czwartek, 30 maja 2013

Pora na krótki test finansowy. Czy pokonasz 86 proc. Amerykanów?

Nadmierna pewność siebie jest bardzo niebezpieczna w inwestowaniu, ponieważ kosztuje konkretne pieniądze. Problem opisywałem na blogu, można o nim poczytać też na przykład w książce Piotra Zielonki.

W życiu codziennym wynikają z niej dość zabawne historie - 94 proc. wykładowców sądzi, że są ponadprzeciętni, podobnie bywa z ocenami własnych umiejętności przez młodych kierowców.

Natomiast w inwestowaniu, jeśli usłyszysz, że KNF podaje: "82 proc. inwestorów traci na foreksie", zapewne wzruszysz ramionami i powiesz sobie: "To mnie nie dotyczy" (ciekawe dlaczego w takim razie reklamy brokerów MM lecą nawet w Eurosporcie?).

Nie inaczej bywa z zachowaniem inwestorów giełdowych, których od lat bada Terrance Odean (więcej we wpisie "Naukowcy krytycznie o inwestorach indywidualnych"). Regularne zarabianie wymaga pracy nad sobą i swoimi metodami, w czym mogą pomóc choćby wskazówki Michaela Mauboussina.

Zacznijmy jednak od czegoś prostego. Trzy czwarte Amerykanów twierdzi, że ich wiedza finansowa jest wystarczająca. Tymczasem zaledwie 14 proc. z nich odpowiedziało prawidłowo na pięć stosunkowo łatwych pytań w teście (link do angielskiej wersji, tłumaczenie pytań poniżej).


Proponuję zapisać sobie gdzieś odpowiedzi.

1. Załóżmy, że masz 100 dolarów na koncie oszczędnościowym przynoszącym 2 procent zysku rocznie. Ile będziesz posiadać po pięciu latach?

A) Więcej niż 102 dol.
B) Dokładnie 102 dol.
C) Mniej niż 102 dol.
D) Nie wiem

2. Wyobraź sobie, że twoje konto oszczędnościowe płaci 1 proc. rocznie a inflacja wynosi 2 proc. rocznie. Czy po roku za pieniądze zgromadzone na koncie (z odsetkami) kupisz więcej niż dziś, dokładnie tyle samo czy mniej?

A) Więcej
B) Tyle Samo
C) Mniej
D) Nie wiem
 
3. Jeśli stopy procentowe rosną, co zwykle dzieje się z cenami obligacji? Rosną, spadają, pozostają bez zmian czy nie ma żadnego związku?


A) Rosną
B) Spadają
C) Nie zmieniają się
D) Nie ma żadnego związku
E) Nie wiem

4. Prawda czy fałsz: kredyt hipoteczny na 15 lat zwykle wymaga większych rat miesięcznych niż kredyt na 30 lat, ale suma zapłaconych odsetek od kredytu będzie mniejsza.

A) Prawda
B) Fałsz
C) Nie wiem

5. Kupno akcji pojedynczej spółki zwykle oferuje bezpieczniejszy zysk niż fundusz inwestycyjny akcji.

A) Prawda
B) Fałsz
C) Nie wiem

Amerykanie uzyskali średni wynik 2,88 pkt z pięciu możliwych.

Mam nadzieję, że większość z Was poradzi sobie jednak lepiej.

Natomiast śmiejącym się z głupoty Amerykanów proponuję posłuchać mądrości młodych Polaków (między innymi pytania o inflację od 6:09):A jakie są prawidłowe odpowiedzi do testu?

1.A  2.C  3.B  4.A  5.B

Kompletnie zielonym podsuwam na koniec "Podstawy inwestowania."