Tematem ostatniego miesiąca było odłożenie na półkę projektu zmian zasad naliczania podatku Belki i w związku z tym wiemy, że nic nie wiemy, ponieważ nowy Sejm jak się uprze może wrócić do pomysłu zaokrąglania podatku w mniej korzystny sposób już od 1 stycznia 2012 roku.
Z tego powodu zakładane teraz lokaty na pięć miesięcy i dłuższe niosą za sobą pewne nieoszacowane ryzyko zmiennego oprocentowania.
Wydaje się, że należy albo zakładać lokaty, które gwarantują oprocentowanie bez względu na przepisy podatkowe, albo otwierać depozyty kończące się najpóźniej w grudniu i czekać co nam politycy przygotują późną jesienią/zimą.
W pierwszym wariancie wciąż niezłą propozycję (promocja trwa tylko jeszcze dziś, o ile jej nie przedłużą) stanowi lokata Tax Free w Idea Banku gwarantująca oprocentowanie 5,9% netto w skali roku bez względu na przepisy podatkowe w 2012. Czy 5,9% to dużo? Niespecjalnie, ale są szanse na pokonanie inflacji i jak ktoś ceni święty spokój, zapewne część środków tam wrzuci.
Na podobny pomysł wpadł Meritum Bank, ale oprocentowanie jest niższe: 5,52% netto.
Meritum Bank proponuje za to coś znacznie ciekawszego, czyli trzymiesięczną Lokatę Powitalną na 6,83% netto (więcej tutaj)
Dla nowych interesującą ofertę przedstawia Getin Online. Dwumiesięczna Lokata Na Start w obecnej wersji płaci 5,96% netto i jeszcze można sobie podkręcić oprocentowanie dzięki złotówkom na Koncie Skarbonkowym czy optymalizacji.
Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą, warto rozważyć dwumiesięczną Lokatę Przedsiębiorczą na Start w Idea Banku na 8,05% netto.
Na bieżąco grupa Leszka Czarneckiego oferuje ciągle nowe promocje i na pewno w sierpniu pokażą się kolejne, z których można skorzystać w zakresie do 5 miesięcy lub dłuższym, jeśli uważasz, że nowy Sejm nie zmieni zaokrągleń podatku.
W praktyce nadal warto wykorzystywać mTransfer do zbierania darmowych odsetek.
Poza tym dla osób z regularnymi dochodami warte rozważenia jest wciąż "Konto z Podwyżką" w banku BGŻ (co miesiąc wpada do 45 zł dodatkowo), "Dobre Konto" w Banku Millennium oraz Konto Zarabiające w Meritum Banku (zwrot wydatków za paliwo 4% do 30 zł miesięcznie).
Jeśli chodzi o same oszczędności - najwyższe oprocentowanie (bez dodatkowych płatnych rachunków) daje Konto Mocno Oszczędzające w Polbanku: 5,25% netto, potem 4,75% netto.
Dla młodych (wiek 13-24) ciekawe jest konto Click w Toyota Banku na 5% netto (kosztuje złotówkę miesięcznie).
Jeśli ktoś znajdzie ciekawą lokatę czy konto oszczędnościowe, zapraszam do podzielenia się informacjami w komentarzach.