piątek, 1 października 2010

Najlepsze lokaty i konta październik 2010

Wrzesień stał pod znakiem obniżania oprocentowania lokat w wielu bankach (szczególnie zaszalał Bank Pocztowy i z 7% na lokacie dwuletniej zrobiło się tylko 5%), ale na szczęście mamy kilka pozytywnych wyjątków.

Jeżeli chodzi o konta oszczędnościowe z codzienną kapitalizacją odsetek nadal prowadzi Polbank (brak BFG) z 5% netto, a tym razem do zestawu dorzucam Toyota Bank i konto młodzieżowe Click dla osób z przedziału wiekowego 13-24 lata. Tu też jest 5% netto i codzienna kapitalizacja, ale za konto trzeba zapłacić 1 zł miesięcznie.

Na kolejnych miejscach znajdziemy Meritum i Open Finance z 4,5% netto, ale w tym drugim promocja trwa tylko do 14 października i potem zobaczymy co zrobi OF.

Jeżeli chodzi o lokaty krótkoterminowe o długości 1-3. miesięcy nie widzę nic ciekawego co uzasadniałoby blokowanie pieniędzy na tak marny procent (na przykład Lokata Optymalna na 3 miesiące daje 4,85% netto, a na 6 miesięcy 5% netto).

Zabawne, że Getin, czyli właściciel OF ma lokatę 3m na 4,86% (minimum 1000 zł).

Alternatywą mogą być SKOKi (tu trzeba ponieść koszty pewnych opłat) i na przykład SKOK Wesoła oferuje lokatę jednodniową na 5,5% netto z codziennym naliczaniem odsetek, a SKOK Wołomin jednomiesięczną na 6,9% brutto.

Warto też przyjrzeć się ofercie pomijanego w większości rankingów neoBANKu.

W lokatach półrocznych nie ma większych zmian, za to FM Bank podniósł oprocentowanie na lokacie rocznej do 5,3% netto.

Z kolei o dwuletnie depozyty walczy Meritum Bank oferując 5,4% netto.

Marek wykonał październikowe zestawienie lokat bezbelkowych.

Dla zainteresowanych walutami Alior Bank wprowadził lokaty w euro i USD z codziennym naliczaniem odsetek.

Zanosi się na to, że inflacja będzie szła do góry, co potwierdza dzisiejsze info z ministerstwa finansów, które szacuje, że we wrześniu inflacja wzrosła do 2,3% z 2% w sierpniu licząc w skali rok do roku. Z tego powodu niektóre lokaty przyniosą straty i trzeba dobrze się zastanowić na jak długo zdeponować pieniądze.

Sam raczej wystrzegam się długoterminowych lokat i zamiast nich wybrałem obligacje korporacyjne z rynku Catalyst.