wtorek, 29 marca 2016

Ostatnie dni na założenie lokaty na 3,2%? Sprawdź, gdzie najkorzystniej ulokowac ponad 10 tys. zł

Kiedy przeglądamy najlepsze lokaty, zauważamy nieustający trend spadkowy oprocentowania depozytów. Oczywiście ratujemy się promocjami - na przykład trzema ROR-ami na 4% i bonusami w BZ WBK.

Jednak w przypadku nieco większej kwoty pojawia się poważny kłopot ze znalezieniem przyzwoicie płacącego banku.

Na tle konkurencji wyróżnia się BGŻOptima, gdzie w dalszym ciągu jest dostępna trzymiesięczna Lokata Bezkarna na 3,2% z możliwością wcześniejszego zerwania bez utraty odsetek.


Uwaga! Artykuł zawiera linki afiliacyjne, czyli otrzymam wynagrodzenie za założone przez Was lokaty. Z góry dziękuję za skorzystanie z tych linków.

Przypomnę, że lokata dostępna jest dla nowych klientów oraz tych, którzy zamknęli konto co najmniej 12 miesięcy temu.

Co powinniśmy sobie przygotować przed wypełnieniem wniosku?Obowiązują widełki od 1 tys. do 100 tys. zł. Lokatę zakładamy razem z bezpłatnym kontem oszczędnościowym (oprocentowanie 2,7% do 7 kwietnia br., do 100 tys. zł) z dowolną liczbą darmowych przelewów. Dodatkowo możemy otworzyć też takie samo konto oszczędnościowe dla dziecko/dzieci - Junior (oprocentowanie 2,7% do 7 kwietnia br., do 100 tys. zł).

Patrząc na najlepsze lokaty w tym segmencie, wydaje się, że bank może wkrótce obniżyć oprocentowanie i... nadal pozostać jednym z liderów. Dlatego uznałem, że warto przypomnieć o Optimie i komuś może się ta lokata przyda.


Pomijając stosunkowo niewielkie kwoty rzędu kilku-kilkunastu tysięcy zł jakąś alternatywą może być na przykład "lokata 3 razy lepsza" na 3% w eurobanku (od 200 zł do 30 tys. zł). Dodatkowo po uruchomieniu bankowości mobilnej w ciągu pierwszych siedmiu dni mamy opcję założenia miesięcznej lokaty mobilnej na 3,5% (od 200 zł do 10 tys. zł).

Co prawda oprocentowanie "lokaty 3 razy lepszej" można nawet podnieść do 4%, o ile na konto wpłynie wynagrodzenie, ale trzeba pamiętać, że wymaga to nieco gimnastyki. Aby nie ponosić żadnych opłat, najprościej wybrać konto Active bez karty i przelewać sobie na nie z innego banku co miesiąc 1500 zł.

Tu złożysz wniosek o "lokatę 3 razy lepszą".

Patrząc na resztę banków, jedyną realną alternatywą jest Lokata Happy Plus na 3.25% w Idea Banku (od 10 tys. do 100 tys. zł). Ofertę skierowano tylko do nowych klientów, czyli zdecydowana większość regularnie oszczędzających jest wykluczona. Dodatkowo przypomnę, że w Idea Banku  (i całej grupie Leszka Czarneckiego) stosuje się trik z automatycznych odnawianiem lokaty na dużo niższy procent. Aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek, po założeniu lokaty należy skontaktować się z bankiem i poprosić o zmianę statusu lokaty na nieodnawialny.

Dlatego wygodniejsza jest Lokata Bezkarna, ponieważ nie tylko nie trzeba dzwonić do banku, ale mamy dodatkowo opcję zerwania lokaty bez utraty odsetek.

A ile realnie da się wycisnąć z Lokaty Bezkarnej?

Jeśli założymy ją jeszcze w marcu, będzie ona trwała 92 dni i da nam następujący realny zysk w złotych:

Obliczenia własne, przybliżone

A co, jeśli nie możemy skorzystać z żadnej z powyższych ofert, ponieważ byliśmy lub jesteśmy klientami tych banków?

Wtedy w segmencie lokat kwartalnych schodzimy poniżej trzech procent, Pomijam SKOK-i, bo wiele Kas znajduje się w fatalnej kondycji finansowej i przy bankructwie tracimy pieniądze wydane na udziały i wpisowe, co obniża realny zysk z lokat.

1. Lokata Welcome 2,85 % (od 350 tys. do 600 tys. zł)/2,75% (od 100 tys. do 350 tys. zł) - wizyta w oddziale, nowy klient.

2. Lokata na nowe środki w Getin Banku/Noble Banku 2,8% (od 500 zł) - nowe środki według stanu na koniec 2015 r.

3. Energolokata 3M Plus w neoBANK-u na 2,8% (od 1 tys. do 1 mln zł) - nowy klient.

4. Plan Depozytowy 100 dni w Toyota Banku na 2,75% (od 3 tys. do 10 tys. zł, maksymalnie 7 lokat) - z Kontem Jedynym płatnym 2,99 zł miesięcznie (opłata zwracana po obrocie kartą 400 zł miesięcznie).

4. Lokata Mobilna w Idea Banku na 2,65% (od 1 tys. do 1 mln zł) - dostępna w aplikacji Idea Bank PL.

Tydzień temu dowiedzieliśmy się, że zarząd Getin Noble Banku złożył w KNF projekt programu naprawczego. W ten sposób bank uniknie podatku od aktywów. Jednak taka informacja daje trochę do myślenia i na pewno dla spokojnego snu nie wpłacałbym do żadnego banku więcej niż równowartość gwarancji BFG (100 tys. euro).

Kto chce głębiej drążyć tego typu tematy, powinien zapoznać się z dyskusją i artykułem "Bezpieczna przystań finansowa."

Na koniec muszę trochę pomarudzić na temat Optimy i lutowej zmiany systemu. Mogę jeszcze przeboleć fakt, że przy koncie oszczędnościowym nie widzę aktualnego oprocentowani (2,7% do 100 tys. zł). Jednak zupełnie nie rozumiem, dlaczego odsetki za poprzedni miesiąc nie są dopisywane do rachunku bez zwłoki, tylko czeka się na nie na przykład do popołudnia - zapewne podobnie stanie się w piątek 1 kwietnia.

A co do lokat na pozostałe okresy i najciekawszych kont - oczywiście w najbliższy poniedziałek rano tradycyjnie pojawi się aktualny przegląd najlepszych ofert kwietniowych.

Tymczasem zostawiam Was z tematem do przemyślenia - czy warto założyć Lokatę Bezkarną na 3,2%, zanim bank nie pogorszy jej warunków?

Optymiści mogą upierać się, że lokata jest elementem strategii marketingowej banku i oprocentowanie pozostanie takie same także po 7 kwietnia. Jednak patrząc choćby na tabelkę z realnie wypłacanymi odsetkami z lokaty, nie byłbym tego taki pewien. Poza tym stawka trzymiesięcznego WIBOR-u, po której banki pożyczają sobie nawzajem pieniądze, wynosi tylko 1,67%.