wtorek, 1 października 2019

Najlepsze lokaty i konta oszczędnościowe październik 2019 r.

Otwieramy nowy miesiąc, co oznacza, że przeglądamy najlepsze lokaty i konta oszczędnościowe, tym razem na październik 2019 r.

Tym razem zacznijmy od ciekawostki - we wrześniu pojawiła się nowa marka, czyli włoskie Facto oferujące lokaty online. Z tego względu, że depozytów nie obejmuje ochrona naszego BFG, tylko włoskiego odpowiednika Funduszu, podchodzę do nowego podmiotu z pewną rezerwą.

Więcej na temat Facto przeczytacie tutaj.


A co słychać w bankach?

Sytuacja nadal nie ulega zmianie, czyli lokaty prezentują się bardzo słabo, nieco lepiej wyglądają konta oszczędnościowe. A tak naprawdę w bankach łatwiej zarobić pieniądze biorąc udział w wybranych promocjach, na przykład: 200 zł za założenie konta w Banku Millennium >>


NAJLEPSZE KONTA OSZCZĘDNOŚCIOWE

Po założeniu w Getin Banku Konta Proste Zasady (konto za darmo przy jednej płatności kartą lub BLIKIEM miesięcznie) klient ma prawo przez rok korzystać z konta oszczędnościowego na 3,5% (do 10 tys. zł), o ile na konto osobiste wpływa co miesiąc min. 1000 zł.

Poza tym bank wprowadził Elastyczne Konto Oszczędnościowe na 2,8% (do 200 tys. zł, przez 4 miesiące, nowe środki, saldo produktów depozytowych z 17.09. 2019 r.).

Osobiście stale korzystam z Konta Oszczędnościowego Profit w Banku Millennium na 2,7% (do 100 tys. zł, przez 92 dni), ponieważ promocja regularnie powraca i praktycznie bez przerwy mam zapewnioną taką stawkę. W innych bankach da się wycisnąć więcej. Jednak zwykle przez ograniczony okres.

Aktualizacja 7 października:

Powróciła promocja 200 zł za założenie konta w Banku Millennium >>

W przypadku nieco mniejszych kwot znajdziemy kilka kont oszczędnościowych ze stawką 3%. Tu wyróżniłbym tym razem Alior Bank, ponieważ trwa promocja, w której zakładający Konto Jakże Osobiste  klient może zyskać dodatkowe 200 zł. W tym celu należy przez 3 kolejne miesiące zapewniać sobie wpływy na konto min. 1000 zł (może to być nawet przelew od kogoś z rodziny), wykonywać po 3 płatności kartą oraz w każdym miesiącu logować się do bankowości mobilnej.

Jako jedną z darmowych korzyści w Aliorze mamy prawo wybrać konto oszczędnościowe na 3% (do 20 tys. zł, do końca 2019 r.), a przy wpływach min. 1500 zł miesięcznie na Konto Jakże Osobiste możemy ulokować pieniądze na 2,6% na Koncie Mocno Oszczędnościowym (do 100 tys. zł, przez 3 miesiące, nielimitowane, darmowe przelewy wewnętrzne).

Aktualizacja 2 października.

Powróciła promocja konta oszczędnościowego z kontem Citi Priority na 3% (do 100 tys. zł, przez pół roku) dla spłacających karty kredytowe. Najprościej wrzucić 100 tys. zł na konto i co miesiąc spłacać kartę lub zapewnimy sobie comiesięczne wpływy na konto min. 8 tys. zł.

Możemy tę promocję połączyć z promocją karty kredytowej (najpierw zakładamy kredytówkę) i zyskać solidny bonus:

400 zł na zakupy na Allegro + darmowa karta Simplicity >>

W skrócie - do końca stycznia wydaj kartą na zakupy łącznie 1500 zł, a otrzymasz bonus 400 zł na Allegro.

Aktualizacja 9 października.

Bank Pekao oferuje 200 zł za otwarcie Konta Przekorzystnego i spełnienie prostych warunków:

po otwarciu konta online (lub przez aplikację PeoPay) jedna płatność kartą/PeoPay oraz wpływ 500 zł na konto (można przelać sobie środki z innego banku) i powtórzenie tego w trzech kolejnych miesiącach po założeniu konta. Do tego Pekao proponuje konto oszczędnościowe na 3% przez 180 dni (do 30 tys. zł).

Poniżej zebrałem konta oszczędnościowe umożliwiające ulokowanie kwot powyżej 10 tys. zł na ponad 2,5%:


LOKATY

Oczywiście wciąż funkcjonują jednorazowe promocyjne lokaty, takie jak Lokata Witaj na 4% w Nest Banku (dostępna przez 30 dni po założeniu darmowego konta osobistego z bezpłatną kartą). Jednak zwykle ogranicza je niewysoki limit (najczęściej 10 tys. zł).

Zdecydowanie więcej, bo 50 tys. zł może ulokować na 3% na 100 dni nowy klient Alior Banku (co można połączyć z premią 200 zł i 3% na koncie oszczędnościowym) po założeniu Konta Jakże Osobistego - lokata jest dostępna po zalogowaniu przez 14 dni od momentu otwarcia konta.

Jeżeli chcemy poszukać czegoś innego, pojawia się problem.

Lider rynku depozytów Idea Bank przestał ostro walczyć o pieniądze klientów i oferuje 2,7% na trzymiesięcznej lokacie na nowe środki dla posiadaczy konta osobistego (pozostałe stawki: 2,3% na pół roku i 2,2% na rok).

2,4% znajdziemy na Lokacie Sprint na 180 dni w Toyota Banku (wymagane konto).

Z kolei Getin Bank proponuje 2,1% na lokacie na nowe środki na pół roku lub rok.

A jeżeli chcemy obecnie założyć lokatę bez konta i dodatkowych warunków, otrzymamy skromne 2% na trzymiesięcznej Lokacie Nr 1 w Idea Banku.

PODSUMOWANIE

Dla mnie osobiście banki oferują zupełnie nieatrakcyjne stawki na lokatach. Dlatego od kilku miesięcy nie zakładam nowych lokat, a jedynie korzystam z kont oszczędnościowych.

W przypadku oszczędności na nieco dłuższy termin wybrałem obligacje skarbowe indeksowane inflacją i dodatkowo zabezpieczam się rezerwą walutową (regularnie korzystam z Walutomatu).

W bankach łatwiej obecnie zyskać dzięki udziałowi w wybranych promocjach - na przykład:

200 zł za założenie konta w Banku Millennium >>

Stan na 13 października 2019 r.