piątek, 19 października 2018

Lokaty nadal w odwrocie. Stawiamy na konta oszczędnościowe

Od wielu miesięcy obserwujemy trend wycofywania środków z lokat. Po osiągnięciu szczytu w lutym 2016 r. na poziomie 310 mld zł obecnie trzymamy na lokatach nieco ponad 275 mld zł.

Gdzie te pieniądze znikają?

Często mówi się, że gotówka płynie na zakupy mieszkań, a tak w ogóle bardzo wiele pieniędzy marnuje się na nieoprocentowanych kontach osobistych. Taki wniosek można wysnuć, kiedy spojrzy się tylko na suche dane: aż 490 mld zł należących do gospodarstw domowych NBP zalicza do kategorii "depozyty i inne zobowiązania bieżące."

To jednak tylko część prawdy.

Powinniśmy również pamiętać, że w tej samej grupie znajdziemy konta oszczędnościowe. A te ostatnie są bardzo często konkurencyjnie oprocentowane w stosunku do lokat. No i mamy do tych pieniędzy znacznie łatwiejszy dostęp.


Sam także przerzuciłem sporą część środków na tego typu konta.

A dodatkowo da się czasem przy okazji zyskać całkiem niezły bonus:

Zgarnij 200 zł premii dla nowych + konto oszczędnościowe na 2,7% w Banku Millennium >> 


Postanowiłem sprawdzić, czy są one faktycznie tak popularne. Dlatego użytkowników Twittera zapraszam do głosowania w ankiecie:

Wybrałem przedziały kwotowe nieprzypadkowo - chciałem się upewnić, że większość osób interesują konta, gdzie da się ulokować ponad 10 tys. zł.

No i podejrzewam, że nie tylko ja wspieram się kontami oszczędnościowymi. Dlatego nie sądzę, aby wielu z ankietowanych wybrało opcję "0 zł".

Poza tym w ostatnich dniach kilka banków zaproponowało nowe warunki.

Uwaga! We wpisie pojawiają się linki afiliacyjne, czyli otrzymam wynagrodzenie za założone przez Was konta. Z góry dziękuję za skorzystanie z tych linków!

Najpierw w niedzielę 14 października Bank Millennium ponownie zaoferował 2,7% na Koncie Oszczędnościowym Profit (przez 92 dni, nowe środki, promocja dostępna do 12 stycznia 2019 r.).

Kolejny raz zadziałał manewr z wycofaniem pieniędzy z banku tuż przed końcem promocji, czyli tym razem do piątku 12 października włącznie i powrotem po weekendzie. Dzięki temu zabiegowi da się praktycznie cały czas korzystać z podwyższonego oprocentowania.

Co istotne, tym razem bank zwiększył górny limit ze 100 tys. na 200 tys. zł.

A nowi klienci mogą zyskać 200 zł za otwarcie konta osobistego i spełnienie prostych warunków - tutaj znajdziecie szczegóły.

Sam także otworzyłem konto w Millennium z premią i na razie jestem zadowolony z banku. Dodam, że premia 200 zł netto oznacza mniej więcej tyle samo, co odsetki z ulokowanych na miesiąc 100 tys. zł na koncie oszczędnościowym na 3%.

W poniedziałek 15 października swoją promocję wznowił Getin Bank: tutaj otrzymamy 3% przez 92 dni dla nowych środków wyliczanych względem salda z końca dnia 11 października br., do 200 tys. zł. Z kolei nowy klient może liczyć nawet na 3,5% na koncie oszczędnościowym przez rok (do 10 tys. zł), o ile na jego konto wpłynie co miesiąc minimum 1 000 zł.

Oprócz tego w Getinie działa program poleceń. Polecający dostanie 100 zł, a polecony otrzyma 50 zł, o ile otwierający konto przy składaniu wniosku wpisze specjalny kod, a następnie przez trzy kolejne miesiące po aktywacji konta, czyli w listopadzie, grudniu i styczniu, zapewni sobie wpływy na konto po co najmniej 1 000 zł.

Jeśli ktoś chce taki kod, zostały mi jeszcze dwa - zainteresowanych proszę o kontakt przez formularz z lewej strony bloga.

Otwierane w promocji z kontem oszczędnościowym Konto Proste Zasady jest bezpłatne pod jednym warunkiem - należy w danym miesiącu wykonać jedną płatność kartą lub BLIK-iem. I to tyle.

We wtorek 16 października ponownie 2,7% zaoferował Alior Bank na Koncie Mocno Oszczędnościowym (do 100 tys. zł, nowe środki względem salda z 10 października br., przez 4 miesiące od wpłynięcia pierwszych środków). W tym przypadku nie trzeba zakładać konta osobistego, a kto takie posiada już w Aliorze może za darmo przelewać sobie środki między kontami bez żadnych ograniczeń.

Poniżej przedstawiam aktualne zestawienie kont oszczędnościowych z oprocentowaniem powyżej 2,5%, na które możemy wpłacić ponad 10 tys. zł:


A na koniec pokażę przykład, że czasem samo oprocentowanie nie musi być najważniejsze. Posiadam w ING Banku Śląskim konto OKO Bonus na 2,5% (do 100 tys. zł, przez 4 miesiące, promocja powraca) i trzymam tam trochę pieniędzy, ponieważ w razie potrzeby mogę szybko i bezpłatnie przerzucić środki na konto maklerskie w ING.

Od połowy wakacji wykonałem parę transakcji za nieduże pieniądze i dodatkowo wpadły mi jakieś drobne:Oczywiście mogłem też na przykład stracić na tych transakcjach, ale ważny jest dla mnie sam fakt, że dostaję jakieś odsetki, a w razie czego pieniądze w każdej chwili mam pod ręką.

Nowi klienci w ING Banku Śląskim nadal mogą zgarnąć nawet 140 zł za otwarcie Konta Direct - promocja aktywna do końca października.