niedziela, 17 października 2010

Czy warto założyć konto skarbonkowe w Getin Banku?

W kończącym się dziś tygodniu z rozmachem ruszył getinonline oferując najlepszą bankową lokatę dwumiesięczną. Lokata na start (z nazwą to się nie wysilili za bardzo powielając ją z Open Finance) przynosi 5,64% netto w skali roku, co w praktyce oznacza, że dla maksymalnej kwoty lokaty 10 tys. PLN możesz zyskać niespełna stówkę – akurat na uzupełnienie budżetu na świąteczne prezenty. Tu nie widzę żadnych przeciwwskazań. Sam od razu założyłem lokatę i kto ma wolne środki, a nie chce ryzykować na rynkach kapitałowych właściwie nie powinien zbyt długo się zastanawiać (szkoda, że max to 10k PLN).

Pojawia się jednak pytanie czy warto założyć konto skarbonkowe w Getin Banku (właściwie getinonline)?Na pierwszy rzut oka wygląda ono zachęcająco, ponieważ jest bezpłatne, przelewy i karta do konta nic nie kosztują, wypłaty z wszystkich bankomatów w Polsce są za darmo, a na dodatek dostajemy takie (dość symboliczne) bonusy:


Z tego powodu zakładane w systemie getinonline lokaty wygrywają z lokatami OF oferującymi identyczne oprocentowanie, ale bez tego złotówkowego bonusa (różnica w minimalnej kwocie 1000 zł vs. 500 zł).

Nic tylko otwierać i zlecić przelew pensji, ale mam tu pewne obiekcje.

Widząc, że konto skarbonkowe łudząco przypomina konto optymalne w Open Finance od razu przypomniały mi się jego wady- wolno chodzący system, nieaktualne saldo rachunków po zalogowaniu, brak chipa w karcie czy niemożność zlecenia przelewu z przyszłą datą bez posiadania już teraz środków na koncie, wreszcie kiepski kontakt z konsultantami OF.

Nie posiadam konta skarbonkowego, ale jedynie wspomnianą wcześniej lokatę i dzięki temu mam dostęp do systemu i co się pokazuje po zalogowaniu? Wczoraj tam wszedłem, aby sprawdzić czy faktycznie jest tak samo jak w Openie i niestety.

Pokazało się saldo lokaty z momentu założenia i trzeba poklikać, żeby je odświeżyć i zobaczyć aktualny stan. Trochę to bez sensu, że wchodzisz na konto do banku i nie masz aktualnego salda przed oczami, tylko z momentu poprzedniego logowania – czy to była jakaś zemsta informatyka za brak podwyżki?

Poza tym podejrzewam, że spersonalizowanie kontaktu z bankiem przez przyznanie nam jednego dedykowanego doradcy może być dla tego ostatniego poważnym wyzwaniem jeśli konto faktycznie otworzą tysiące nowych klientów.

W takim razie podejrzewam, że konto skarbonkowe może mieć pozostałe podobne przypadłości jak konto optymalne i praktycznie warto je założyć jako rezerwa oraz dla lokat i kont oszczędnościowych, a testerami niech zostaną inni spragnieni nowinek.