czwartek, 1 grudnia 2011

Najlepsze lokaty i konta bankowe grudzień 2011

Rozpoczynamy nowy miesiąc, więc pora przedstawić najlepsze lokaty i konta bankowe w grudniu.

Bez wątpienia przebojem listopada okazał się nowy bank dla oszczędzających BGŻOptima z lokatą jednodniową na 6,48% netto (6,65% dla kwoty 1043 zł).

Procenty są naprawdę zachęcające i nawet pewne problemy związane z oczekiwaniem na Digipassa (token) i PIN nie odstraszają oszczędzających.


Myślę, że warto brać te odsetki, póki dają, bo i tak kiedyś się zapewne skończy tak jak mBankowy mTransfer z karty kredytowej (alternatywa - MultiBank?).

W takim razie karty kredytowe warte rozważenia ze względu na promocje oferuje między innymi CitiBank, Millennnium czy Toyota Bank.

Przypominam, że zwykła karta debetowa w ramach "Dobrego Konta" w Millennium daje 3% zwrotu gotówki (maksymalnie 30 50 złotych miesięcznie), a Meritum Bank 4% zwrotu za paliwo (minimum wpływów 1,5 tys. zł/miesiąc).

Poza tym nadal działa "Konto z Podwyżką" w BGŻ, ale nieco gorsze od grudnia.

Wspomniany Meritum Bank - jak wiele innych banków (na przykład GetinOnline czy Idea Bank), oferuje ciekawą lokatę dla nowych klientów i w tym przypadku jest to 6,83% netto na trzy miesiące (maksymalny depozyt 10 tys. zł).

Ciekawe jaką promocją zachęci do otwierania kont nowy bank Alior Sync?

Niektórzy prawnicy kwestionują zmianę sposobu naliczania podatku Belki w trakcie roku podatkowego i sprawa może trafić do Trybunału Konstytucyjnego, co spowodowałoby spore zamieszanie i ewentualne wprowadzanie zmian dopiero od 1 stycznia 2013.

W międzyczasie nowy prezes KNF Andrzej Jakubiak udzielił ostrej reprymendy bankom i każe im do końca roku uporządkować kwestię lokat antybelkowych, posługując się dość interesującą retoryką ("duch prawa" itd.) i argumentacją (niedopasowanie terminów lokat do kredytów). Trudno powiedzieć jak zareagują banki, ale póki co grupa Leszka Czarneckiego zaproponowała kolejne lokaty omijające podatek.

Nieuchronnie zbliża się czas szukania alternatyw i jedną z nich są SKOKi (przykład).

Ze względu na dość ekstremalną sytuacją związaną z europejskim kryzysem dotykającym w dużej mierze banki sugeruję, żeby także dodatkowo trzymać jakąś rezerwę finansową w domu (zapraszam do ankiety po prawej stronie).

Jeśli ktoś zna jakąś nową atrakcyjną lokatę lub konto oszczędnościowe, zapraszam do komentarzy (wszystkich innych również).