niedziela, 1 października 2017

Najlepsze lokaty i konta bankowe październik 2017

Tym razem najlepsze lokaty i konta bankowe oznaczone datą październik 2017 r. publikuję dość nietypowo, bo w niedzielę z jednego zasadniczego powodu.

Od środy Idea Bank oferuje Lokatę Tylko Teraz na 2,75% na 3 miesiące lub 2,85% na miesiąc (od 500 zł).


Niestety, nie wiadomo, do kiedy bank będzie zbierał depozyty, więc warto złożyć wniosek dziś (ważny dwa dni).

Screen z bankowości elektronicznej Idea Bank
Aktualizacja 5 października 

Bank zakończył przyjmowanie wniosków na Lokatę Tylko Teraz.

Jeżeli nigdy wcześniej nie korzystaliście z usług Idei, warto wybrać jedną z wyżej oprocentowanych propozycji dla nowych klientów.

1. Lokata Happy (od 500 zł do 10 tys. zł) w zależności od okresu z następującym oprocentowaniem:

3% na miesiąc;

4% na 2 miesiące;

3,5% na 3 miesiące.

Istnieje też wariant Lokata Happy z bonem 200 zł do Fly.pl.

2. Lokata Happy Pro (od 500 zł do 25 tys. zł) na 3 miesiące na 3%.


Lokaty zakładamy bez dodatkowych produktów. Otrzymujemy jedynie darmowy dostęp do bankowości elektronicznej Idei, dzięki któremu później możemy szybko składać wnioski o nowe lokaty. Lokaty z automatu są odnawiane na gorszych warunkach, więc najlepiej zerwać je od razu po odnowieniu.

Więcej lokat bez konieczności zakładania konta znajdziecie poniżej.

Aby powiększyć tabele, należy w nie kliknąć.


LOKATY PROMOCYJNE Z KONTEM

Nadal liderem pod względem oprocentowania pozostaje Nest Bank: 4% na Lokacie Witaj (od 1 tys. do 10 tys. zł). Najpierw otwieramy bezpłatne konto, a następnie mamy prawo w ciągu 30 dni założyć lokatę na 3 miesiące lub 6 miesięcy (w tym wariancie wymagany wpływ na konto co najmniej jednego wynagrodzenia w wysokości minimum 2500 zł).

Aktualizacja 26 października

Trwa promocja 200 zł do Rossmanna za otwarcie konta w Nest Banku. Główny wymóg do otrzymania karty podarunkowej to wpływ wynagrodzenia na konto w kwocie min. 2000 zł.

Ze względu na niskie górne limity kwot większości takich lokat często więcej wyciśniemy z banku biorąc udział w jednej z promocji - na przykład ING Bank Śląski płaci 100 zł netto za założenie Konta z Lwem Direct. Więcej szczegółów o promocji znajdziecie w tym artykule w części pod nagłówkiem "100 zł za otwarcie Konta z Lwem Direct".


Dla porównania: 10 tys. zł na trzymiesięcznej lokacie na 4% w skali roku przyniesie nam 81 zł odsetek.

Oczywiście promocja wymaga pewnego wysiłku, ale z drugiej strony nie trzeba angażować w nią większych pieniędzy.

Z ciekawostek dodam, że obecni klienci Toyota Bank dostaną w promocji 65 zł za założenie lokaty półrocznej na 2% za minimum 8000 zł. W efekcie oprocentowanie mniej więcej podwoi się.

Z kolei tylko do 2 października BGŻOptima oferuje czteromiesięczną Lokatę Kolekcjonerską na 2,4% (nowe środki wg stanu z 25 września br., od 1 tys. zł do 300 tys. zł na maksymalnie trzech lokatach).

Aktualizacja 3 października

W Optimie pojawiła się czteromiesięczna Lokata Kolekcjonerska II na  nowe środki wg stanu z 2 października br., od 1 tys. do 100 tys. zł. można założyć 3 lokaty). Ma być oferowana do 16.10.

Równocześnie powróciła lokata na 5% z funduszem. Jak to działa?

Tutaj opisuję i testuję ten składak.

Nowy klient Optimy powinien jednak zacząć od wyboru lepszej stawki i na dodatek z możliwością wcześniejszego zerwania depozytu bez utraty odsetek:

1. Trzymiesięczna Lokata Bezkarna na 3% (od 1 tys. do 20 tys. zł).

2. Trzymiesięczna Lokata Bezkompromisowa na 2,5% (od 1 tys. do 100 tys. zł).

Lokatę otwieramy z bezpłatnym kontem oszczędnościowym na 2,2%.


KONTA OSZCZĘDNOŚCIOWE

Do końca października możemy otwierać konto oszczędnościowe na 3% w T-Mobile Usługi Bankowe i dodatkowo zgarniać moneyback 5% za płatności kartą. Stawka 3% obowiązuje przez 92 dni od otwarcia konta oszczędnościowego dla kwoty do 50 tys. zł.

Do wyboru są dwa ROR-y, z którymi otworzymy konto oszczędnościowe:

1. Konto Freemium.

2. Konto Premium.

W obydwu przypadkach bank dorzuca zwrot 5% wydatków kartą przez 6 miesięcy. Jednak pojawiają się tu ograniczenia - dla Freemium maksymalny zwrot wynosi 15 zł miesięcznie, a dla Premium 25 zł.

Inaczej mówiąc 5% zwrotu dostaniemy w przypadku konta Freemium dla sumy wydatków maksymalnie 300 zł miesięcznie, a dla Premium 500 zł.

Dodatkowo bank wymaga, aby wydać tymi kartami co najmniej 200 zł miesięcznie (Freemium) lub 500 zł miesięcznie (Premium). Jeśli tego nie zrobimy, naliczy opłaty 6 zł (Freemium) lub 18,9 zł (Premium).

Od 1 października wyższą stawkę zaproponował Getin Bank: 2,7% na koncie oszczędnościowym z wysokim górnym limitem 200 tys. zł, dla nowych środków wyliczanych względem 28 września br. Na stronie banku nadal widnieje 2,5%, ale w tabeli oprocentowania pojawiła się nowa stawka.


PODSUMOWANIE

Z jednej strony cieszy, że w kilku bankach oprocentowanie nieco poszło do góry, ale równocześnie martwi dynamiczny wzrost inflacji. Z szybkiego szacunku GUS wynika, że we wrześniu inflacja CPI wyniosła już 2,2% (w skali rok do roku).

Dlatego wiele osób poszukuje alternatyw. Posiadacze grubszych portfeli kupują mieszkania za gotówkę, popularniejsze stały się też obligacje skarbowe. Natomiast niewiele osób interesuje się giełdą, mimo dobrej koniunktury w tym roku - w sierpniu z funduszy polskich akcji odpłynęło 187 mln zł.

RPP najwyraźniej nie przejmuje się inflacją i utrzymuje realnie ujemnie stopy procentowe. Zobaczymy, czy podtrzyma swoje gołębie nastawienie na najbliższym posiedzeniu w przyszłym tygodniu (3-4 października).

Stan na 8 października 2017 r. Artykuł będzie aktualizowany.