piątek, 6 czerwca 2014

Obama i Draghi zapalili nam zielone światło. Wykorzystamy szansę i zarobimy?

Kliknij, aby poznać szczegóły
W przypadku niedużych kwot posiadam gotową receptę na łatwe pieniądze, czyli Lokatę Bezkarną z premią 80 zł (dla nowych klientów BGŻOptima),

Wystarczy postępować zgodnie z instrukcją, aby w kwartał wycisnąć z tysiąca złotych prawie 9 procent "na czysto" (premia jest bez podatku).

Na dodatek zysk jest praktycznie bez ryzyka, choć na wszelki wypadek po upływie promocji zamknąłbym konto w banku, aby na przykład po pewnym czasie skorzystać z kolejnej podobnie atrakcyjnej. Banki polują głównie na nowych, więc najlepiej poddać się "recyklingowi" i ponownie stać się nowym klientem (nie wszędzie jest to możliwe, ale w wielu instytucjach da się, czasem po upływie karencji).

Sprawa bardziej komplikuje się, kiedy pomyślimy o poważniejszych pieniądzach i tu rzecz jasna dochodzi element niepewności (albo spokojny sen ze środkami leżacymi na w miarę przyzwoicie oprocentowanej lokacie - czerwcowy zestaw znajduje się tutaj).

Na początku ubiegłego tygodnia przypomniałem o fantastycznym sygnale kupna akcji wygenerowanym przez prezydenta Obamę, który pojawił się niemal idealnie w samym dołku bessy w marcu 2009 roku. Od tamtej pory najważniejszy indeks amerykańskiej giełdy S&P 500 urósł o blisko 180 procent i po cichu bije kolejne rekordy wszech czasów (ostatnio wczoraj) - wykresy zostaną zaktualizowane po zakończeniu piątkowej sesji:

Kliknij, aby powiększyć

 W tym tygodniu gościliśmy Obamę w Polsce i prezydent USA zaskoczył wszystkich pewnym wyznaniem.
Wbrew temu co podają niektóre media akcje CD Projekt wcale nie zareagowały entuzjazmem na słowa Obamy.

Ani 3 czerwca, ani następnego dnia nic się na nich ciekawego nie działo, a większy ruch zaczął się dopiero w związku z ujawnieniem kolejnych szczegółów dotyczących trzeciej części Wiedźmina.

źródło: stooq.pl
Natomiast w ślad za Obamą pojawił się bardzo pozytywny przekaz dotyczący Polski (przykład) i oby za tymi deklaracjami popłynęły konkretne środki zagranicznych inwestorów, ponieważ bez nich trudno liczyć na poważniejsze ożywienie na GPW.

Okoliczności wydają się niezłe - USA nieco ostudziły zapędy Putina, skończył się kabaret związany z wyborami do Parlamentu Europejskiego, dogorywające OFE powinny być już także przetrawione przez rynek, a dane płynące z gospodarki oraz gołębie nastawienie RPP (niewykluczona kolejna obniżka stóp procentowych) sprzyjają ryzykownym aktywom.

Na dodatek w czwartek "Super Mario" Draghi został odebrany pozytywnie, ponieważ za pustymi dotąd deklaracjami poszły konkretne działania, w tym wprowadzenie ujemnej stopy depozytowej czy wspomaganie mniejszych firm. W tym drugim przypadku dopisujemy do słowniczka bełkotu finansowego nowy termin: TLTRO - Targeted Longer-Term Refinancing Operations.

Natomiast w dalszej fazie w przypadku braku ożywienia pojawi się QE, a kasa zapewne popłynie głównie na rynki finansowe i będzie świetnym paliwem do pompowania bańki spekulacyjnej na europejskich giełdach, tak jak stało się to w USA.

Czerwiec zaczyna się obiecująco na GPW i po obronie 50 tys. pkt WIG ma szansę powalczyć ze szczytem z listopada ubiegłego roku:

Kliknij, aby powiększyć
Czy ją wykorzystamy i zarobimy na akcjach?

Powtórzę, że to głównie zależy od zagranicy i dlatego faworyzuję spółki średnie i duże z indeksów WIG30 oraz WIG50.

Czy wyceny spółek nie są za wysokie?

Świetne pytanie. W wielu przypadkach na pewno. Dlatego potrzebna jest solidna selekcja, a jakimś konkretnym, alternatywnym pomysłem może być przyjrzenie się IPO PCC Rokita. Sentyment rynku do sektora chemicznego jest znakomity, podkreślony przejmowaniem kontroli nad Ciechem przez Jana Kulczyka.

Oferta dla indywidualnych nie jest duża (łącznie maksymalnie niecałe 100 mln zł), wskaźniki finansowe ustawione na rozsądnych poziomach, a w związku z pustkami w kasach funduszy inwestycyjnych cenę emisyjną obniżono z 36 na 33 zł, więc na pewno warto się zastanowić (przykładowa analiza). Można się zapisać na dowolną liczbę akcji w przedziale 10 - 446 699 sztuk

Natomiast istnieje pewien spory problem - zapisy przyjmuje wyłącznie DM BDM i o ile nie posiadasz tam rachunku, nie zrobisz wszystkiego przez Internet. Papiery trzeba fizycznie podpisać w punkcie obsługi klienta i masz na to czas tylko dziś oraz w poniedziałek (uwaga! - rachunek kosztuje 5,95 zł miesięcznie/49 zł rocznie - płatne z góry!).

Mimo tych utrudnień i braku lewarów, moim zdaniem, powinna pojawić się redukcja.

A wracając do strategii wyboru akcji. Można stosować mniej lub bardziej zaawansowane techniki, a czasem działa taka najprostsza:


Co łączy spółki Energa, Getin Noble Bank i Millennium Bank? Skąd bierze się ich siła?

Między innymi stąd, że są to trzy "najcięższe" spółki z portfela indeksu WIG50.

A co sam robię z akcjami? Cały czas trzymam ich co nieco w portfelu IKE (trochę dokupiłem dwa tygodnie temu, o czym informowałem). Dopóki nie padną sygnały sprzedaży, dopóty nie mam zamiaru z nimi się rozstawać, także z tymi mikropozycjami w portfelu "Elementarza Inwestora" (CPS, BDX).

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...