poniedziałek, 26 czerwca 2017

Lokata na 3% + konto oszczędnościowe na 2,55% + darmowe konto premium. Deutsche Bank kusi klientów

Większość promocyjnych lokat skierowanych do nowych klientów cechują dwa ograniczenia: niski górny limit wpłacanych środków (zwykle 10 tys. zł) oraz krótki okres trwania (najczęściej 2-3 miesiące).

Dlatego wypada wyróżnić ofertę Deutsche Banku, który proponuje na lokacie 3% na rok, a na dodatek możemy wpłacić nawet 100 tys. zł (kwota minimalna lokaty wynosi 20 tys. zł, możesz założyć do pięciu lokat, ale w sumie razem maksymalnie za 100 tys. zł).


Po uwzględnieniu podatku Belki wpłacając na przykład 100 tys. zł po roku dostaniemy 2430 zł odsetek.

Dla porównania - na najwyżej oprocentowanej rocznej lokacie w innych bankach Toyota Bank oferuje 2,3%, czyli po odliczeniu podatku bank dopisze nam 1863 zł. Różnica wynosi 567 zł na korzyść Deutsche Banku.

A jeszcze w Toyocie dochodzi opłata miesięczna 2,49 zł za konto, z której zwalniają transakcje kartą za co najmniej 400 zł miesięcznie.

Kto może otworzyć lokatę powitalną w Deutsche Banku?


Osoba, która w momencie składania wniosku o otwarcie konta dbNET Premium, spełnia jeden z poniższych warunków:


W takim przypadku w ciągu 30 dni od otwarcia rachunku dbNET Premium masz prawo do otwarcia lokaty powitalnej na 3% (minimalna kwota 20 tys. zł, maksymalna 100 tys. zł, możesz założyć nawet pięć lokat, ale w sumie razem maksymalnie za 100 tys. zł).

Uwaga! Prawdopodobnie do założenia lokaty może być wymagana wizyta w oddziale banku. Jednak jeśli macie do niego daleko, na waszą prośbę bank powinien pozwolić ją założyć online.

Konto dbNET Premium

Aż do końca 2018 r. bank oferuje darmową kartę debetową z bezpłatnymi wypłatami z bankomatów na całym świecie.

Z kolei do końca 2017 r. konto będzie również bezpłatne. Natomiast od 2018 r. z opłat zwalniają wpływy na konto 5000 zł miesięcznie lub saldo aktywów w banku (w tym lokaty) minimum 50 tys. zł. Brak spełnienia warunku oznacza opłatę 20 zł miesięcznie.

W praktyce założenie lokaty za co najmniej 50 tys. zł pozwala uniknąć ewentualnych opłat w przyszłym roku, a po zakończeniu lokaty albo zamykamy konto, albo zapewniamy sobie 5000 zł comiesięcznego wpływu z innego banku.

Wreszcie trzeci punkt: wszystkie środki na koncie są oprocentowane na 1,3%.

No i do tego dochodzi wspomniana wcześniej lokata na 3%.


Konto oszczędnościowe na 2,55%

Od dłuższego czasu w Deutsche Banku funkcjonuje db Konto Oszczędnościowe Plus, na którym po jego otwarciu przez pierwsze cztery miesiące otrzymamy 2,55% (do 100 tys. zł).

Na co trzeba uważać?

Na to, aby nie przekroczyć salda 100 tys. zł, ponieważ w takim przypadku bank obniża oprocentowanie całości środków do zaledwie 1,05%, o czym napisał do mnie Krzysztof:

Kliknij, aby powiększyć
Kopia maila poszła też do UOKiK, Rzecznika Finansowego i mediów finansowych. Zobaczymy, czy Krzysztofowi uda się coś wywalczyć.

Profilaktycznie proponuję wpłacić nieco mniej niż limit maksymalny, nie więcej niż 99 300 zł.

Regulamin promocji dbNET Premium

Tabela oprocentowania

Dlaczego Deutsche Bank kusi klientów atrakcyjną ofertą?

Od dłuższego czasu po rynku krążą plotki, że Deutsche Bank planuje sprzedać swój polski oddział. Według Reutersa najprawdopodobniej doszłoby do podziału biznesu na dwie części: portfel z hipotecznymi kredytami walutowymi nadal pozostałby w okrojonym banku, a reszta byłaby sprzedana chętnemu. Wśród potencjalnych kupców wymienia się właścicieli mBanku, BZ WBK oraz Banku Millennium.

Wartość transakcji szacuje się na 1,7-1,8 mld zł.

Jednak znalezienie chętnego nie będzie proste, o czym świadczą choćby problemy Austriaków, którzy nie mogą pozbyć się polskiego Raiffeisena. Niskie stopy procentowe, podatek bankowy, wyższe wpłaty na BFG  i kilka innych czynników nie sprzyjają takim transakcjom - choć na przykład przyciśnięci do muru Włosi z UniCredit sprzedali udziały w Pekao, ale musieli obniżyć cenę.

W tej sytuacji bankowi zależy na poszerzeniu bazy klientów, zwłaszcza tych zamożniejszych, którzy mogą sobie pozwolić na założenie lokaty za minimum 20 tys. zł. Na koniec pierwszego kwartału br. liczba klientów banku w Polsce wynosiła ok. 350 tys.

A co do obaw o bankructwo banku - tutaj znajdziecie artykuł wyjaśniający wątpliwości. Już po publikacji wpisu, w marcu tego roku Deutsche Bank został dokapitalizowany kwotą 8 mld euro.

Przypomnę, że wszystkie depozyty w Deutsche Bank Polska podlegają gwarancjom BFG do równowartości 100 tys. euro.

Oczywiście nawet po zmianie właściciela banku warunki założonych już lokat nie mogą być zmienione.


No to ciekawe, jak na ruch Deutsche Banku zareaguje konkurencja.