poniedziałek, 1 października 2018

Najlepsze lokaty i konta oszczędnościowe paźdzernik 2018

Zaczął się październik, więc pora przedstawić na blogu aktualnie najlepsze lokaty i konta oszczędnościowe.

Sytuacja pozostaje bez zmian, czyli po skorzystaniu z najlepszych lokat na rynku wspieramy się kontami oszczędnościowymi. No i dodatkowo poprawiamy stan konta udziałem w wybranych promocjach:

Złap 200 zł za otwarcie konta osobistego w Banku Millennium >>

KONTA OSZCZĘDNOŚCIOWE

W tym momencie wyróżnia się Getin Bank. który oferuje przez rok 3,5% (do 10 tys. zł) pod warunkiem comiesięcznych wpływów z innego banku w wysokości min. 1 000 zł. Konto oszczędnościowe otwieramy razem z Kontem Proste Zasady, które jest darmowe pod warunkiem wykonania w danym miesiącu jednej płatności kartą debetową lub Blikiem.


Kto posiada większe oszczędności, może skorzystać z kolejnej propozycji Getinu, czyli 3% dla nowych środków (do 200 tys. zł, przez 92 dni).

Co więcej, bank pozwala nam dodatkowo zarobić dzięki programowi poleceń. Polecający otrzymuje 100 zł (maksymalnie 5 poleceń), a polecony 50 zł.

Kod generujemy samodzielnie w bankowości internetowej po wybraniu odpowiedniej opcji w sekcji "Oferty i wnioski". Jeśli nie posiadasz tego kodu, a chcesz zyskać 50 zł jako polecony, napisz do mnie wiadomość przez formularz kontaktowy. 

Premia 50 zł dla poleconego oraz wynagrodzenie 100 zł dla polecającego zostaną przyznane pod warunkiem co najmniej trzech comiesięcznych wpływów po 1 000 zł na konto osobiste poleconego (dla kont założonych w październiku licząc się wpływy za listopad, grudzień i styczeń)Do promocji można przystąpić do końca października.

Załóż Konto Proste Zasady i zyskaj do 3,5% na koncie oszczędnościowym >>


Uwaga! To nie jest wpis sponsorowany przez żaden bank. Natomiast zawiera on linki afiliacyjne, czyli otrzymam wynagrodzenie za niektóre założone przez Was konta i lokaty. Z góry dziękuję za skorzystanie z moich linków!

3% znajdziemy również w T-Mobile Usługi Bankowe (do 50tys. zł, przez pierwsze trzy miesiące). Konto oszczędnościowe otwieramy razem z rachunkiem osobistym. Jeśli wybierzecie Freemium bez karty debetowej, nie trzeba spełniać żadnych dodatkowych warunków bezpłatności ROR-u.

Podobnie 3% do 50 tys. zł (za to przez pół roku) oferuje Nest Bank, ale bank dodatkowo wymaga comiesięcznego wpływu wynagrodzenia minimum 1 000 zł.  Konto i karta są bezpłatne.

A co w przypadku, jeśli chcemy otworzyć tylko i wyłącznie konto oszczędnościowe bez żadnych dodatków?

W takim wariancie proponuję Konto Mocno Oszczędnościowe w Alior Banku na 2,7% (do 100 tys. zł, przez 4 miesiące).

Osobiście często wspieram się kontem OKO w ING Banku Śląskim i dziś po raz kolejny skorzystałem z promocji OKO Bonus:


Stawka 2,5% na 4 miesiące (do 100 tys. zł) nie wygląda zbyt okazale, ale w tym przypadku chodzi o łatwość dostępu do pieniędzy. W ING Banku Śląskim możemy wypłacać z konta oszczędnościowego bez ograniczenia do jednego darmowego przelewu w miesiącu, co jest standardem w zdecydowanej większości innych banków (najpierw przelewam środki na konto osobiste, a potem w dowolne inne miejsce).

Co istotne, bank często organizuje promocje dla obecnych klientów. Ostatnio przelewał wybranym po 102 zł, aby zachęcić do oszczędzania.

A nowi mogą zgarnąć do 140 zł za założenie Konta Direct >>

Aktualizacja 14 października.

Bank Millennium ponownie zaoferował 2,7% na koncie oszczędnościowym i dodatkowo podniósł górny limit do 200 tys. zł. A nowi klienci mogą zgarnąć łatwe 200 zł za otwarcie konta osobistego i spełnienie prostych warunków - tutaj znajdziecie więcej szczegółów.

Poniżej zebrałem konta oszczędnościowe z oprocentowaniem powyżej 2,5%, na których możemy ulokować ponad 10 tys. zł (aktualna tabela jest tutaj):


 LOKATY

W tym segmencie panuje marazm i poza wabikami dla nowych prawie nie ma nic ciekawego - ostatnio na przykład Nest Bank promuje lokatę dla nowych klientów w... serwisie Allegro.

Cały czas lideruje Idea Bank, gdzie standardowo zachęcam najpierw do skorzystania z jednej z dwóch propozycji na trzy miesiące:

Lokata Happy na 4% (od 500 zł do 20 tys. zł);

lub Lokata Happy Pro na 3% (od 20 000,01 zł do 100 tys. zł).

Po założeniu tych lokat zyskujemy darmowy dostęp do bankowości internetowej Idei i z tego poziomu możemy zakładać kolejne lokaty.

W tym momencie najlepiej prezentują się lokaty na nowe środki (wyliczane według salda środków w banku na 20. dzień poprzedniego miesiąca):


Aktualizacja 3 października.

Banki dodał do lokat na nowe środki słowo "plus", co oznacza, że wymagają one posiadania darmowego Konta Idealnego (można je sobie samodzielnie wyklikać w bankowości elektronicznej, jeśli zakładaliście wcześniej lokaty w Idei i macie do niej dostęp).

Czasem bank wrzuca oferty tylko dla posiadaczy konta osobistego, więc rozważyłbym jego otwarcie, tym bardziej, że Konto Idealne jest bezwarunkowo darmowe (karta również).

A co z problemami banku, o których pisałem również na blogu?

Zalecam spokój i powstrzymanie się przed wykonywaniem nieprzemyślanych ruchów - na przykład przedwczesnym zrywaniem lokat. Jednak pamiętajmy, aby nie przekraczać kwoty gwarancji BFG (równowartość 100 tys. euro, czyli w tym momencie ok. 427 tys. zł).

Równocześnie sugeruję dywersyfikację oszczędności, czyli rozłożenie ich w kilku bankach, aby w razie jakichś kłopotów jednego z nich, nie zostać odciętym od pieniędzy, nawet krótkoterminowo.

W przypadku Idei przebąkuje się o połączeniu z Getinem. Zobaczymy, czy tak się stanie.

W pozostałych bankach nadal wyróżniam trzymiesięczną Lokatę Bezkarną na 3,5% (od 1 tys. do 20 tys. zł) w BGŻOptima otwieraną z bezpłatnym kontem oszczędnościowym na 2,6%.

Przy składaniu wniosku o lokatę bank wymaga załączenia skanu/zdjęcia obu stron dowodu tożsamości. Po wypełnieniu wniosku przysyła potwierdzenie mailem oraz kolejne po weryfikacji danych z numerem konta do wysłania pieniędzy na lokatę. Jeśli wszystkie dane zgadzają się, Optima odsyła grosz na konto, z którego przesłaliśmy środki na lokatę, a w tytule przelewu podaje login. Po wejściu na stronę banku wykonujemy pierwsze logowanie, a tymczasowe hasło przychodzi SMS-em. Następnie samodzielnie ustalamy własne hasło i po zalogowaniu się powinniśmy zobaczyć zarówno lokatę, jak też konto oszczędnościowe Smart.

Jak zwykle zachęcam do podkręcania zysków dzięki udziałowi w wybranych promocjach bankowych - na przykład w Banku Millennium oferującym nowemu klientowi 200 zł za założenie konta i spełnienie łatwych warunków.

Stan na 14 października 2018 r. Artykuł będzie aktualizowany.