wtorek, 1 grudnia 2015

Najlepsze lokaty i konta bankowe grudzień 2015

Zaczął się grudzień, więc przyszła pora na comiesięczne najlepsze lokaty i konta bankowe.

W najbliższym czasie oszczędzający nie mogą oczekiwać fajerwerków ze strony banków, skoro zostaną nałożone na nie nowe podatki, a na dodatek w 2016 r. szykuje się obniżka stóp procentowych.

Dlatego jakimś pomysłem na "podkręcenie" odsetek jest udział w promocjach bankowych.

Aktualnie wciąż trwa akcja Comperii z Alior Bankiem, w której w zamian za założenie bezpłatnego konta internetowego oraz dwumiesięcznej lokaty na 4% otrzymujemy bonus 55 zł. W rezultacie realna kwota odsetek (netto) wygląda zdecydowanie lepiej:

Teoretycznie odsetki dla tysiąca złotych oznaczają oprocentowanie ponad 35 procent netto w skali roku. Jednak umówmy się, że to wyliczenie byłoby bardzo teoretyczne, bo przecież nie będziemy zakładali kolejnych lokat z bonusem 55 zł co dwa miesiące. Owszem, zapewne pojawią się nowe promocje, lecz premia będzie inna.

Natomiast w ten sposób wskazuję jedynie kierunek, w którym mogą nadal iść osoby z niewielkim kapitałem niezadowolone z niskiego oprocentowania lokat.

Zainteresowanych tą promocją zapraszam do oddzielnego artykułu.


To nie jest artykuł sponsorowany. Znajdują się w nim linki afiliacyjne programów partnerskich, czyli otrzymam wynagrodzenie po spełnieniu przez Was określonych warunków podanych przez organizatorów czy banki. Dziękuję za okazane zaufanie i skorzystanie z tych linków.

LOKATY BEZ KONTA BANKOWEGO

A co mają zrobić osoby, które posiadają do zdeponowania więcej niż 10 tys. zł, albo po prostu nie chcą otwierać z lokatą  konta bankowego?


Od pewnego czasu obserwujemy, że pod koniec każdego miesiąca konkurencyjne lokaty oferuje Idea Bank. Podobnie stało się w ubiegłym tygodniu, kiedy bank zaproponował czteromiesięczną Lokatę Andrzejkową na 3,25%, którą zresztą sam założyłem.

Takie lokaty najłatwiej otwiera się bezpośrednio w systemie bankowości elektronicznej Idei i dlatego warto wcześniej skorzystać z promocyjnej lokaty trzymiesięcznej dla nowych klientów, aby przy okazji otrzymać wspomniany dostęp do bankowości online. Mamy do wyboru dwa warianty:

1. Trzymiesięczna Lokata Happy na 4% (od 1 tys. do 10 tys. zł).

2. Trzymiesięczna Lokata Happy Plus na 3,25% (od 10 tys. do 100 tys. zł).

Jeśli ktoś posiada nieco więcej wolnej gotówki, może pomyśleć również o trzymiesięcznej Lokacie Welcome na 3,5% w Lion's Banku (od 100 tys. do 350 tys. zł), wersja online 3.25%.

Zdaję sobie sprawę, że regularni Czytelnicy bloga założyli takie promocyjne lokaty dawno temu, więc od razu dodam, że do rozważenia jest również lokata na nieco dłuższy okres, zwłaszcza jeśli posiadamy nieco więcej luźnych środków.

Dlaczego?

Z przyczyn wskazanych na początku artykułu. Wkrótce nastąpią zmiany składu Rady Polityki Pieniężnej i  rynek oczekuje obniżki stóp procentowych w 2016 roku. Inflacji nie widać w oficjalnych danych, więc jedyną zagadką pozostaje skala cięcia: od 0,25 do 0,5 punktu procentowego.

Z tego powodu, pomijając promocje, na razie nie zanosi się na wysyp ofert bankowych z oprocentowaniem powyżej obecnych poziomów; wręcz przeciwnie.

Dlatego osoby z wolną gotówką, które nie chcą ryzykować na giełdzie czy rynku walutowym lub gdziekolwiek indziej, mogą po prostu wrzucić środki na lokatę na dłużej i zająć się innymi sprawami.

Proszę tylko pamiętać, aby nie wpłacać do jednego banku lub grupy bankowej (sprawdzajcie tę listę) więcej niż równowartość stu tysięcy euro (ok. 426 tys. zł), które gwarantuje BFG.

Przykładowe propozycje:

1. Lokata NR 1 w Idea Banku na 3% na 14 miesięcy (od 1 tys. do 1 mln zł).

2. Lokata Rentierska Gold w Noble Banku na 3% na 2 lata lub 3,25% na 3 lata z comiesięczną wypłatą odsetek (od 150 tys. zł).

W przypadku krótszych okresów, jeżeli nie chcemy spełniać dodatkowych warunków typu "nowe środki" czy otwarcie konta, w tym momencie nie znajdziemy niczego powyżej trzech procent

Do wyjątków zaliczymy Bank Smart, gdzie można otworzyć Lokatę na Powitanie bez konta (4% na 1 miesiąc, 3,5% na 2 lub 3 miesiące), ale propozycja skierowana jest tylko do nowych klientów Banku Smart i BIZ Banku.

Opisywana wyżej Idea żongluje nazwami i okresami, więc dziś pojawiła się Lokata Mikołajkowa na 5 miesięcy na 2,8%..

Znajdziemy tam też cały wachlarz wariantów Lokaty Power dla nowych środków (wyliczanych według stanu rachunków na koniec dnia 20 listopada): 2,8% na 3 i 4 miesiące oraz 3% na 6 i 9 miesięcy.

Muszę tu podkreślić, że w Idea Banku lokaty są z automatu zakładane jako odnawialne ze znacznie gorszym oprocentowaniem. Najlepiej od razu po zaksięgowaniu środków zmienić status na nieodnawialny (w starym systemie da się samodzielnie, w nowym należy zadzwonić do banku).

W innych bankach ciężko coś wyhaczyć - na 6 miesięcy w Getinie oferują Lokatę Słoneczną na 2,7% (nowe środki według stanu na 30 lipca br.). 22 grudnia znika Getin Online.

Kliknij tabelę, aby ją powiększyć (stan na 1 grudnia 2015 r.)
Aktualizacja 2 grudnia

W tabeli pominąłem trzymiesięczną  Energolokatę 3M Plus w neoBanku na 3% od 1 tys. do 1 mln zł.

 LOKATY PROMOCYJNE Z KONTEM

Oprócz opisanej oddzielnie promocji z bonusem 55 zł teoretycznie 50 zł możemy dostać też za założenie trzymiesięcznej Lokaty Bezkarnej na 3,2% w banku BGŻOptima (dla nowych klientów banku, którzy nie są i nie byli jego klientami po 20 listopada 2014 r.).

Posiadanie konta w samym BNP Paribas nie wyklucza z uczestnictwa.

Problem leży w tym, że premia zostanie wypłacona tylko pierwszemu tysiącowi uczestników promocji formalnie trwającej do 16 grudnia. Jeśli jednak pula wyczerpie się wcześniej, linki do niej przestaną być aktywne.

Zasady są bardzo proste - wystarczy wypełnić specjalny formularz i zarejestrować się w promocji, a następnie otworzyć konto oszczędnościowe wraz z trzymiesięczną Lokatą Bezkarną na 3,2% (od 1 tys. do 100 tys. zł). Lokatę trzeba opłacić do 18 grudnia i utrzymać ją co najmniej do 5 lutego 2016 r.

Nagroda zostanie wypłacona na konto laureata do 15 lutego 2016 r.

Aktualizacja 2 grudnia

Pula tysiąca lokat wyczerpała się i akcja z bonusem 50 zł została zakończona. Za to nadal trwa promocja z premią 55 zł opisana na początku artykułu.

Ostatnio Optima obwieściła, że promocyjne oprocentowanie 2,8% dla nowych środków według stanu na 20 listopada będzie obowiązywało do 5 lutego 2016 r. Dlatego nawet bez bonusa mamy niezłą skarbonkę na całkiem sporą sumę.


Kliknij tabelę, aby ją powiększyć (stan 1 grudnia 2015 r.)

KONTA OSZCZĘDNOŚCIOWE

W przypadku kwot rzędu kilkunastu-kilkudziesięciu tysięcy złotych wyróżnia się wspomniana wcześniej BGŻOptima ze względu na dobry górny limit (100 tys. zł), dowolną liczbę darmowych wpłat i wypłat oraz gwarancję oprocentowania do 5 lutego (nie wspominając o bonusie 50 zł).

Lepsze oprocentowanie mamy dostać w Raiffeisenie do 15 stycznia. Na razie bank płaci 2% i obiecał podwoić odsetki w zamian za niewypłacanie do końca roku i comiesięczne dopłacanie choćby 1 zł (posiadaczom konta Wymarzony Cel przypominam o comiesięcznym zasileniu rachunku).

Popsuł się za to ostatnio Bank Smart, który w listopadzie ponownie obniżył oprocentowanie (2,8% dla nowych i 2,6% dla starych klientów).

Więcej informacji umieściłem w tabeli:
Kliknij tabelę, aby ją  powiększyć (stan na 1 grudnia 2015 r.)
Aktualizacja 2 grudnia

W BOŚ Banku dostępne jest konto oszczędnościowe EKOprofit dla nowych klientów na 3,25% do 50 tys. zł z ROR-em z wpływami min. 1000 zł miesięcznie i aktywną kartą lub 2,75% bez spełniania dodatkowych warunków.

To tyle ode mnie na dziś. Mam nadzieję, że ułatwię Wam wyszukiwanie najciekawszych grudniowych ofert bankowych, a jeśli sami znajdziecie coś interesującego, chcecie uzupełnić artykuł lub o coś zapytać, tradycyjnie zapraszam do komentarzy poniżej.