piątek, 1 lutego 2019

Najlepsze lokaty i konta oszczędnościowe luty 2019

Zaczął się kolejny miesiąc, więc czas przedstawić na blogu najlepsze lokaty i konta oszczędnościowe z datą luty 2019 r.

Według oficjalnych danych GUS inflacja konsumencka w grudniu 2018 r. wyniosła zaledwie 1,1%, co pozwala RPP na utrzymywanie niskich stóp procentowych.

W efekcie trudno liczyć na fajerwerki w bankach.


Pod względem wysokości stawek nadal liderują banki z grupy Leszka Czarneckiego.

Getin Bank oferuje 3,4% na czteromiesięcznej Lokacie na Nowe Środki (od 500 zł do 1 mln zł, saldo z 27 stycznia br.).

Uwaga! To nie jest wpis sponsorowany przez żaden bank. Natomiast znajdują się w nim linki afiliacyjne, czyli otrzymam wynagrodzenie za niektóre założone przez Was lokaty i konta. Z góry dziękuję!

Kto zainstaluje aplikacją mobilną banku, otrzyma dostęp do trzymiesięcznej lokaty mobilnej na 4% (od 500 zł do 20 tys. zł).


W Idea Bank Lokatę Happy dla nowych klientów zastąpiła trzymiesięczna Lokata Hit na 3,4% (od 500 zł do 1 mln zł) z opcją wcześniejszego zerwania bez utraty odsetek.

Obecni klienci mogą skorzystać z bliźniaczej Lokaty Hit Plus na 3,5% 3,4% na nowe środki (saldo z 20 stycznia br.).

Aktualizacja 21 lutego.

Lokata Hit Plus zniknęła, a powróciła trzymiesięczna Lokata na Nowe Środki Plus (dla posiadaczy konta osobistego) ze stawką  3,2%.

Podobną lokatę dla nowych z możliwością zerwania bez utraty odsetek znajdziemy w BGŻOptimia: trzymiesięczna Lokata Bezkarna na 3,5% (od 1 tys. do 20 tys. zł) otwierana z kontem oszczędnościowym.

Z kolei dla wszystkich jest dostępna w Idei Lokata Nr 1.

Aktualizacja 21 lutego.

Po raz kolejny w lutym Idea obniżyła oprocentowanie tej lokaty. Obecne stawki:


W pozostałych bankach poza lokatami promocyjnymi dla nowych nie pojawiło się ostatnio nic ciekawego.

Przykładowo Nest Bank oferuje 4% na Lokacie Witaj (od 1 tys. do 10 tys. zł) - lokatę możemy założyć przez 30 dni od otwarcia darmowego konta osobistego (karta też jest bezpłatna).

W tym tygodniu Nest zmienił bankowość internetową i obecni klienci muszą ustalić nowy login i hasło.

Aktualizacja 7 lutego.

Dziś ruszyła promocja, w której możemy zyskać do 150 zł premii za otwarcie darmowego konta w Nest Banku [promocja już wstrzymana z powodu wyczerpania limitu wniosków].

Generalnie w zdecydowanej większości pozostałych przypadków lepiej trzymać pieniądze na koncie oszczędnościowym niż na niżej oprocentowanej lokacie.

KONTA OSZCZĘDNOŚCIOWE

W tej grupie nadal prowadzą również Getin i Idea.

W Getinie zaczęła się kolejna promocja konta oszczędnościowego na 3,5% (do 400 tys. zł, przez 152 dni, nowe środki względem 27 stycznia 2019 r.).

W Idei przedłużono do końca marca 3,2% na Koncie Idealnie Prostym (do 20 tys. zł, można posiadać maksymalnie 3 konta, po przekroczeniu 20 tys. zł oprocentowanie wszystkich środków spada do 2,5%).

Jeżeli chcemy skorzystać z ofert poza bankami Leszka Czarneckiego, znajdziemy maksymalną stawkę 3% (szczegóły w tabeli poniżej).

Aktualizacja 13 lutego.

W Millennium powrócił ubiegłoroczny hit, czyli 200 zł za założenie konta osobistego i spełnienie prostych warunków. W tym banku możemy praktycznie cały czas korzystać z 2,7% na Koncie Oszczędnościowym Profit.

Osobiście w grudniu założyłem w Aliorze Konto Mocno Oszczędnościowe na 2,7% (do 100 tys. zł), ponieważ nie trzeba do niego dodatkowo otwierać konta osobistego. Obecnie trzymam tu całkiem sporo:
W tabeli znajdziecie konta oszczędnościowe powyżej 2,5%, na których możemy ulokować ponad 10 tys. zł:


PODSUMOWANIE

Od dłuższego czasu najwyższe oprocentowanie oferują banki z grupy Leszka Czarneckiego. Próbują one zatrzymać klientów właśnie w ten sposób.

W tym momencie, pomijając jednorazowe promocje dla ograniczonych kwot, najwyższe oprocentowanie znajdziemy na koncie oszczędnościowym w Getin Banku: 3,5% przez 152 dla nowych środków (saldo względem 27 stycznia br., do 400 tys. zł).

Wiadomo, ze kondycja tych banków jest niezbyt dobra i dlatego pojawił się kolejny pomysł, aby je połączyć. Do fuzji miałoby dojść w trzecim kwartale br. - więcej na ten temat.

Osobiście zachęcam do dywersyfikacji oszczędności, czyli trzymania ich w różnych bankach. Proszę pamiętać, że gwarancja BFG obejmuje kwoty do równowartości 100 tys. euro (obecnie ponad 425 tys. zł).

Dodatkowo warto podkręcać zyski udziałem w wybranych promocjach bankowych - przykład: Xiaomi Redmi 6A + darmowa karta kredytowa Simplicity >>

Stan 27 lutego 2019 r. Artykuł będzie aktualizowany.