środa, 8 września 2021

PZU promuje inwestowanie długoterminowe. Startują Moje Akcje PZU

PZU poinformowało o starcie programu lojalnościowego dla akcjonariuszy ubezpieczyciela pod nazwą Moje Akcje PZU. Dla posiadaczy pakietu co najmniej 100 akcji PZU przygotowano zniżki w ubezpieczeniach i Stowarzyszeniu Inwestorów Indywidualnych. Na razie program jest dostępny tylko w Biurze Maklerskim Banku Pekao.


Po przystąpieniu do programu zatwierdzony uczestnik ma prawdo do zniżki 10 procent w ubezpieczeniach oferowanych przez PZU, a po roku już 20 procent. Dodatkowo oferowane jest darmowe, roczne członkostwo podstawowe w Stowarzyszeniu Inwestorów Indywidualnych (SII) oraz 50 procent zniżki na roczne członkostwo rozszerzone w SII.

Pierwszego i piętnastego danego dnia miesiąca będzie weryfikowane, czy uczestnik posiada wymagany pakiet akcji PZU (min. 100 sztuk).

Więcej szczegółów znajdziecie na stronie Moje Akcje PZU i w regulaminie programu.

Generalnie oceniam taką akcję bardzo pozytywnie i w ten sposób praktycznie zachęca się do długoterminowego inwestowania. Na dodatek nie wymaga ona angażowania wielkiego kapitału - 100 akcji PZU na koniec sesji 7 września br. było warte 4140 zł.

Przypomnę, że podobny program ma na przykład PKN Orlen - opis na blogu.

Oczywiście należy wcześniej przeanalizować spółkę, czy warto w nią zainwestować, nie tylko z powodu samego programu lojalnościowego.Na pewno jest kandydatem do portfeli dywidendowych (w tym na kontach IKE/IKZE, na których nie pobiera się podatku od dywidend) - pandemia zakłóciła ciągłość wypłaty dywidendy, ale spółka wraca do tej praktyki. 

Otrzymała zielone światło od KNF i dzięki temu 6 października br. wypłaci 3,5 zł na akcję posiadaczom akcji PZU według stanu na koniec sesji 13 września 2021 r.

Dywidenda jest tak wysoka, ponieważ spółka wypłaci ją z zysków z dwóch lat: 2019 i 2020 r.

Co ciekawe, sam kurs akcji PZU szukał dna dopiero jesienią 2020 r., a nie w marcu jak większość innych spółek. Od tamtej pory notowania silnie zwyżkują:


Akurat tu na blogu PZU jest pozytywnie kojarzone z debiutem, na którym zarobiliśmy czy funduszami indeksowymi inPZU.

Natomiast na minus należy zapisać, że w tym momencie program jest dostępny tylko i wyłącznie w BM Pekao. Z pewnością warto o niej pomyśleć na przykład jako kandydacie do portfela dywidendowego - pandemia zaburzyła ciągłość wypłat, ale spółka wraca do tej praktyki.

Jeżeli ktoś posiada tam konto maklerskie, nie widzę problemu. Natomiast specjalne zakładanie nowego rachunku maklerskiego tylko dla PZU wydaje się kłopotliwe, tym bardziej, że konto kosztuje 60 zł rocznie, a prowizje nie należą do najniższych (XTB oferuje handel bezprowizyjny).

Dlatego wielu inwestorów zapewne poczeka, aż program zostanie udostępniony w ich biurze maklerskim.

Moim zdaniem w przypadku Pekao lepszym pomysłem jest zgarnięcie bonusów bankowych.

200 ZŁ PREMII + 100 ZŁ NA ZAKUPY ZA KONTO PRZEKORZYSTNE

W sumie da się połączyć kilka promocji i zyskać ok. 300 złotych: 100 zł za otwarcie Konta Przekorzystnego, kolejne 100 zł w formie zwrotów za zakupy oraz ok. 100 zł w formie voucherów za udział w programie Bezcenne Chwile.

100 zł za Konto Przekorzystne

Do promocji mogą przystąpić osoby, które nie posiadają żadnego konta ani lokaty w Banku Pekao od początku 2019 r.

Co zrobić, aby zdobyć 100 zł premii?

Do końca września br. złóż wniosek o Konto Przekorzystne wraz z kartą Mastercard i aplikacją mobilną PeoPay. Zawrzyj umowę z bankiem i aktywuj Pakiet Komfort - jest on darmowy przez pół roku i musi być aktywny do momentu odbioru premii.

W październiku, listopadzie i grudniu br. zapewnij sobie wpływ na konto min. 500 zł (można przelać sobie samemu pieniądze z innego banku).

W każdym z tych miesięcy wykonaj po co najmniej jednej płatności kartą lub aplikacją PeoPay (kwoty dowolne). 

Jeżeli do zakładania konta wybierzesz selfie, potwierdź tożsamość w dowolnej placówce banku.

Po spełnieniu warunków otrzymasz premię 100 zł do końca stycznia 2022 r.

Dodatkowe 100 zł dla otwierających konto online

Klienci, którzy otworzą Konto Przekorzystne za pomocą selfie, mogą skorzystać z kolejnej promocji: 10 procent zwrotu za zakupy kartą przez pierwsze trzy miesiące kalendarzowe od przystąpienia do promocji (maksymalnie 100 zł zwrotu).

W praktyce oznacza to, że jeśli wydasz w kwartał w sumie 1000 zł, otrzymasz 100 zł zwrotu z banku. A jeśli na przykład wydasz 500 zł, bank wypłaci 50 zł.

Akceptowane są standardowe transakcje, zarówno "naziemne" jak też w internecie. Wyłączenia podano w regulaminie (str. 6).

Dodatkowo Pekao wymaga, aby w każdym z trzech miesięcy klient wykonał po przynajmniej jednej płatności kartą, co w sumie pokrywa się z wymogami promocji z premią 100 zł za założenie konta.

A co jeśli nie uda się założyć konta online?

W takim przypadku bank pisze wyraźnie w regulaminie promocji: 

Jeśli nie udało ci się zawrzeć tej umowy w tych kanałach ze względu na problemy z weryfikacją Twojej tożsamości, ale zawrzesz umowę w oddziale Banku, ten warunek uznamy za spełniony.

Premia zostanie wypłacona do końca stycznia 2022 r.

7400 punktów w programie Bezcenne Chwile

Pierwsze 3400 punktów otrzymamy za rejestrację karty Mastercard z banku Pekao w programie Bezcenne Chwile do końca września br. oraz wykonanie 4 płatności kartą w ciągu 30 dni od przystąpienia do programu.

Punkty możemy wymienić na vouchery na zakupy u partnerów programu - na przykład za 3400 punktów otrzymamy 50 zł do wydania w empiku czy Decathlonie.

Następne 4000 punktów jest dostępnych w ramach promocji "Wakacyjne przyspieszenie" (pula 66 tys. nagród). W tym celu wystarczy w ciągu 30 dni wykonać płatności kartą za 50 zł.

Konto Przekorzystne

A ile w ogóle kosztuje Konto Przekorzystne?

Samo konto jest darmowe wraz z kartą dla osób w wieku do 26 lat (darmowe są też wypłaty z bankomatów Pekao). Starsi mogą zapłacić za kartę 4 zł miesięcznie, ale łatwo tego uniknąć, czyli wystarczy zapewnić sobie co miesiąc wpływ 500 zł na konto i wykonać jedną płatność kartą lub aplikacją PeoPay.

W praktyce spełniając wymogi promocji z premią 100 zł przy okazji zapewniamy sobie bezpłatność karty i konta.

Na co należy uważać?

Na opłatę 20 groszy za każdy SMS potwierdzający operacje bankowe. Aby jej uniknąć, wystarczy wybrać autoryzację za pomocą aplikacji PeoPay.


PODSUMOWANIE

Cieszy poszerzanie programów lojalnościowych wspierających długoterminowe inwestowanie. I za to należą się brawa dla PZU.

Natomiast czekamy na dołączenie do Moje Akcje PZU innych domów maklerskich. Otwieranie dodatkowego rachunku w Pekao, na dodatek płatnego, może być dla wielu osób kłopotliwe.

W samym Banku Pekao lepiej skorzystać z promocji i przy okazji zgarnąć bonusy o łącznej wartości ok. 300 zł.