środa, 1 maja 2019

Najlepsze lokaty i konta oszczędnościowe maj 2019 r.

Nowy miesiąc tradycyjnie otwieramy przeglądem, w którym znajdziecie aktualnie najlepsze lokaty i konta oszczędnościowe na maj 2019 r.

Od czego zaczniemy tym razem?

Od fatalnego raportu rocznego Idea Banku za 2018 r. (tu możecie przeczytać więcej na ten temat). Prawie 1,9 mld zł straty oznacza, że zarząd postanowił "wyczyścić" bilans dla ewentualnego przyszłego inwestora, ale równocześnie gwałtownie spadły współczynniki wypłacalności banku.

Z drugiej strony bank jest lepiej przygotowany na ewentualne odpływy depozytów (wysoki wskaźnik pokrycia wypływów netto LCR), niż w listopadzie ubiegłego roku po wybuchu "afery KNF". Poza tym temat nie jest już aż tak medialny jak kilka miesięcy temu i na dodatek trwa długa majówka.


Kłopot mają przede wszystkim akcjonariusze banku (wczoraj o godz. 10:50 po spadku o blisko 20% zawieszono notowania akcji banku) czy posiadacze taniejących obligacji Idei.

Dla właścicieli depozytów niewiele się zmienia i w awaryjnej sytuacji widać było skuteczność NBP w zeszłym roku, który uruchomił Idei szybki kredyt na ponad miliard zł na 3,5% już 19 listopada. No i w odwodzie pozostaje jeszcze Bankowy Fundusz Gwarancyjny (dla depozytów do równowartości 100 tys. euro).

Osobiście cały czas zachęcam do dywersyfikacji oszczędności i korzystania z różnych banków. Przykładowo w tym momencie nowy klient Banku Millennium może zarobić w prostej promocji 200 zł i dodatkowo otworzyć konto oszczędnościowe na 2,7% (do 100 tys. zł).


A skoro wspomniałem o koncie oszczędnościowym w Millennium, sprawdźmy, gdzie jeszcze warto takie konto założyć.

NAJLEPSZE KONTA OSZCZĘDNOŚCIOWE

Teoretycznie najwyższą stawkę oferuje obecnie Citi Handlowy: 4% przez 4 miesiące, ale dla maksymalnej kwoty tylko 10 tys. zł i dodatkowo wymagany jest comiesięczny wpływ wynagrodzenia minimum 2 tys. zł. Konto oszczędnościowe otwieramy razem z darmowym osobistym Citi Priority na specjalnie dedykowanej stronie promocji.

Moim zdaniem zdecydowanie lepszym pomysłem jest skorzystanie z innej promocji Citi, czyli 400 zł na zakupy na Allegro za przetestowanie darmowej karty kredytowej Citi Simplicity - tutaj dowiesz się więcej na ten temat.

Ze względu na wspomniany górny limit 10 tys. zł miesięcznie zyskamy na koncie oszczędnościowym w Citi co najwyżej 27 zł netto.

Zupełnie inaczej to wygląda na koncie oszczędnościowym w Getinie z górnym ograniczeniem 400 tys. zł. Oto przykład z mojego bieżącego wyciągu:


Aktualizacja 20 maja.

W nowej edycji promocji konta oszczędnościowego Getin płaci 3,2% (do 400 tys. zł, dla nowych środków względem 14 maja 2019 r., przez 122 dni, wymagane zgody marketingowe).

Pierwsza wypłata w miesiącu jest darmowa, a kolejne kosztują 9 zł.

Możemy tej opłaty bardzo łatwo uniknąć - wystarczy założyć dowolną lokatę ze środków zgromadzonych na koncie oszczędnościowym z dyspozycją przekazania pieniędzy po jej zakończeniu na konto osobiste i od razu ją zerwać. Pieniądze będą za chwile dostępne na koncie osobistym.

Do założenia konta oszczędnościowego potrzebujemy konto osobiste. Konto Proste Zasady jest całkowicie bezpłatne po spełnieniu łatwego warunku - jedna płatność w miesiącu kartą debetową lub Blikiem (jej brak to opłata 8 zł).

Dodatkowo w Getinie funkcjonuje program poleceń. Możesz zyskać 50 zł jako polecony, a potem 100 zł jako polecający (łącznie maksymalnie 500 zł).

Zasady są bardzo proste - przy wypełnianiu wniosku o Konto Proste Zasady wpisujesz specjalny kod, a po otwarciu konta w trzech kolejnych miesiącach kalendarzowych (czerwiec, lipiec, sierpień) zapewniasz sobie na to konto wpływy po minimum 1 000 zł (mogą być przelewy własne z innego banku). Jeśli chcesz otrzymać taki kod, napisz do mnie przez formularz kontaktowy na blogu, maila lub Facebooka  (moje kody już się skończyły).

Z kolei po zainstalowaniu aplikacji Getin oferuje jeszcze trzymiesięczną lokatę mobilną na 4% (od 500 zł do 20 tys. zł) i oczywiście taką też założyłem.


A co słychać w innych bankach?

Odnotujmy zniknięcie tuż przed Wielkanocą dobrych ofert w BGŻOptima i prawdopodobny rychły koniec tej marki. Jej właściciel bardziej promuje konta osobiste niż depozyty - aktualnie za aktywne korzystanie z darmowego konta osobistego możemy zyskać 200 zł.

Poza tym na razie nie wznowił promocji Konta Mocno Oszczędnościowego Alior Bank.

Poniżej zebrałem konta oszczędnościowe oferujące ponad 2,5% dla kwot powyżej 10 tys. zł:NAJLEPSZE LOKATY

W kwietniu Idea Bank zaoferował trzymiesięczną Lokatę Wiosenną (od 500 zł do 1 mln zł) na 3,5% (z możliwością wcześniejszego zerwania bez utraty odsetek) - aktualizacja: lokata wycofana z oferty.

Całkowicie nowy klient banku może zacząć od trzymiesięcznej Lokaty Happy na 4% (od 500 zł do 20 tys. zł),

Jeżeli szukamy lokat na inne okresy w Idei, to mamy do dyspozycji Lokatę Nr 1 (od 500 zł do 1 mln zł) z następującym oprocentowaniem:


A do posiadaczy konta w tym banku skierowano Lokatę na Nowe Środki Plus (od 500 zł do 1 mln zł, saldo z 20 kwietnia br.).


W innych bankach mogę wyróżnić wspomnianą wcześniej trzymiesięczną lokatę mobilną na 4% (od 500 zł do 20 tys. zł) w Getinie, a poza bankami Leszka Czarneckiego właściwie nie opłaca się zakładać lokat, tylko lepiej korzystać z najwyżej oprocentowanych kont oszczędnościowych.

Pomijając jednorazowe wabiki, zwykle ograniczone do 10 tys. zł (do 100 tys. zł można wpłacić na trzymiesięczną e-lokatę na Plusie w BOŚ Banku na 2,5%),  ciężko znaleźć cokolwiek sensownego.

Jakimś pomysłem mogą ewentualne być obligacje skarbowe, zwłaszcza te indeksowane inflacją CPI (trzymam w nich pewną część oszczędności).

PODSUMOWANIE

Na koniec jeszcze raz zachęcam do trzymania oszczędności także poza grupą Leszka Czarneckiego. No i do podkręcania zysków z banków dzięki wybranym promocjom, takim jak ta opisana we wpisie poniżej:

400 zł na Allegro + darmowa karta kredytowa Citi Simplicity >>

Stan na 20 maja 2019 r.