poniedziałek, 15 czerwca 2020

Najlepsze tanie konta maklerskie w Polsce - edycja 2020

W ostatnich tygodniach obserwujemy bardzo duży wzrost zainteresowania giełdą i inwestowaniem. Z tego powodu uznałem, że warto odkurzyć temat rachunków maklerskich.

Dlaczego akurat zdecydowałem się na zestawienie "najlepsze tanie konta maklerskie w Polsce - edycja 2020"?

Uważam, że w inwestowaniu najważniejszy jest zysk, a jednym z kluczowych elementów, który kontrolujemy są koszty, czyli w przypadku giełdy przede wszystkim wysokość płaconej przez nas prowizji maklerskiej.

Tradycyjną ścieżką jest rozpoczęcie swojej przygody od warszawskiej giełdy, a potem wypłynięcie na szersze wody.


Wiem, że to powoli się zmienia i coraz więcej osób szuka zysków poza GPW. Dlatego przygotowałem taką ankietę na Twitterze:

Jestem ciekaw wyników, a tymczasem przechodzę do konkretów, czyli sprawdźmy najlepsze tanie konta maklerskie w Polsce w 2020 r.


NAJTAŃSZE FUNDUSZE ETF Z GPW

Fundusz ETF pozwala nam na zakup gotowego, taniego zdywersyfikowanego portfela. Na warszawskiej giełdzie aktualnie mamy dostępnych 7 takich funduszy, między innymi odwzorowujących zachowanie amerykańskiego indeksu S&P 500, niemieckiego DAX-a, czy polskich WIG20TR (WIG20 z dywidendami spółek) i mWIG40TR (mWIG40 + dywidendy spółek).

W tym momencie najtańszym wariantem w Polsce jest skorzystanie z kilkukrotnie przedłużanej promocji (obecna trwa do końca 2020 r.) ING Banku Śląskiego ze stawką 0,1%, min. 1,5 zł.

Dodatkowo klient zakładający konto osobiste może łatwo zgarnąć 160 zł premii: 100 zł za wydanie kartą lub BLIKIEM tysiąca złotych, 30 zł za 3 transakcje internetowe BLIKIEM oraz 30 zł za wpływ wynagrodzenia min. 1000 zł.

Na drugim miejscu plasuje się DM BPS: 0,13%, min. 3 zł. Tu uwaga na opłatę roczną za prowadzenie rachunku: 50 zł.

Teoretycznie na trzecim miejscu mógłbym umieścić XTB: 0,2%, min. 5 zł. Jednak broker nie oferuje wszystkich ETF-ów z GPW i na dodatek podaje godziny handlu od 9:00 do 16:50, czyli bez końcowego fixingu - pytałem o to telefonicznie i nie uzyskałem jednoznacznego wyjaśnienia, czemu tak jest.

Dlatego na najniższym stopniu podium wypada ulokować DM BOŚ: 0,25%, min. 5 zł.

NAJTAŃSZE AKCJE Z GPW

Akcje to najpopularniejszy instrument inwestycyjny. Dlatego nie dziwi, że po kawałek tortu z GPW sięgają też brokerzy zagraniczni - przykładowo holenderskie DEGIRO oferuje prowizję na poziomie zaledwie 1 zł +0,09%.

Jednak należy zauważyć, że broker nie wystawia formularza PIT-8C do rozliczenia podatku i prowadzi konto w euro. Osobiście wykorzystuję DeGiro głównie do zakupu amerykańskich akcji.

Dlatego pominę brokerów zagranicznych i skupię się na tych podmiotach, które udostępniają klientom PIT-8C.

Aktualizacja 6 października.

XTB oferuje wybrane akcje i ETF-y bez prowizji, o ile obroty na rachunku w danym miesiącu nie przekroczą 100 tys. euro. Więcej w oddzielnym wpisie.

Tu na czele znajduje się DM BPS ze stawką 0,13%/min. 3 zł, ale konto kosztuje 50 zł rocznie.

Pod koniec kwietnia wystartowała ciekawa promocja w Noble Securities (potrwa do końca września br.): prowizja do końca roku wyniesie tylko 0,17%/min. 5 zł, a broker dodatkowo zwraca koszty transferu papierów z innego biura. Standardowa prowizja w Noble to 0,38%/min.10 zł.

W przypadku sporadycznych transakcji, kiedy nie chcemy ponosić opłat za prowadzenie konta, wyróżnia się też ING Bank Śląski w wariancie elastycznym: 0,3%/min. 3 zł.

Aby nie było tak za różowo - w ING zdarzają się denerwujące awarie. Z moich doświadczeń pod względem bezawaryjności na plus wyróżniłbym DM BOŚ.

Przy większych obrotach możemy negocjować stawkę prowizji indywidualnie. Innym pomysłem jest płatne członkostwo w Stowarzyszeniu Inwestorów Indywidualnych (zniżki).

Od dłuższego czasu standardem jest darmowy dostęp do notowań rzeczywistych z jedną ofertą kupna i sprzedaży. Natomiast za większość innych usług trzeba zapłacić.


* - promocja do końcu roku dla nowych rachunków otwartych do 30 września br.

** - ograniczona liczba akcji z GPW (256), godziny handlu 9:00-16:50.

*** - prowizja spada przy rosnących obrotach.

NAJTAŃSZE OBLIGACJE I KONTRAKTY TERMINOWE NA INDEKSY

Od lat najpopularniejszym instrumentem pochodnym na GPW są kontrakty terminowe na indeks WIG20. W tym przypadku, podobnie jak przy akcjach, możemy negocjować prowizję po wygenerowaniu odpowiednich obrotów.

Najniższą stawkę startową znajdziemy ponownie w DM BPS: 5 zł za kontrakt. W pozostałych biurach maklerskich prowizje zaczynają się zwykle od 8-9 zł i spadają, o ile klient wykona określoną liczbę transakcji (Alior 7 zł od 200 kontraktów miesięcznie, BM BNP Paribas 5 zł od 100 kontraktów miesięcznie).

Jak widać - nieźle wypada tutaj BNP Paribas.  

Co zabawne, w XTB nie ma możliwości handlu kontraktami terminowymi z GPW.

W przypadku obligacji skarbowych dobrą ofertę ma ING - prowizja 0,1%/min 3 zł (do końca roku). 0,1%/min. 5,90 zł dla obligacji proponuje BM Pekao, a 0,13%/min. 3 zł DM BPS.

NAJTAŃSZE RACHUNKI IKE/IKZE 

Jeżeli chodzi o rachunki IKE/IKZE, znowu najtaniej jest w DM BPS: prowizja za akcje 0,13%/min. 3 zł, a rachunek jest prowadzony bezpłatnie.

Darmowe rachunki IKE/IKZE prowadzą również DM BOŚ i BM mBanku, ale prowizje za akcje są wyższe, odpowiednio 0,38%/min. 5 zł i 0,39%/min. 3 zł.

Jednak dużym plusem DM BOŚ i mBanku jest możliwość inwestowania za granicą również w ramach rachunków emerytalnych.

W mBanku aktualnie obniżono minimalną stawkę prowizji dla giełd zagranicznych do 19 zł za transakcję/0,29%. W DM BOŚ wynosi ona także 0,29%, ale co najmniej 29 zł.

Powinienem też wspomnieć o "Super IKE" w DM PKO BP, które pozwala na równoczesny zakup obligacji skarbowych na rynku pierwotnym oraz inwestowanie na GPW. Jednak trudno zaliczyć ten rachunek do tanich - sam koszt prowadzenia wynosi 60 zł rocznie.

RYNKI ZAGRANICZNE

Szczerze mówiąc, osobiście praktycznie nie korzystam z polskich biur maklerskich w przypadku rynków zagranicznych.

Powodem są wysokie koszty prowizji na tle zagranicznych rywali oraz naliczanie aż 30% ryczałtowego podatku od dywidend wypłacanych przez amerykańskie spółki. 

Korzystam między innymi z DeGiro (płacę prowizję za transakcję 0,5 euro + 0,004 USD za każdą akcję, a broker pobiera tylko 15% zryczałtowanego podatku od dywidend z USA).

Jeśli chcecie przetestować DeGiro, zapraszam do skorzystania z mojego linku partnerskiego:
Inwestowanie wiąże się z ryzykiem strat.

Uwaga! To nie jest wpis sponsorowany, ani nie powstał we współpracy z DEGIRO. Jedynie mogę otrzymać wynagrodzenie za skorzystanie z linku partnerskiego i założone przez Was rachunki maklerskie. Z góry dziękuję!

Ze względu na niekorzystne rozliczanie dywidend ze spółek amerykańskich jedynie zaznaczę, że w Polsce warto zerknąć głównie na ofertę mBanku oraz DM BOŚ, ewentualnie jeszcze XTB.

BEZPIECZEŃSTWO

Ważnym tematem jest również bezpieczeństwo papierów wartościowych i naszych środków. W przypadku bankructwa domu maklerskiego akcje nie przepadną i pozostaną one naszą własnością - są zapisane w KDPW.

Jeżeli chodzi o gotówkę, to jest ona w pełni chroniona do równowartości 3 tys. euro oraz w 90% dla nadwyżki aż do 22 tys. euro.


Więcej na ten temat.

Kto obawia się trzymać większe pieniądze w domu maklerskim, może po prostu skorzystać z rachunku maklerskiego połączonego z kontem bankowym i przelewać na to drugie niewykorzystywane pieniądze. W banku gwarancje BFG obejmują całość środków do równowartości 100 tys. euro.

PODSUMOWANIE

Nie sądzę, żeby istniał jeden idealny rachunek maklerski. Poza tym następują ciągłe zmiany. Dlatego korzystam z różnych kont maklerskich, także dla lepszej dywersyfikacji kapitału.

Co ciekawe, sam dotąd nie otworzyłem rachunku w tanim DM BPS z dość prozaicznego powodu - na GPW działam znacznie mniej aktywnie, a bardziej interesują mnie rynki zagraniczne.

Mam nadzieję, że powyższy przegląd pomoże Wam znaleźć coś odpowiedniego dla siebie albo potwierdzi dotychczasowy wybór.

A na koniec zachęcam Was do podzielenia się  w komentarzach doświadczeniami z różnymi brokerami/biurami maklerskimi.