poniedziałek, 20 marca 2017

Najlepsze tanie rachunki maklerskie wiosna 2017

Ostatnie miesiące są bardzo udane dla polskiej giełdy. Z tego powodu pojawiły się większe napływy środków do funduszy inwestycyjnych i wzrosło zainteresowanie samodzielnym inwestowaniem w akcje.

Dlatego pomyślałem, że wielu Czytelnikom przyda się artykuł, w którym zgromadzę najlepsze tanie rachunki maklerskie, edycja wiosna 2017 r.

Fot. GPW
Kryteria wyboru rachunku maklerskiego mogą być bardzo różne.

W ubiegłym tygodniu opisywałem test promocji regularnego inwestowania w ING z dwucyfrowym zyskiem oraz premią 120 zł (można do niej przystąpić do końca marca).

Przy okazji otworzyłem sobie bezpłatne  Konto Maklerskie Elastyczne z prowizją za akcje 0,3% (min. 3 zł). W ofercie ING znajduje się też wariant z Kontem Maklerskim Aktywnym z prowizją 0,19%, min. 3 zł, ale kosztuje ono 10 zł miesięcznie.

I tu już klient musi kalkulować, co mu się bardziej opłaca. Jeśli jest aktywnym inwestorem i dokonuje wielu transakcji w miesiącu, zapewne wybierze drugą opcję.

W moim przypadku będzie to konto rezerwowe, więc nie widzę powodów, aby za nie dodatkowo płacić. Poza tym w każdym biznesie istotna jest kontrola kosztów, również w inwestowaniu.

I takie właśnie przyjąłem podstawowe kryterium w tym zestawieniu - ma być przede wszystkim tanio.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?


Na bezpieczeństwo naszych pieniędzy.

Wiele osób mylnie sądzi, że podobnie jak w bankach ich środki u brokera są gwarantowane do równowartości 100 tys. euro. Tymczasem w domach maklerskich funkcjonują inne zasady, czyli system rekompensat KDPW.

Papiery wartościowe, czyli akcje, obligacje itd., są bezpieczne, ponieważ ich własność zapisuje się w rejestrach KDPW. Nawet bankructwo biura nie oznacza, że cokolwiek stanie się z naszymi akcjami.

Natomiast pieniądze na rachunku maklerskim gwarantuje się w pełni tylko do równowartości 3000 euro, czyli niespełna 13 tys. zł. Dochodzi do tego 90% nadwyżki nad 3000 euro do 22 000 euro włącznie (czyli do ok. 95 tys. zł).
Dlatego niezłym rozwiązaniem jest posiadanie konta maklerskiego w banku. Często umożliwia ono szybkie przelewy pomiędzy rachunkiem maklerskim a innymi kontami. W mBanku eMakler jest wręcz zintegrowany z normalnym rachunkiem bankowym (co ma swoje plusy i minusy).

W ostatnich latach za standard przyjmujemy darmowy dostęp do notowań online z jedną najlepszą ofertą kupna i sprzedaży. Poza tym zlecenia telefoniczne czy składane osobiście zostały wyparte przez internetowe i dlatego podawane niżej prowizje dotyczą tylko Internetu

Pora przejść do przeglądu najtańszych ofert. Zacznijmy od najniższych prowizji na naszym rynku.Nieoczekiwanie 1 marca br najniższe stawki detaliczne w Polsce zaoferował ten broker. Jak zapewniono mnie mailowo, tak niskie prowizje mają pozostać na stałe.

Nigdy nie korzystałem z usług tego biura, więc ciężko mi cokolwiek na jego temat napisać. Jednak nie wszystkim spodoba się, że właścicielem jest bank zrzeszający banki spółdzielcze.

Za duży mankament uznaję opłatę roczną 50 zł. Jej obecność powoduje, że rachunek nadaje się tylko dla aktywnych inwestorów, którzy zrekompensują sobie tę opłatę niską prowizją.


Promocja od 1 marca br.

Taryfa opłat i prowizji od  3 kwietnia br.


Ten rachunek polecaliśmy na początku Elementarza Inwestora, ponieważ był zwyczajnie najtańszy.

W ubiegłym roku sporo mówiło się o problemach Deutsche Banku i dla rozjaśnienia sytuacji we wrześniu napisałem na ten temat artykuł. Później pojawiły się pogłoski o planach banku zamknięcia działalności maklerskiej w Polsce.

W związku z tym poprosiłem o zajęcie w tej sprawie oficjalnego stanowiska i otrzymałem następującą odpowiedź od rzecznik prasowej Sabiny Salamon:

zgodnie z wcześniejszymi informacjami Grupa Deutsche Bank realizuje proces centralizacji usług maklerskich w ramach ośrodków globalnych i regionalnych. Tym samym linia biznesowa Global Markets podjęła decyzję o zaprzestaniu lokalnej obsługi transakcji rynku kapitałowego na rzecz Klientów instytucjonalnych w Polsce. Będzie natomiast świadczyć tego typu usługi na rzecz instytucji poprzez oddział Deutsche Bank AG w Londynie oraz inne globalne i regionalne centra usług. Nie ma żadnych decyzji w zakresie zaprzestania obsługi Klientów indywidualnych.
Istotne jest, że oferta dla inwestorów detalicznych nie ulegnie zmianie.

Dodatkowe informacje: * Informacja prasowa na temat Strategii Deutsche Bank AG: https://www.db.com/newsroom_news/2015/medien/deutsche-bank-announces-details-of-strategy-2020-en-11247.htm

Na razie zakładamy, że usługa db Makler nadal będzie funkcjonować, a prowizje wyglądają faktycznie konkurencyjne.

Istnieje jednak mały haczyk, czyli tak zwana opłata z tytułu przechowywania papierów i operacji w KDPW, która jest pobierana co kwartał i wynosi 0,003% wartości aktywów i 0,02% aktywów, jeśli przekraczają one 2 mln zł. Dla portfela wartego 100 tys. zł opłata sięgnie 3 zł kwartalnie.
 

Tabela opłat i prowizji.Przed otwarciem tego konta proponuję sprawdzić promocję opisaną w tym artykule.

Mamy do wyboru bezpłatne Konto Elastyczne i kosztujące 10 zł miesięcznie Konto Aktywne z niższymi prowizjami.

W zestawieniu podaję prowizje dla Konta Elastycznego.


Taryfa Opłat i Prowizji.Posiadam tu rachunek maklerski od wielu lat i jestem zadowolony z jakości obsługi oraz szerokiej oferty: dostęp do rynków zagranicznych, rachunek IKE/IKZE, platforma z funduszami kupowanymi bez prowizji oraz rynek Forex.

Minusem jest poziom prowizji za akcje dla początkującego inwestora, wyższy niż u konkurencji powyżej.

Tabela opłat i prowizji.Jak wiadomo, mBank zaliczamy do pionierów bankowości internetowej w Polsce. Z czasem jego usługi poszerzyły się także o maklerskie.

Przekształcenia w banku i przyjęcie marki mBank dla całego dawnego BRE spowodowało pewne zamieszanie. Teraz równolegle funkcjonuje Dom Maklerski mBanku (dawniej DI BRE) oraz eMakler wewnątrz mBanku.

Rachunek w Domu Maklerskim mBanku jest w pełni funkcjonalny, ale kosztuje 50 zł rocznie. Natomiast darmowy eMakler pozwala na handel tylko częścią instrumentów notowanych na GPW.

W sumie nie wyróżniam go tu ze względu na atrakcyjność, bo jej nie widzę, tylko raczej chcę doprecyzować różnice między eMaklerem i Domem Maklerskim mBanku.


Tabela opłat i prowizji.

0,38% ZA AKCJE/0,19% ZA OBLIGACJE

Znajdziemy całą grupę bezpłatnych rachunków maklerskich z prowizjami na poziomie 0,38% za akcje oraz 0,19% za obligacje.

Alior Bank

Bank Handlowy

Raiffeisen Polbank

Nieco gorsze warunki zaproponowano w Noble Securities (grupa Getin Noble Bank):  0,38% za akcje (min. 10 zł), 0,2% za obligacje (min, 5 zł).

Najniższą prowizję dla rynku obligacji, czyli 0,1% (min. 5,9 zł; dla akcji od 0,25 do 0,375%, min. 5,9 zł) oferuje CDM Pekao. Niestety, rachunek kosztuje 60 zł rocznie (bezpłatny dla klientów do 26. roku życia).

JAK ZYSKAĆ NIŻSZĄ PROWIZJĘ?

Przy większych obrotach warto negocjować wysokość prowizji.  Czasami te stawki są z góry podawane przez biuro maklerskie w taryfie opłat i prowizji.

Innym sposobem jest zapisanie się do Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych (roczny koszt 79 zł) - zniżki.

RACHUNKI EMERYTALNE IKE/IKZE

Aktualnie czekamy na szczegóły zmian w OFE, które pojawią się na przełomie II i III kwartału. W wariancie optymistycznym w obecnych przepisach dotyczących IKE/IKZE nic się nie zmieni.

Maksymalna wpłata na 2017 r. wynosi dla IKE 12 789 zł, a dla IKZE 5115,60 zł.

Ten artykuł nie jest poświęcony rachunkom emerytalnym, więc podam tylko, że zaledwie cztery biura maklerskie oferują zarówno IKE i IKZE.

Są nim DM mBanku, DM Banku BPS, DM BOŚ oraz DM BDM.

Wszystkie są bezpłatne, w tym ten z najniższymi prowizjami w DM BPS, czyli znaleźliśmy furtkę, aby uniknąć opłaty rocznej 50 zł i korzystać z niskich prowizji.


Dodam, że jedynie Dom Maklerski mBanku umożliwia w ramach IKE/IKZE inwestowanie w akcje na rynkach zagranicznych - prowizja 0,29%, min. 38 zł.

RYNKI ZAGRANICZNE

Do tej pory skupialiśmy się na rodzimej giełdzie. A co z ofertą zagraniczną?

Od razu trzeba wziąć pod uwagę, że inwestujemy na rynkach z inną walutą niż złoty, co oznacza dodatkowe ryzyko kursowe. Poza tym czasem pojawiają się jakieś dodatkowe opłaty - na przykład na giełdzie w Londynie Stamp Duty 0,5%. No i bywa, że występują problemy z naliczaniem dywidendy.

Teoretycznie najtańszy dostęp aktualnie mamy w DM BZ WBK - do końca czerwca promocyjna prowizja wynosi 0,19% (nie mniej niż 12 EUR/USD/CHF/GBP). Jednak broker pobiera dodatkową opłatę: 6 zł za każdy miesiąc, w którym nie wykonaliśmy przynajmniej jednej transakcji.

Dlatego dla sporadycznego inwestora lepszym rozwiązaniem może być DM BOŚ: 0,29%, min. 38 zł. Zbliżone warunki są w DM mBanku, ale pamiętajmy o opłacie rocznej za rachunek 50 zł.

Wysoki próg prowizji minimalnej utrudnia życie osobom inwestującym mniejsze kwoty - 38 zł za transakcję o wartości 1000 zł to aż 3,8% prowizji, więcej niż roczne oprocentowanie lokaty.

Jeżeli ktoś na przykład chce realizować strategię regularnych zakupów ETF-ów zalecaną przez Warrena Buffetta i interesuje go giełda nowojorska, tak naprawdę niską prowizję zapłaci inwestując znaczące pieniądze:


Problem, przynajmniej częściowo, da się rozwiązać inwestując w ETF-y dostępne na warszawskiej giełdzie (odwzorowują ruchy indeksów WIG20, S&P 500 oraz DAX).

A co z ofertą zagranicznych brokerów?

W pełni polski serwis oferuje DeGiro. Holenderski broker daje też bardzo tani dostęp do GPW.

DeGiro wzbudza sporo kontrowersji w Polsce, o czym świadczy choćby fakt, że nie został przyjęty do Izby Domów Maklerskich. Dlatego ocenę pozostawiam Wam i zapraszam do dyskusji w komentarzach.

Tabela opłat i prowizji wersja Basic/Active/Trader.

Tabela opłat i prowizji profil Custody.

Inna opcja to duński Saxo Bank, na którym cieniem kładzie się historia związana ze skokiem franka ze stycznia 2015 r.

Kolejny gracz, który może namieszać na naszym rynku: Interactive Brokers.

W ubiegłym tygodniu napisałem do nich, aby zapytać, kiedy uruchomią usługę obejmującą GPW i przez chwilę wydawało się, że stanie się to już 15 marca.

Radość okazała się przedwczesna, ponieważ start został opóźniony z powodów proceduralnych. Zapewniono mnie, że broker planuje włączyć GPW do swojej oferty jeszcze w marcu.

W takim razie cierpliwie czekamy, choć trzeba pamiętać, że ta oferta niekoniecznie będzie przeznaczona dla drobnych inwestorów (minimalna wpłata standardowo sięga 10 tys. dolarów).

Poza tym broker wymaga od klienta aktywności - jeśli w danym miesiącu nie zapłacimy przynajmniej 10 dolarów prowizji, on sam pobierze nam z rachunku brakującą kwotę do wspomnianych 10 dolarów - szczegóły znajdziecie pod nagłówkiem "Monthly Activity".  Zwolnieniu z opłaty podlegają portfele o wartości minimum 100 tys. dolarów.

Dlatego będzie on nadawał się raczej dla aktywnych graczy, którzy cenią głównie niską prowizję.

Pośrednio dostęp do rynków zagranicznych dają nam fundusze inwestycyjne, instrumenty ETP notowane na GPW oraz kontrakty CFD dostępne u brokerów rynku Forex.

PODSUMOWANIE

Dzisiejsze zestawienie, w którym znalazły się najlepsze tanie rachunki maklerskie opiera się o kryterium najniższej ceny.

Natomiast nie wykluczam, że wiele osób kieruje się innymi względami - na przykład otrzymuje dobre wsparcie analityczne, fachowe doradztwo czy specjalistyczne oprogramowanie. Dlatego liczę na Wasze komentarze i wrażenia z korzystania z biur maklerskich, nie tylko tych, które wymieniłem w tym artykule.