poniedziałek, 3 czerwca 2019

Najlepsze lokaty i konta oszczędnościowe czerwiec 2019 r.

Przyszła pora na comiesięczne zestawienie, w którym znajdziecie najlepsze lokaty i konta oszczędnościowe, tym razem na czerwiec 2019 r.

Zaczynamy od przeboju ostatnich dni, czyli rocznej Lokaty Standard na 2,5% z premią 150 zł w Toyota Bank. Dzięki bonusowi "podkręcamy" oprocentowanie lokaty aż do 6,2% w przypadku minimalnej kwoty w tej promocji, czyli 5 tys. zł.


W Toyocie otrzymamy 150 zł premii bez względu na to, czy ulokujemy 5 tys. czy 70 tys. zł. Z tego powodu najefektywniej jest wpłacić 5 tys. zł, a dla nadwyżki poszukać innego miejsca.

Jakiego?

Na przykład solidnie oprocentowanego konta oszczędnościowego.


NAJLEPSZE KONTA OSZCZĘDNOŚCIOWE

Najwyższą stawkę na koncie oszczędnościowym, czyli 4% przez 4 miesiące oferuje Citi Handlowy, ale bank dodatkowo wymaga wpływu wynagrodzenia na konto osobiste w wysokości minimum 2 tys. zł miesięcznie. Co najważniejsze, maksymalnie możemy ulokować na tym koncie jedynie 10 tys. zł.

Takich ograniczeń nie znajdziemy w kolejnej edycji promocji konta oszczędnościowego w Getin Banku. Tu otrzymamy 3% przez 4 miesiące (do 400 tys. zł). Równolegle bank oferuje przez rok 3,5% na koncie oszczędnościowym (do 10 tys. zł ) w zamian za założenie Konta Proste Zasady, na które co miesiąc będzie wpływać co najmniej tysiąc złotych.

Przy okazji Getin zaproponował atrakcyjne oprocentowanie walut na koncie oszczędnościowym: 2,5% dla USD i 2% dla euro (do 100 tys., przez 4 miesiące).

Jeżeli ktoś chce założyć konto oszczędnościowe i do tego dorzucić solidną premię, to proponuję nową akcję Banku Millennium:

Do 300 zł premii +Konto Oszczędnościowe Profit na 2,7% >>

Z kolei w Alior Banku możemy wybrać 3% (do 20 tys. zł, do końca roku) na koncie oszczędnościowym jako jedną z korzyści na Koncie Jakże Osobistym. Co więcej, trwa promocja tego ostatniego, w ramach której do zgarnięcia jest łatwe 150 zł premii.

150 zł premii + Konto Jakże Osobiste w Alior Banku >>

W tabeli poniżej zebrałem konta oszczędnościowe oferujące ponad 2,5% dla kwot powyżej 10 tys. zł:


NAJLEPSZE LOKATY CZERWIEC 2019 

W tym miejscu muszę wspomnieć o wciąż nieciekawej atmosferze wokół banków Leszka Czarneckiego, a zwłaszcza Idea Banku.

Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) nie zgodziła się na połączenie Getinu z Ideą, a tuż przed ostatnim weekendem rezygnację złożyło trzech członków zarządu Idei. Na dodatek bank znów pokazał bardzo słabe wyniki finansowe, tym razem za I kwartał 2019 r.

Tymczasem bez rozgłosu zaczął działać nowy bank powołany przez BFG, który może zostać użyty do przymusowej restrukturyzacji. Zapewne niedługo przekonamy się, w jakim celu powstał ten bank.

W niczyim interesie nie jest na pewno sięganie po środki ostateczne, czyli bezpośrednich wypłat z BFG i dlatego taki ekstremalny scenariusz wydaje się mało realny.

Optymizmu nie traci za to prezes Idei Jerzy Pruski. Z jego wypowiedzi wynika, że prawdopodobnie bank będzie znacznie mniej agresywnie walczył o depozyty klientów.

Już teraz widać istotne obniżki oprocentowania.

Oczywiście nadal jest dostępna trzymiesięczna Lokata Happy na 4% dla nowych klientów (od 500 zł do 20 tys. zł, z opcją wcześniejszego zerwania bez utraty odsetek).

Jednak w pozostałych przypadkach zrobiło się znacznie mniej wesoło i konkurencyjna stawka przetrwała właściwie tylko na trzymiesięcznej Lokacie na Nowe Środki Plus: 3,2% 3% 2,8%(od 500 zł do 1 mln zł, wymagane konto, saldo z 20 maja br.).

Cięcia objęły również trzymiesięczną Lokatę Zawrotną oferowaną większości klientów przy próbie przelewu na zewnątrz w wysokości min. 10 tys. zł. Aktualnie dostaniemy co najwyżej 2,6% 2,4%.

Podobnie ostro w dół poszło oprocentowanie Lokaty Nr 1 (od 500 zł do 1 mln zł, bez zakładania konta i innych dodatkowych warunków) - na rocznej lokacie już tylko 2,2% 2% 1,9%, na trzymiesięcznej 2,5 2,3 2,2%.

Z kolei w Getinie trzymiesięczna e-lokata na nowe środki oferuje jedynie 2,6% 2,4%.

W pozostałych bankach jest jeszcze gorzej i poza jednorazowymi ofertami dla nowych nie znajdziemy niczego specjalnego.

Lepiej wspierać się kontami oszczędnościowymi i dlatego sam korzystam między innymi z Konta Oszczędnościowego Profit na 2,7% w Banku Millennium w stale powracającej promocji (do 100 tys, zł, aktualna promocja do 20 lipca br., nowe środki, przez 92 dni).

17 czerwca ruszyła promocja w Banku Millennium z premią do 300 zł za założenie konta i spełnienie prostych warunków.

PODSUMOWANIE

Przebojem ostatnich dni jest roczna lokata z premią 150 zł w Toyota Bank. Najefektywniej ulokować tu 5 tys. zł, a nadwyżkę w innym banku. Przy słabnącym oprocentowaniu lokat ratujemy się kontami oszczędnościowymi.

Dodatkowo możemy wspierać budżet domowy udziałem w wybranych promocjach, takich jak 400 zł na zakupy na Allegro + darmowa karta kredytowa Simplicity.

Na fajerwerki w bankach nie mamy, co liczyć. RPP jest bardzo łagodna i nawet wzrost inflacji CPI szybko nie przekona jej do podniesienia stóp procentowych.

Stan na 18 czerwca 2019 r.