zł) w Banku Pekao.

Dla klientów, którzy chcą założyć tylko konto oszczędnościowe bez żadnych dodatkowych produktów, w tym konta osobistego, skierowana jest propozycja Santander Consumer Banku:

5% na rachunku oszczędnościowym (do 200 tys. zł).

LOKATY

Ostatnim hitem była trzymiesięczna lokata w BOŚ na nowe środki na 7% (od 1 tys. do 500 tys. zł). Jednak pojawiają się sygnały, że nie wszystkim klientom udało się ją założyć.

Z kolei Getin Bank proponuje Lokatę na Nowe Środki (od 5 tys. do 180 tys. zł, saldo z 23 maja 2022 r.) w kilku wariantach:

6% na 3 miesiące;

6,5% na 6 miesięcy;

6,5% na 12 miesięcy.

Podobnie 6% na 3 miesiące i 6,5% na pół roku oferuje estoński Inbank (od 5 tys. do 50 tys. zł, razem maksymalnie lokaty za 1 mln zł) pod warunkiem, że nie zerwiemy w międzyczasie innej lokaty posiadanej w tym banku - gwarancji depozytom udziela estoński odpowiednik BFG. 

Troszkę niższe stawki ma włoskie Facto.

Co ciekawe, nawet mBank obudził się z letargu i proponuje 5,5% (dla posiadaczy mKonta Intensive) oraz 5,25% (dla posiadaczy eKonta) na trzymiesięcznej lokacie na nowe środki (do 200 tys. zł, saldo z 1 kwietnia 2022 r.) .

W Aliorze pojawiła się lokata mobilna na 6% na 100 dni (od 1 tys. do 20 tys. zł), a w PKO BP  miesięczna lokata mobilna na 5,75% (od 1 tys. do 50 tys. zł).

Dla klientów bankowości osobistej i prywatnej PKO BP przeznaczono lokatę półroczną na 5,75%.

6% na pięciomiesięcznej lokacie mobilnej (od 1 tys. do 50 tys. zł) oferuje BNP Paribas. Tu nowy klient może jeszcze dodatkowo zyskać do 440 zł za otwarcie konta osobistego.

PODSUMOWANIE

W końcu coś drgnęło w bankach. Jednak trudno cieszyć się z kilku procent nominalnego zysku w skali roku przy tak wysokiej i wciąż rosnącej inflacji CPI (ostatni szybki szacunek za maj to 13,9% r/r).

Z drugiej strony zawsze lepiej otrzymywać jakiekolwiek odsetki podkręcone premiami z banków, niż na przykład ponosić duże straty na przeżywających obecnie poważne turbulencje rynkach kapitałowych. 

RPP powinna dalej podnosić stopy procentowe, więc możemy oczekiwać wyższego oprocentowania na bankowych depozytach. Dlatego nie wydaje się sensowne zakładanie długoterminowych lokat, zwłaszcza w tak niepewnych czasach.