czwartek, 1 sierpnia 2019

Najlepsze lokaty i konta oszczędnościowe sierpień 2019 r.

Jak zwykle zaczynamy nowy miesiąc od sprawdzenia, co słychać w bankach. Gdzie znajdziemy najlepsze lokaty i konta oszczędnościowe na sierpień 2019 r.?

Zanim poszukamy odpowiedzi na to pytanie, zauważmy, że oficjalna inflacja CPI wyraźnie rośnie, a banki wcale nie kwapią się z podnoszeniem oprocentowania depozytów, ponieważ RPP nie ma zamiaru podnosić stóp procentowych i utrzymuje je na realnie ujemnym poziomie.

Dlatego niedawno szukaliśmy na blogu pomysłów na ochronę kapitału przed inflacją.

Natomiast w przypadku płynnych środków trzymanych w banku warto jednak dostawać jakieś odsetki i dlatego staramy się wybierać najkorzystniejsze opcje.


Znajdziemy je głównie na kontach oszczędnościowych.


NAJLEPSZE KONTA OSZCZĘDNOŚCIOWE

W tym momencie kilka banków proponuje 3%, a najwyższy górny limit (200 tys. zł) oferujował Getin Bank w kolejnej edycji promocji konta oszczędnościowego (nowe środki wg stanu z 15 lipca br., przez 122 dni, promocja dostępna do 18 sierpnia br.).

Aktualizacja 19 sierpnia

W nowej promocji Getin zszedł ze stawką do 2,8%.

Równolegle nowy klient Getinu może założyć Konto Proste Zasady z kontem oszczędnościowym na 3,5% (do 10 tys. zł, przez 12 miesięcy) o ile zapewni sobie na to konto comiesięczny wpływ wynagrodzenia min. 1 000 zł.

Nowy klient Getinu może zarobić dodatkowe 50 zł w programie poleceń. Wystarczy przy wypełnianiu formularza przy zakładaniu Konta Proste Zasady wpisać odpowiedni kod polecającego. Następnie w trzech kolejnych pełnych miesiącach kalendarzowych (wrzesień, październik, listopad) należy zapewnić sobie wpływy na konto min. 1000 zł (mogą być przelewy własne z konta w innym banku).

Polecony może stać się potem polecającym i zyskać do 500 zł za polecenie kolejnych klientów (maksymalnie 5 osób).

Skąd wziąć taki kod? Zapraszam do kontaktu poprzez formularz na blogu z lewej strony, Facebooka lub maila.


Dodam, że osobiście korzystam również z Konta Oszczędnościowego Profit na 2,7% w Banku Millennium (do 100 tys. zł, przez 100 dni), ponieważ promocja stale powraca i obecny klient łatwo może przerzucać środki ze starej promocji na nowa. Wystarczy wypłacić pieniądze z Millennium dzień przed końcem bieżącej edycji i wracać ze środkami zaraz po starcie kolejnej.

W większości pozostałych banków wyższe oprocentowanie rezerwuje się głównie dla nowych klientów.

Poniżej zebrałem konta oszczędnościowe z najwyższym oprocentowaniem, na których możemy ulokować ponad 10 tys. zł:


W lipcu pojawiła się nowa oferta Citibanku z kontem oszczędnościowym na 3% na pół roku (do 100 tys. zł) dla klientów otwierających konto Citi Priority wraz z kartą kredytową.

Jeżeli ktoś już posiada taką kartę tez może uczestniczyć w promocji. Dlatego lepiej zacząć od założenia darmowej kredytówki z fajnym bonusem, a dopiero potem rozważyć otwarcie konta oszczędnościowego.

W tym momencie Citi oferuje 400 zł na zakupy w Biedronce + darmową kartę kredytową Citi Simplicity.W skrócie - otrzymamy 400 zł na zakupy w Biedronce po wykonaniu kartą płatności na łączną sumę 2 tys. zł najpóźniej do końca listopada br. Więcej szczegółów znajdziecie na stronie promocji.

Uwaga! To nie jest wpis sponsorowany przez żaden bank. Natomiast zawiera on linki afiliacyjne, czyli otrzymam wynagrodzenie za niektóre założone przez Was konta, lokaty czy karty. Z góry dziękuję!


NAJLEPSZE LOKATY

Skoro w kilku bankach możemy uzyskać 3% na kontach oszczędnościowych, zakładanie lokat o wyraźnie niższym oprocentowaniu nie ma większego sensu. Lepiej trzymać środki pod ręką i dostawać wyższe odsetki.

Lepsze stawki są zarezerwowane głównie dla lokat dla  nowych klientów i tu cały czas wyróżni się Idea Bank:

4% na trzymiesięcznej Lokacie Happy (od 500 zł do 20 tys. zł) lub

3,2 3,1% na trzymiesięcznej Lokacie Happy Pro (od 20 000,01 zł do 100 tys. zł).

Obecny klient Idei posiadający konto ma znacznie gorszy wybór i właściwie w miarę nieźle wygląda jedynie trzymiesięczna Lokata na Nowe Środki Plus na 2,8 2,7 2,6% (od 500 zł do 1 mln zł, nowe środki względem 20 lipca br.). Dostępna dla wszystkich Lokata Nr 1 w najlepszym przypadku da nam jedynie 2,3 2,2% na trzy miesiące (od 500 zł do 1 mln zł).

Jeżeli założymy darmowe konto w Nest Banku (karta tez jest bezpłatna), zyskujemy prawo do otwarcia lokaty powitalnej na 4% (do 10 tys. zł, na 3 miesiące lub 6 miesięcy z wpływem wynagrodzenia).

Ostatnio Nest Bank podniósł nieco stawki na lokatach na nowe środki - dla posiadaczy konta między innymi jest dostępna lokata na 2,5% na pół roku.

Pomijając jeszcze kilka innych lokat powitalnych w innych bankach, zwykle z ograniczeniem do 10 tys. zł, nie znajdziemy nic lepszego niż na kontach oszczędnościowych.

PODSUMOWANIE

Aktualnie sytuacja oszczędzających w bankach jest niezbyt ciekawa. Inflacja CPI rośnie, a banki wcale nie chcą podnosić oprocentowania. Dlatego szukamy alternatyw.

W bankach wciąż da się zarobić przede wszystkim poprzez udział w wybranych promocjach, takich jak 400 zł na zakupy w Biedronce + darmowa karta kredytowa Citi Simplicity.

Natomiast RPP nadal nie widzi powodów do podnoszenia stóp procentowych, choć inflacja CPI już wyraźnie przekroczyła cel NBP (2,5%).

Stan z 16 sierpnia 2019 r.