Już na początku stycznia 2019 r. na warszawskiej giełdzie powinien pojawić się nowy ETF naśladujący zachowanie indeksu WIG20 Total Return, czyli indeksu WIG20 z dodanymi do niego dywidendami wypłacanymi przez spółki.
Fundusz został przygotowany przez polskie TFI AgioFunds i nadano mu nazwę Beta ETF WIG20TR. Prospekt emisyjny zatwierdzono pod koniec października, następnie dokonano emisji certyfikatów i teraz powinna ona zostać zatwierdzona przez sąd. Kolejnym etapem będzie rejestracja papierów w KDPW i wreszcie debiut na GPW w styczniu przyszłego roku.
Co istotne, TFI będzie pobierało jedynie 0,5% rocznie opłaty za zarządzanie, czyli tyle samo, co niedawno uruchomione fundusze indeksowe inPZU.
Oczywiście należy uwzględnić też fakt, że przy zakupie/sprzedaży certyfikatów na giełdzie ponosimy koszt prowizji maklerskiej i dochodzi jeszcze spread (różnica między ofertami kupna i sprzedaży - tu animatorem będzie DM BOŚ).
Aktualnie na naszej giełdzie działa konkurencyjny ETF Lyxora z minimalnie niższym kosztami rocznymi (0,45%), ale jego sporą wadą jest replikacja syntetyczna indeksu, a nie fizyczna. Oznacza to, że w jego portfelu nie znajdziemy akcji spółek z indeksu WIG20, tylko zupełnie inne, a efekt naśladowania benchmarku osiąga się dzięki swapom z bankiem Societe Generale.
W przypadku Beta ETF WIG20TR ten problem znika - portfel będzie oparty faktycznie o akcje uzupełniane kontraktami terminowymi.
Myślę, że to bardzo dobra informacja dla inwestujących pasywnie lub dla osób, które chcą po prostu tanio kupić gotowy portfel największych polskich spółek i nie być odciętym od wypłacanych przez nie dywidend.
Oddzielną kwestią pozostaje odpowiedź na pytanie, czy długoterminowo faktycznie warto inwestować w największe polskie spółki w ten sposób.
Indeks WIG20TR uruchomiono 3 grudnia 2012 r. (dla lepszego PR-u od razu wyliczono hipotetyczne zyski wstecz od 2004 r.). Od tamtej pory do dziś, czyli przez niemal 6 lat zyskał on tylko 12,1%.
W tym samym okresie na większości rynków zagranicznych trwała hossa. Dla porównania indeks rynków rozwiniętych MSCI World zyskał 50,8% (co więcej, w tym okresie dolar umocnił się do złotego o ok. 20%).
Obecnie nastroje na naszej giełdzie są bardzo słabe i być może czeka nas lepsza koniunktura w przyszłym roku, co wiele osób łączy ze startem PPK i napływem świeżego kapitału. Zobaczymy, czy tak się stanie. Nie do końca jestem o tym przekonany.
Natomiast bardzo fajnie, że prywatne TFI zrobiło krok w dobrą stronę wobec inwestorów, również tych najdrobniejszych. Na dodatek AgioFunds zapowiada kolejne tanie ETF-y, w tym z ekspozycją na rynki zagraniczne.
W takim razie czekamy na odpowiedź konkurencji i następne ETF-y z AgioFunds.