wtorek, 19 listopada 2013

Inwestuj razem z nami [PODCAST + KONKURS]

Na giełdzie niewątpliwie przeżywamy hossę, o czym świadczy choćby wczorajsze roczne maksimum indeksu szerokiego rynku akcji WIG. Jeśli dorzucimy do tego niedawny sukces oferty publicznej akcji PKP Cargo kontrastujący z chudnącymi lokatami i kontami oszczędnościowymi, istnieją spore szanse, że nasz wspólny projekt tworzony z Michałem Szafrańskim okaże się przydatną inicjatywą.

Idea dojrzewała kilka miesięcy, od czerwca tego roku. Spotykaliśmy się wielokrotnie, zastanawiając się, jak wykorzystać potencjał naszych blogów, nie tylko dla nas samych, ale także z realną korzyścią dla Czytelników.

Skoro (w pewnym uproszczeniu) Michał skupia się głównie na oszczędzaniu, a u mnie dominuje tematyka inwestycyjna, w dużej mierze naturalnie uzupełniamy się. Co równie ważne, nadajemy na tych samych falach i do tej współpracy po prostu musiało dojść.

No więc, co to jest za projekt?

Szczegóły zawiera PODCAST, do słuchania którego serdecznie zapraszamy. Więcej opcji związanych  z odsłuchaniem/pobraniem nagrania znajdziesz w artykule Michała. Później pojawi się Tu link z transkrypcją podcastu.


Jak z pewnością pamięta wielu Czytelników, początkowo głównym motorem napędowym bloga APP Funds (z podcast'u dowiesz się także skąd wzięła się ta nazwa) był prowadzony niemal od zera portfel (dokładnie od 3 tys. zł) i związane z nimi ruchy inwestycyjne (szczegóły w archiwum bloga).

Zauważcie, że ruszyłem z blogiem tuż przed szczytem na indeksie WIG20, zaraz przed rozpoczęciem dramatycznych spadków i moja dość szczęśliwa  strategia doprowadziła do takiej sytuacji w lutym 2009 roku:


Wygląda to efektownie, ale nie było do końca prawidłowe, ponieważ nie wahałem się delikatnie obstawiać spadków za pomocą kontraktów terminowych i na dodatek początkowo wziąłem udział w końcowym stadium hossy na rynku srebrnych monet "lustrzanek". A monety przecież nie wchodzą w skład indeksu WIG.

Później radziłem sobie lepiej lub gorzej, ale w końcu wartość portfela przekroczyła 80 tys.zł.

W pewnym momencie zmieniłem strategię, ponieważ bardziej zainteresowałem się rynkami pochodnymi. I tu pojawił się problem - taka tematyka jest nie tylko hermetyczna, ale na dodatek, aby być transparentnym, powinienem pokazywać swoje rzeczywiste transakcje na rynku, co przy sporej popularności bloga groziło ostatecznie popsuciem systemu. Wiadomo - kłania się efektywność rynków. Dlatego portfel w końcu zniknął z bloga.

Jednak nagromadzone przez lata doświadczenia warto wykorzystać (zwłaszcza, że akcje kupowałem już w pierwszej połowie lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku) i pomóc innym uniknąć pułapek, w które sam wielokrotnie wpadałem. I pewnie jeszcze będę w nie wpadał. Przykładowy mój powtarzający się błąd: zbyt szybkie realizowanie zysków.

Jeżeli ktoś liczy na magiczne recepty w stylu jak zarobić milion z tysiąca złotych, takich nie znajdzie.

Natomiast chcemy razem z Michałem przekazać sporo rzetelnej wiedzy i dać Wam do ręki odpowiednie narzędzia.

Nie, nie kreujemy się na osoby, które wszystko wiedzą najlepiej i dlatego zapraszamy do konstruktywnej dyskusji.

Aby nie była to sama sucha i nudna teoria, będziemy tworzyli prawdziwe portfele z rzeczywistymi pieniędzmi i konkretnymi inwestycjami - Michał nieco bardziej bezpieczny, ja agresywniejszy. Więcej dowiecie się słuchając podcastu.


Konkurs z nagrodami!

Mamy pewien problem - nie potrafiliśmy wymyślić dobrej nazwy dla naszej akcji. W związku z tym ogłosiliśmy w trakcie nagrania podcastu konkurs. 

O tym, na czym on dokładnie polega - usłyszycie w trakcie nagrania. A co jest nagrodą?

Spośród wszystkich zgłoszeń konkursowych wybierzemy 10 najlepszych (w naszej subiektywnej opinii). 5 osób z bloga “Jak oszczędzać pieniądze” i 5 osób z bloga “APP Funds”. Finaliści zostaną zaproszeni przez nas na spotkanie w Warszawie, w trakcie którego będziecie mogli spotkać się jednocześnie z Michałem i ze mną i… zadać nam dowolne pytania . My dwaj dla 10-tki z Was na wyłączność przez kilka godzin :) 

Mamy nadzieję, że nagroda jest dla Was wystarczająco motywująca, abyście wzięli udział w naszej wspólnej zabawie. Wasze zgłoszenia przyjmujemy równo przez tydzień, a dokładnie do wtorku 26 listopada do 23:59. 

Można się wpisywać w komentarzach lub mailowo z dopiskiem "Konkurs" w tytule.korespondencji.

Zaproszenie dla sponsorów

Kilka zdań dla firm, które mogłyby być zainteresowane komercyjnym patronatem dla naszej wspólnej akcji:

• Projekt prowadzony będzie przez dwóch poczytnych blogerów finansowych, których blogi co miesiąc odwiedzane są przez ponad 100 000 UU (z dużą dynamiką wzrostu) żywotnie zainteresowanych tematyką finansową.

 • Przedsięwzięcie, którego się podejmujemy, jest projektem bez precedensu. Wspólnie edukować będziemy w zakresie inwestowania “krok po kroku”, czyli tematu, który cieszy się niesamowitym zainteresowaniem naszych Czytelników.

• Zbudujemy dwa portfele inwestycyjne (agresywny i bezpieczny) i będziemy śledzić jak zachowują się one w czasie. Oprócz tego dużo będziemy pisać i rozmawiać o psychologii inwestowania, dostępnych sposobach inwestowania, ryzyku, priorytetach, strategiach i postawach inwestorów.

• Minimalny czas trwania tego projektu, to 12 miesięcy, co gwarantuje długofalowe zaangażowanie Czytelników i widoczność Twojej marki.

• Mamy plan rozwoju tego projektu - także po okresie pierwszych 12 miesięcy. Obaj jesteśmy zawodnikami długodystansowymi :)

 • Akcję przeprowadzamy dla naszych Czytelników i zrealizujemy ją bez względu na to, czy znajdziemy sponsorów, czy nie.

Akcja rusza 1 stycznia 2014 r. i jej pierwszy etap zakończy się 31 grudnia 2014 r.

• Niniejszą propozycję kierujemy do wszystkich firm i marek, którym zależy na dotarciu do inwestorów, czyli osób posiadających nadwyżki finansowe. Nie ograniczamy się do firm z branży finansowej.

• Jeśli nie rozumiesz, co może Ci dać współpraca z blogerami, ale masz budżet na 2014 rok i dobre chęci, to napisz. Porozmawiamy i wspólnie się zastanowimy, co może dać Ci taka współpraca.

• Istotne: wyłączny patronat dla całej 12-miesięcznej akcji wyceniamy na kwotę sześciocyfrową. Dopuszczamy jak najbardziej rozwiązania pośrednie, np. współpracę kwartalną.

Kontakt: zbychal (małpka) o2.pl oraz michal (małpka) szafranscy.pl

Mamy nadzieję, że nasz pomysł Wam się spodoba.