niedziela, 2 stycznia 2011

Najlepsze lokaty i konta bankowe styczeń 2011

Zaczęliśmy nowy rok, więc pora na oszczędzanie i inwestowanie. Na początek tradycyjny subiektywny zestaw, który zawiera najlepsze lokaty i konta według stanu z początku stycznia 2011 roku.

Osobom ceniącym sobie każdą złotówkę proponuję rozważenie pomysłu z otwarciem Konta Skarbonkowego w Getin Online, tym bardziej, że Getin24 zaczął od stycznia kasować 4,99 PLN opłaty miesięcznej za prowadzenie rachunku i zrobił to w nieładnym stylu.

Konto Skarbonkowe ma jednak kiepski interfejs, ten sam co w Open Finance na Koncie Optymalnym i używanie go jako podstawowego konta wydaje się sporą mordęgą dla aktywnego użytkownika.

Z tego powodu wciąż do codziennych rozliczeń lepiej nadaje się darmowy mBank. Poza tym warto skorzystać w mBanku ze sztuczki z kartą kredytową, dopóki nie zablokował tej możliwości.

Najwyżej oprocentowane konto oszczędnościowe oferuje BNP Paribas Fortis na 5,8% netto z dziwacznym naliczaniem odsetek (w dni robocze nalicza za poprzedni dzień o jeden do tyłu, a w weekendy i święta zawiesza się do następnego dnia roboczego wrzucając nas w podatek Belki przy kwocie nieco powyżej 5 tys. PLN netto). Trzeba stanowczo żądać otwarcia konta z pakietem S i nie dać sobie wcisnąć jakiegoś płatnego.

Jeżeli chodzi o lokaty, do jutra można składać wniosek o sześciomiesięczną Lokatę Świąteczną oferowaną przez Getin Online. Potem mamy dwa tygodnie na przelanie pieniędzy. Optymalna kwota wynosi 1002,37 PLN i na takie paczki proponuję podzielić swoje pieniądze.

W grudniu lokaty zaczął oferować też inny bank Leszka Czarneckiego, czyli Idea Bank. Między innymi Lokatę Podwójną, czyli połowa pieniędzy wędruje na lokatę dwumiesięczną, a druga część na roczną. Optymalna kwota to niespełna 2050 PLN. Mam niepotwierdzoną informację, ze można zerwać roczną i zostawić sobie dwumiesięczną.

Tutaj znajdziesz bardziej szczegółowy styczniowy zestaw lokat i kont bez Belki.

Ogólnie wciąż uważam, że nie powinniśmy zbyt wiele środków lokować na dłużej niż 6 miesięcy ze względu na rychłe podwyżki stóp procentowych i co za tym idzie WIBORów, co oznacza problem dla funduszy obligacji.

Jednak nadal zachęcam do zainteresowania się tematem obligacji korporacyjnych.

Więcej na temat lokat i kont znajdziesz w zestawie grudniowym, a jeżeli ktoś zauważył coś ciekawego w ostatnich tygodniach, zachęcam do podzielenia się infromacjami w komentarzach.

PS

Z góry przepraszam za moje duże opóźnienia/braki w odpowiedziach na komentarze i maile. To nie lekceważenie, tylko brak czasu, a mając wybór- odpowiedzieć na maila czy zrobić nowy wpis, decyduję się na drugą opcję.


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...