poniedziałek, 14 sierpnia 2017

Lokata na 5% + fundusz z niskim ryzykiem bez dodatkowych opłat? Sprawdzam!

Lokata na 5% połączona z funduszem o niskim ryzyku, bez opłat za zakup i sprzedaż jednostek. Czy to nie brzmi zbyt dobrze, aby było prawdziwe?

W takim razie sprawdzam i przetestuję temat na swoich pieniądzach.


Na czym polega promocja?

Najpierw klient BGŻOptima zakłada trzymiesięczną lokatę na 5%. Jej dolny limit wynosi 1000 zł, górnego nie ma. Podobnie nie istnieje ograniczenie liczby zakładanych lokat.

Jeżeli nie jesteś klientem tego banku, wcześniej lepiej skorzystaj z trzymiesięcznej Lokaty Bezkarnej na 3,5% (od 1 tys. do 20 tys. zł) otwieranej z bezpłatnym kontem oszczędnościowym na 2,5%. Przy większej kwocie można ewentualnie wybrać trzymiesięczną Lokatę Bezkompromisową na 2,7% (od 1 tys. do 100 tys. zł). Lokaty można zrywać przed ich upływem bez utraty odsetek. Jeżeli zamknąłeś konto w Optimie, możesz ponownie założyć Lokatę Bezkarną po upływie roku.


Technicznie wygląda to tak, że logujemy się do banku i klikamy w zakładkę z lewej strony z napisem "Market", a następnie wybieramy "Fundusz z 5% Lokatą."

Na potrzeby tego eksperymentu zdecydowałem się na najniższą możliwą kwotę, czyli tysiąc złotych:

Kliknij, aby powiększyć
I teraz przechodzimy do tej nieco trudniejszej części. Po założeniu lokaty w ciągu 5. dni roboczych musimy zdecydować się na zakup jednostek jednego z pięciu funduszy:

Aviva Investors Dłużnych Papierów Korporacyjnych (poziom ryzyka 2);

Aviva Investors Obligacji Dynamicznych (poziom ryzyka 3);

Aviva Investors Aktywnej Alokacji (poziom ryzyka 6);

Aviva Investors Polskich Akcji (poziom ryzyka 5);

Aviva Investors Nowoczesnych Technologii (poziom ryzyka 4).

Podlinkowałem fundusze do serwisu Analizy.pl, w którym w jednym miejscu znajdziecie najważniejsze informacje.

Następną sprawą jest kwestia proporcji. Jeżeli założymy lokatę na 5% za tysiąc złotych, to w takim przypadku musimy kupić jednostki funduszy za minimum dwa tysiące złotych.


Identycznie należy postępować przy innych kwotach, czyli na przykład lokata na 5% za 5000 zł oznacza inwestycję w fundusze za minimum 10 tys. zł itd.

Cały proces opisano poniżej:Jak dowiedziałem się na infolinii, istnieje jednak jeszcze inny wariant. Możemy wpłacić pieniądze równo po połowie na lokatę i fundusz, ale wtedy oprocentowanie lokaty wyniesie 3,5%. Aby założyć taką lokatę, należy skontaktować się z bankiem.

Osobiście nie jestem zwolennikiem mieszania inwestowania z oszczędzaniem i dlatego w przypadku łączenia lokaty z funduszem, w tym drugim szukam raczej (względnego) bezpieczeństwa, aby stworzyć w miarę rozsądną mieszankę z zyskiem powyżej zwykłej lokaty czy obligacji skarbowych. Jeśli nie ma na to szansy, lepiej odpuścić.

Szerzej pisałem na ten temat wielokrotnie - na przykład tutaj.

Dlatego wybrałem fundusz Aviva Investors Dłużnych Papierów Korporacyjnych.


Prospekt informacyjny.

Kluczowe informacje dla inwestorów.

Karta z wynikami subfunduszu.

Przed zakupami musiałem jeszcze wypełnić online ankietę MIFID, ponieważ były to moje pierwsze zakupy tego typu w BGŻ BNP Paribas.

Modelowo portfel funduszu składa się co najmniej w 70 procentach z obligacji korporacyjnych uzupełnionych innymi składnikami. Jak zauważyłem w sprawozdaniu finansowym, fundusz ma sporą pozycję w ETF-ach na spadek wartości niemieckich obligacji skarbowych (Lyxor Daily Double Short Bund). Jak wyjaśnia zarządzający, służy ona do zabezpieczenia ryzyka.

Sam portfel wygląda w miarę OK, przynajmniej tak było na koniec 2016 r.

Lekkie kombinowanie zarządzających wpływa negatywnie na wskaźnik Sharpe'a.

Nie przywiązuję specjalnie uwagi do tego, więc tylko wspomnę, że fundusz otrzymał nagrodę Alfa 2016 dla najlepszego w swojej kategorii w ubiegłym roku.

Na gali jeden z zarządzających zdradził nieco więcej szczegółów strategii funduszu:A jak wyglądają wyniki?


Stopa zwrotu dotyczy Avivy, a średnia innych funduszy obligacji korporacyjnych. Dane dotyczące wyników podaję z dnia mojego zakupu jednostek, czyli ostatniego czwartku.

W przypadku funduszy nikt nie da żadnych gwarancji powtórzenia rezultatów z przeszłości. Dlatego jedynie orientacyjnie przyjmuję, że prawdopodobnie wynik za najbliższy kwartał powinien oscylować w okolicach 0,7-0,75%, czyli ok. 2,8-3% rocznie.

W połączeniu z lokatą przypuszczalnie przyniesie to dla całej inwestycji stopę zwrotu na poziomie w pobliżu lub nieco powyżej 3,5% w skali roku.

Czy tak faktycznie będzie? Przekonamy się w listopadzie.

Aby lokata była oprocentowana na 5%, nie wolno nam w trakcie jej trwania umorzyć jednostek funduszu (możemy za to zlecić ich konwersję na inne fundusze dostępne w Avivie). Jeżeli sprzedamy jednostki wcześniej, oprocentowanie lokaty spadnie do 1,4%. Po zakończeniu lokaty możemy zlecić sprzedaż funduszu w dowolnym momencie.

Dlatego optymalnie wydaje się najpierw założenie lokaty, a potem odczekanie maksymalnego terminu pięciu dni roboczych i dopiero ostatniego dnia dokonanie zakupu jednostek funduszu.

CZY TO SIĘ W OGÓLE OPŁACA?

Jeżeli jesteś nowym klientem dla banku, najlepiej zacznij od założenia jednej z dwóch trzymiesięcznych lokat. Do wyboru są dwie:

>>> Załóż Lokatę Bezkarną na 3,5% (od 1 tys. zł do 20 tys. zł);

>>> Załóż Lokatę Bezkompromisową na 2,7% (od 1 tys. do 100 tys. zł).

Obydwie możemy zerwać w każdym momencie bez utraty odsetek i zakładamy je razem z bezpłatnym kontem oszczędnościowym (2,2% do 150 tys. zł). Plusem konta oszczędnościowego jest dowolna liczba darmowych przelewów w miesiącu na zdefiniowane konto w innym banku.

A co jeśli już posiadamy konto w BGŻOptima?

Szczerze mówiąc, trudno o jednoznaczną odpowiedź.

Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, powinienem z trzech tysięcy złotych wycisnąć jakieś 26-27,60 zł brutto (12,60 zł z lokaty i ok.14- 15 zł z funduszu), czyli 21-22 złote netto.

Dla porównania - w podobnej promocji w ING Banku Śląskim wystarczy zaangażować 750 zł, aby otrzymać 100 zł premii netto. Z tym, że tam ryzyko będzie trochę wyższe, bo nie ma lokaty, tylko całość wrzucamy do funduszu. Jednak w ING pojawiają się dodatkowe korzyści - na przykład nowi za wydanie kartą debetową 1000 zł dostają 100 zł. A ze względu na wysokość bonusu w stosunku do inwestowanych pieniędzy (100 zł/750 zł) przy wyborze bezpiecznego funduszu strata wydaje się bardzo mało prawdopodobna.

Poza tym pojawiają się proste promocje z wyższymi premiami bez ryzyka.

A może warto byłoby zwiększyć kwotę i zamiast trzech tysięcy wrzucić na przykład trzydzieści i zgarnąć ponad dwieście złotych?

Gdyby ten zysk był pewny, myślę, że bez wahania wpłaciłbym i więcej.

Natomiast przy niedużym, ale wciąż istniejącym ryzyku proponowałbym zachowanie umiaru i poważniejsze sumy przelał na przykład na konto oszczędnościowe na 3% w T-Mobile Usługi Bankowe (więcej tutaj) lub na roczną lokatę na 3% w Deutsche Banku. W tym drugim po roku dla maksymalnej kwoty 100 000 zł otrzymamy 2430 zł odsetek. Całkiem sporo.

Podsumowując - uważam, że lokata na 5% z funduszem w BGŻOptima nie jest jakimś wielkim hitem, ale za umiarkowane kwoty można ją przetestować. Na pewno będzie dobrym pomysłem dla osoby, która i tak planowała zakup jednego z funduszy Avivy.

Oczywiście cały czas musimy pamiętać, że zysk wcale nie jest gwarantowany, a niepewne 3-3,5% w skali roku nie rzuca na kolana.