czwartek, 7 października 2021

RPP niespodziewanie podnosi stopy procentowe po raz pierwszy od 2012 r.

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) niespodziewanie podniosła stopy procentowe, w tym tę najważniejszą, referencyjną z 0,1 na 0,5 proc. Poprzednia podwyżka była bardzo dawno, w maju 2012 r.

Ruch jest zaskakujący, również dla analityków. Do tej pory tłumaczono, że RPP najpierw musi zapoznać się z nową, listopadową projekcją inflacji i dopiero wtedy podejmie jakieś decyzje. Nawet jeszcze we wtorek na Kongresie 590 prezes NBP Adam Glapiński mówił o perspektywie kilku kwartałów.

Ta niespójność komunikacji może oznaczać, że po prostu prezes Glapiński został przegłosowany przez resztę RPP albo "przekonał" go ktoś z najwyższych kręgów władzy.

Na pewno na wyobraźnię członków RPP (i nie tylko) zadziałał ostatni szybki szacunek inflacji CPI za wrzesień br.: +5,8 proc. w skali rok do roku.

Najszybciej na podniesienie stóp zareagował złoty, który umocnił się o kilka groszy do głównych walut oraz notowania akcji banków na GPW.

Branżowy indeks WIG-banki zyskał jednego dnia 3,6 proc., a od początku roku już blisko 80 proc. (dla porównania WIG +25,9 proc. w tym samym okresie).


W efekcie po środowej sesji giełdowej wartość rynkowa PKO BP wzrosła do 57,5 mld zł i bank stał się najwyżej wycenianym komponentem indeksu WIG20, minimalnie wyprzedzając Allegro.

Z kolei w indeksie mWIG40 w pierwszej szóstce "najcięższych" spółek znajdziemy aż cztery banki. W dużej mierze dzięki nim indeks "średniaków" spisuje się w tym roku bardzo dobrze, co cieszy również i mnie, ponieważ przy okazji mój ulubiony polski ETF bije swoje rekordy.

A skąd ta siła banków?

Inwestorzy liczą na wzrost zysków dzięki drożejącym kredytom. 

Najczęściej wykorzystywany do wyliczania oprocentowania złotowych kredytów hipotecznych wskaźnik WIBOR 3M powinien pójść w górę, a w ślad za nim wysokość rat.

Kalkulator zmiany oprocentowania kredytu hipotecznego w PLN

Jeżeli chodzi o lokaty i konta oszczędnościowe, banki zareagują zdecydowanie później i na mniejszą skalę niż w przypadku kredytów.

Już pod koniec września stawki podniósł estoński Inbank (od 1 do 1,7 proc,).


Na rynku pojawił się też z belgijską licencją Aion.

Zobaczymy, czy na koncie oszczędnościowym coś dołoży Getin Bank (aktualnie 0,5 proc. na 3 miesiące w promocji do 28 października br.).  

Oczywiście nie ma co się łudzić, że na depozytach bankowych uda się choćby dogonić inflację CPI, tylko zwyczajnie jeżeli środki leżą bezczynnie, lepiej cokolwiek dostać niż nic. Zysków trzeba szukać gdzie indziej.

A w czwartek zaplanowano wyjątkowo ciekawą konferencję prasową Adama Glapińskiego, który może wytłumaczy zaskakujący ruch RPP i pozwoli lepiej ocenić, czy to jednorazowy wyskok czy też początek całego cyklu podwyżek stóp. Początek konferencji o godz. 15.