wtorek, 28 maja 2013

Płacimy gotówką, choć mamy konta i karty, a banki nas do tego... zachęcają

Z opublikowanego dziś przez NBP raportu „Zwyczaje płatnicze Polaków” wynika, że co prawda 77 proc. dorosłych Polaków posiada rachunek ROR w banku lub SKOK,  66 proc. kartę płatniczą, a 87 proc. dostaje wynagrodzenie przelewem,  to aż 82 proc. wszystkich płatności detalicznych Polaków dokonuje się gotówką (16,5 proc. kartami, a 1,6 proc. przelewem).

Niektórzy załamują ręce nad zacofaniem Polski i wskazują na niepraktyczność tego rozwiązania. Inni mówią o korupcji i obszernej szarej strefie.

A jak w takim razie ocenicie postępowanie banków? Do czego zmierzam?

Pod poprzednim wpisem jeden z Czytelników wkleił komentarz (przenoszę go tutaj, gdzie bardziej pasuje do tematu) niestety potwierdzający prognozowany od dawna na blogu trend, czyli falę podwyżek opłat bankowych, która nieuchronnie przyśpiesza po ruchu głównego gracza.

Czy w świetle tej lawiny ograniczanie kontaktów z bankami nie staje się racjonalne dla osób, które nie mają głowy i czasu do śledzenia zmian TOiP?

Sam na pewno będę korzystał z kart i kont, ale rozumiem tą niechęć coraz bardziej.

A oto zestawienie Janka (nie sprawdzałem danych, proszę o ewentualne poprawki w komentarzach):


mBank (od czerwca): Wzrost opłaty warunkowej za kartę z 2 do 4 zł (można uniknąć przy transakcji na 100 zł). Wzrost opłaty za pakiety ubezpieczeniowe w ramach kart (w zależności od pakietu). Wzrost opłaty za przewalutowanie zagranicznych transakcji kartowych dokonanych w walucie innej niż EUR z 2 proc. do 3 proc. Wzrost opłaty za sprawdzenia salda w bankomatach w kontach dla małych firm do 3 zł. 

Nordea Bank Polska (od lipca): Wzrost opłaty za prowadzenia rachunków dla klientów Złotych (do 4 zł lub 7 zł), Srebrnych oraz w Pakiecie Na Starcie (do 5 lub 9 zł). Klienci Złoci i Srebrni zapłacą więcej za wznowienie kart kredytowych - w przypadku kart standardowych będzie to odpowiednio 45 i 55 zł, a w przypadku kart złotych 145 i 180 zł. Wzrost opłaty za przelewy internetowe do 0,70 zł (nie dotyczy rachunku Nordea Spektrum). Wzrost opłaty za kartę w ramach pakietu Spektrum do 3 zł. 

Raiffeisen Polbank (od lipca):Zmienią się progi uprawniające do obniżenia opłaty za Mistrzowskie Konto Osobiste. Do tej pory był bezpłatny przy średnim miesięcznym saldzie powyżej 1 tys. zł, teraz próg ten zostanie podniesiony aż do 3 tys. zł. Innym warunkiem uniknięcia opłaty 6 zł za prowadzenie konta jest zasilenie rachunku kwotą 1500 zł z tytułu wynagrodzenia, czyli pensji, emerytury, renty lub stypendium. Wprowadzenie 3-procentowej prowizji za transakcję dokonaną kartami Visa w walucie innej niż złotówki. Obniżenie oprocentowania wszystkich pakietów kont.

Deutsche Bank PBC (od lipca): Wprowadzenie opłaty za kartę kodów jednorazowych w wysokości 20 zł. Wzrost opłaty za sprawdzenie salda w bankomatach do 5 zł. Wzrost warunkowej opłaty za kartę debetową z 3,5 zł do 5 zł. Wzrost opłat za przelewy w oddziałach i telefoniczne odpowiednio do 10 i do 3 zł. Wzrost opłat za pisemne informacje o historii rachunku z 20 do 40 zł. 

PKO Bank Polski (od sierpnia): Wzrost opłaty warunkowej za stare Superkonto z 6,9 do 8,9 zł, jeśli klient nie dokona transakcji kartą na 250 zł. Wprowadzenie miesięcznej opłaty w wysokości 1 zł za konto oszczędnościowe. Podwyższenie opłaty za przelew internetowy z 0,5 do 0,7 zł. Wprowadzenie opłaty warunkowej za kartę do starych Kont za Zero (2,90 zł). Podniesienie limitów transakcji uprawniających do obniżenia opłaty za kartę kredytową. 

Bank BGŻ (od sierpnia): wzrost opłaty za kartę w Koncie Plus z 5 do 6 zł (a jeśli klient nie dokona płatności na 500 zł - z 8 na 9 zł). Wzrost opłat za korzystanie z tokenu. Wzrost opłat za wybrane operacje w bankomatach. Wzrost opłaty za konto w Planie Standardowym do 8,00 zł. Wzrost warunkowej opłaty za kartę w Planie Standardowym, Senior i ePlanie do 5 zł. Wzrost opłaty warunkowej w Starym Koncie Student do 8 zł. eurobank (od sierpnia): wzrost opłaty warunkowej za prowadzenie pakietów Online, Classic i Prestige o 2 zł (można z jej uniknąć, przelewając pensję lub korzystając z innych produktów). Pojawienie się opłaty warunkowej w koncie Standard w wysokości 2 zł. Wzrost opłat za karty debetowe do 3,45 zł w przypadku kart Visa i 3,95 zł w kartach MasterCard. Wzrost opłaty za token sprzętowy do 3 zł. Pojawienie się opłaty za drugą i kolejne opłaty z kont oszczędnościowych (5 zł). 

Citi Handlowy (od sierpnia): Bank likwiduje Citi Konto Direct i przepina klientów na rachunek Citi Konto. Tu jednak wprowadza podwyżki. Rachunek jest bezpłatny przy wpływach 3,5 tys. zł miesięcznie, przy wpływach na poziomie 2 tys. będzie kosztował 6 zł. Jeśli klient zasila konto niższą kwotą, zapłaci co miesiąc 12 zł. Wprowadzenie sztywnej opłaty za kartę debetową w wysokości 6 zł. Wzrośnie opłata za CitiPhone do 3 zł (dla tych, którzy korzystają z usługi) i koszt przelewu przez telefon do 10 zł. Od sierpnia opłata za wypłatę z bankomatów obcych wyniesie 1 zł. 

Na koniec wypada dodać, że Polacy powoli likwidują lokaty - w kwietniu wyparowało z banków 6,66 mld zł. A jeśli dobry klimat na GPW nadal się utrzyma, możemy oczekiwać kontynuacji wzrostów napędzanych także przez pieniądze indywidualnych inwestorów.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...