poniedziałek, 2 września 2019

Najlepsze lokaty i konta oszczędnościowe wrzesień 2019 r.

Tradycyjnie na początku miesiąca sprawdzamy, które banki aktualnie oferują najlepsze lokaty i konta oszczędnościowe, tym razem na wrzesień 2019 r.

Niestety banki nas nie rozpieszczają oprocentowaniem, co w połączeniu z rosnącą inflacją CPI (szybki odczyt za sierpień wyniósł 2,8%) sprawia, że realnych zysków trzeba szukać gdzie indziej.

Obecnie na topie w Polsce są na pewno nieruchomości.

Z banków tez da się wycisnąć trochę grosza, ale głównie przez udział w wybranych promocjach - na przykład: 280 zł na start za założenie Konta Jakie Chcę + bonusy w Santander Bank Polska (szczegóły).


A co robić z oszczędnościami?

Na pewno nie warto się poddawać i jednak lepiej otrzymać z banku jakieś drobne odsetki, niż okrągłe zero.

Nadal obserwujemy przewagę kont oszczędnościowych nad lokatami. Na dodatek czasem da się połączyć takie konto z bonusem pieniężnym, tak jak w Banku Millennium, który płaci 200 zł za założenie konta i spełnienie prostych warunków oraz dodatkowo oferuje 2,7% na koncie oszczędnościowym (do 100 tys. zł, przez 100 dni, promocja do 12 października br.).


NAJLEPSZE KONTA OSZCZĘDNOŚCIOWE

W tym momencie kilka banków płaci 3%, a największy górny limit (100 tys. zł przez pół roku) znajdziemy w Citi Handlowym w promocji konta Citi Priority połączonej z kartą kredytową.

Wymagane są comiesięczne wpływy na konto 8 tys. zł lub średnie saldo miesięczne konta 100 tys. zł (najprostsze rozwiązanie to wrzucić na konto oszczędnościowe 100 tys. zł) oraz spłacanie karty kredytowej co miesiąc (dowolna kwota).

Jeżeli nie posiadasz kredytówki w Citi, możesz zacząć od promocji z bonusem - na przykład 400 zł na zakupy w Biedronce + darmowa karta Citi Simplicity. Aby otrzymać bon na 400 zł, należy do końca roku wydać w sumie kartą 2 tys. zł.

Teoretycznie więcej, bo 3,5% proponuje przez rok Getin Bank, ale tylko do maksymalnie 10 tys. zł, dla osób, które otworzą konto osobiste i zapewnią sobie na nie wpływy wynagrodzenia min. 1 tys. zł miesięcznie.

Stawka w aktualnej promocji konta oszczędnościowego na nowe środki spadła do 2,8% (przez 4 miesiące, do 200 tys. zł).

Minimalnie mniej, bo 2,7% (do 100 tys zł, przez 100 dni, promocja do 12 X br.) oferuje Bank Millennium, ale tu warto otworzyć konto, ponieważ promocja ciągle powraca, a na dodatek nowy klient zgarnia dodatkowo łatwe 200 zł premii.

Poniżej zebrałem konta oszczędnościowe oferujące ponad 2,5% dla kwot powyżej 10 tys. zł:


LOKATY

Kiedy Idea Bank przestał walczyć o depozyty klientów oferując podwyższone oprocentowanie, na rynku zapanował absolutny marazm. W praktyce lepiej trzymać środki na koncie oszczędnościowym - wyższe procenty i łatwiejszy dostęp do środków.

Pomijając lokaty powitalne na ograniczone kwoty dla nowych klientów z lokat da się wycisnąć niewiele:

2,7 2,6 2,3% na 3 miesiące na nowe środki w Idea Banku (wymagane konto osobiste, saldo z 20 sierpnia br.), 2,2 na pół roku oraz 2,1% na rok na tej samej lokacie.

2,4% na 180 dni na Lokacie Sprint w Toyota Banku (wymagane konto).

W przypadku lokat bez konta najwięcej otrzymamy na Lokacie Nr 1 tylko 2,2% na depozycie trzymiesięcznym i 2,1% na półrocznym.

Naprawdę słabo...
PODSUMOWANIE

Oprocentowanie lokat jest beznadziejne. Trochę lepiej prezentują się konta oszczędnościowe i sam na nich trzymam podręczne środki.

Tu warto wskazać stale powracającą promocję konta oszczędnościowego w Banku Millennium, do której bank dorzuca 200 zł za założenie konta i spełnienie prostych warunków.

W bankach łatwiej zarobić poprzez udział w wybranych promocjach, zazwyczaj bez angażowania większego kapitału. Natomiast warto szukać alternatyw, a także rozważyć oszczędzanie w walutach obcych.

Stan na 8 września 2019 r.