poniedziałek, 7 grudnia 2020

Koniec roku coraz bliżej, czyli pora pomyśleć o przyszłości (w tym IKE i IKZE)

Nieuchronnie zbliża się koniec roku, czyli trwa okres, w którym wiele osób decyduje się na założenie rachunku IKE czy/i IKZE, a posiadaczom wypada przypomnieć o limitach do wykorzystania w 2020 r. Dla IKE wynosi on 15 681 zł, a dla IKZE 6 272,40 zł. W przyszłym roku wzrosną one dla IKE do 15 777 zł, a dla IKZE do 6 310,80 zł (dla prowadzących działalność gospodarczą 9 466,20 zł).

For. Max Harlynking

Jeżeli szukacie szerszych analiz o sensowności korzystania z tych form oszczędzania na emeryturę (i nie tylko), polecam artykuły Marcina Iwucia: tutaj o IKE, a tu o IKZE. O całym rynku emerytalnym w Polsce możemy poczytać w opracowaniu KNF.

A przy okazji chciałem Was zapytać, czy w ogóle używacie IKE/IKZEZapraszam do ankiety na Twitterze i wyrażenia opinii również w komentarzach na blogu.


W tym gorącym okresie instytucje finansowe starają się przyciągnąć klientów promocjami.Tradycyjnie AXA oferuje premię 200 zł za zainwestowanie w fundusze dwóch tysięcy złotych w ramach IKZE.

Jesienią w końcu pojawiły się też opakowane w IKE i IKZE fundusze indeksowe inPZU.

Z kolei 1 grudnia na obniżkę prowizji pobieranych od funduszy ETF notowanych na rynkach zagranicznych zdecydowało się biuro maklerskie mBanku. Do końca marca 2021 r. stawka wyniesie 0,2 proc./min. 10 zł (czyli efektywne 0,2 proc. będzie naliczane dla transakcji o wartości min. 5 tys. zł).

Regulamin promocji.

Lista zagranicznych ETF-ów dostępnych w mBanku.

Czasem warto wywierać presję :)

Na ruch mBanku zareagowała jedyna maklerska konkurencja dająca dostęp do rynków zagranicznych na rachunkach IKE/IKZE, czyli DM BOŚ. Tu również do końca marca 2021 r. obowiązuje stawka 0,2 proc./min. 10 zł, ale obejmuje ona nie tylko ETF-y, ale również akcje.

IKE i IKZE w DM BOŚ.

Lista zagranicznych ETF-ów dostępnych w DM BOŚ.

Standardowo stawka prowizji na rynkach zagranicznych w biurze maklerskim mBanku i DM BOŚ wynosi 0,29 proc./min. 38 zł w DM BOŚ i 19 zł w mBanku. 

A które konkretnie wybierać ETF-y?

Przykładowe proste portfele znajdziecie tutaj.

Wielu inwestorów popełnia poważny błąd i koncentruje się wyłącznie na krajowych akcjach ("home bias"). I tak dzieje się prawie na całym świecie.


Tymczasem polski rynek akcji to zaledwie ułamek procenta światowego, więc przynajmniej w długoterminowym portfelu IKE/IKZE zadbałbym o dywersyfikację międzynarodową. 

Ewentualnie rozważyłbym dodanie do takiego portfela polskich obligacji skarbowych indeksowanych inflacją. Możemy je ewentualnie opakować w IKE w DM PKO BP, ale wiąże się to z pewnymi kosztami.

Oczywiście listopad był dla GPW rewelacyjny, podobnie jak wcześniejsza mini-hossa "covidowa". Jednak w szerszej perspektywie, w ostatniej dekadzie koncentracja wyłącznie na polskim rynku przyniosła wielu inwestorom głównie frustrację, zwłaszcza na tle pędzącego amerykańskiego pociągu S&P 500.


Oczywiście zaraz pojawią się osoby, które wskażą pojedyncze spółki z GPW z fantastyczną stopą zwrotu. I takie faktycznie znajdziemy. Tylko mało kto chce równocześnie podzielić się nieudanymi inwestycjami, a takich min na naszej giełdzie nie brakuje. 

Dlatego na koniec powtórzę, że warto pomyśleć o przyszłości i w takiej perspektywie inwestować globalnie, a nie wyłącznie lokalnie.