poniedziałek, 2 grudnia 2013

Najlepsze lokaty i konta bankowe grudzień 2013

Gdzie teraz znajdziesz najlepsze lokaty? Niekoniecznie w bankach, ale o tym za chwilę.

Fot. nkrs/stock.xchng

Teoretycznie najwięcej, bo aż 6 procent zyskasz w Getin Online na trzymiesięcznej lokacie otwieranej z Kontem Perfekcyjnym. Można założyć dwie takie lokaty na trzy miesiące, po 5 tys. zł każda. Jednak tak naprawdę lokata wygląda na sprytnie zastawioną pułapkę, ponieważ równocześnie zobowiązujesz się do utrzymywania Konta Perfekcyjnego przez, uwaga, 30 miesięcy!

Trzeba dodać, że konto kosztuje 9,99 zł miesięcznie i z opłat zwalnia comiesięczny wpływ na konto 1000 zł oraz bezgotówkowy obrót kartą min. 400 zł w tym samym okresie.

Z tego powodu zdecydowanie lepszym pomysłem jest dwumiesięczna lokata Ona i On w mBanku, która płaci 5,5 proc. (min. 1000 zł, maksimum 10 000 zł). Jednak i tu mamy poważny problem - lokata przeznaczona jest wyłącznie dla nowych klientów, a o takich trudno. Należy dodać, że w promocji mBank oferuje tylko 5000 lokat. W tej chwili licznik zatrzymał się na 4800.


Dlatego prawdopodobnie więcej osób może skorzystać z mniej popularnego Deutsche Banku i dwumiesięcznej db Lokaty oprocentowanej na 5 proc. (od 2 do 10 tys. zł).

Do posiadaczy grubszego portfela skierowana jest oferta Lion's Banku i 50-dniowa Lokata Bonjour na 5 proc. (od 100 do 200 tys. zł).

Solidne oprocentowanie nowym wciąż daje Idea Bank: Lokata na Dobry Początek 4,75 proc. na 1 lub 3 miesiące. Depozyt od 1 do 10 tys. zł.

Więcej lokat znajdziesz na stronie LiveSmarter.pl

Dużo większe problemy mają osoby, które już wykorzystały wszystkie tego typu promocje i tu standardowa oferta wygląda znacznie skromniej.

Możliwe, że więcej realnie zarobisz korzystając z jednej z  propozycji przedstawionych w artykule: Dodatkowa gotówka na Święta? Zakupy na Allegro z premią, 300 zł od banku, tańsze paliwo oraz 5 proc. zniżki 

Niestety banki obniżyły poprzeczkę poniżej pułapu 4 procent i aby wycisnąć więcej, musisz zdecydować się na długi okres - na przykład 3 lata w Credit Agricole na 4,25 proc.. albo skorzystać z niedużego, lokalnego banku typu sk Bank (uwaga! większość lokat w tym banku ma zmienne oprocentowanie).

Jaka jest alternatywa?

Od wielu lat wskazuję na SKOK-i, a skoro znalazły się one w zeszłym tygodniu pod parasolem BFG, więc mamy świetny moment, aby przynajmniej część oszczędności przenieść do Kas i na przykład zostać "rentierem", tak jak ja to zrobiłem w listopadzie.

Zanim przejdziemy do oprocentowania, należy wskazać na specyfikę SKOK-ów. Często są one zacofane technologicznie, posiadają niewielką sieć oddziałów i na dodatek wymagają poniesienia kosztów przy przystąpieniu do kasy.

W najpopularniejszym i oferującym najlepsze oprocentowanie lokat SKOK-u Wołomin wynoszą one w sumie 75 zł (przy wystąpieniu z Kasy do odzyskania 31 zł). Dlatego dla posiadaczy niedużego kapitału, którzy nie planują lokować w dłuższym terminie, SKOK-i nie są idealnym miejscem.

Natomiast z powodu wyraźnej przewagi nad bankami, jeśli chodzi o oprocentowanie depozytów, w dłuższym horyzoncie czasu to się zwyczajnie opłaca. W Wołominie należy zwrócić uwagę na opłatę za przelew zewnętrzny (0,5 proc., min 2,5 zł, max 6 zł).

A jak wygląda konkretna oferta ciekawych lokat (w porządku chronologicznym)?

Oprocentowanie stałe:

Lokata Pewna Stała  (od 1000 zł)

3 miesiące 5,1 proc.
4 miesiące 5,2 proc.
6 miesięcy 5 proc. 

Oprocentowanie zmienne

Lokata Pewna z ROR (od tysiąca złotych, ROR bezpłatny, oprocentowanie można podwyższyć przez wykup dodatkowych udziałów)

3 miesiące 5,3 proc.
6 miesięcy 5,6 proc.
12 miesięcy 5,8 proc.

Lokaty rentierskie (oprocentowanie zmienne, od tysiąca złotych):Więcej lokat w SKOK-ach znajdziesz na przykład w tym rankingu. Pamiętajcie o kosztach  przystąpienia do każdej Kasy, oraz fakcie, ze większość z nich znajduje się w trudnej sytuacji finansowej (akurat SKOK Wołomin nie).

Jeżeli nie zadowala Was oprocentowanie lokat, możecie na przykład zainteresować się tematem obligacji korporacyjnych, który porusza w wywiadzie z Kamilem Gemrą Radosław Chodkowski. Nowicjuszy, którzy nie czują się zbyt pewnie w bardziej ryzykownych formach lokowania kapitału zapraszam do śledzenia nowego projektu - zapowiedź pojawiła się na blogu w listopadzie.

Z kolei dziś kończą się zapisy na akcje Energi - więcej informacji w oddzielnym wpisie. A liczący na kontynuację hossy małych i średnich spółek powinni zajrzeć tutaj.