poniedziałek, 4 kwietnia 2016

Najlepsze lokaty i konta bankowe kwiecień 2016

Kwiecień już się zazielenił, więc pora przedstawić najnowsze najlepsze lokaty i konta bankowe.

Zacznijmy od pozytywów.

[Aktualizacja - promocja z bonusem 120 zł zakończona 20 kwietnia - do 30 czerwca br możesz nadal założyć bezpłatne Konto Godne Polecenia na 4% z darmową kartą do 30 czerwca 2017 r.]

W dalszym ciągu trwa promocja w BZ WBK, dzięki której zyskujemy premie (razem 140 zł), darmową kartę debetową (do 30 czerwca 2017 r.) oraz bezpłatny ROR na 4%.

Na dodatek w sumie możemy otworzyć trzy konta na 4%, z górnym limitem 4 tys. zł i gwarancją utrzymania oprocentowania aż do połowy przyszłego roku, więc dla kwoty do 12 tys. zł nie znajdziemy lepszego konta oszczędnościowego.

Zainteresowanych odsyłam do szczegółów w oddzielnym artykule.


A co w przypadku większej sumy, którą chcielibyśmy trzymać pod ręką?


Zwracam uwagę, że nadal jest dostępna trzymiesięczna Lokata Bezkarna na 3,2% w Optimie (od 1 tys. do 100 tys. zł). Można ją zerwać bez utraty odsetek, dlatego dobrze uzupełnia podręczną skarbonkę.

Lokatę przeznaczono dla nowych klientów BGŻ Optimy oraz tych, którzy nie posiadają w niej konta od co najmniej 12. miesięcy.

Ze względu na to, że Lokata Bezkarna wyróżnia się oprocentowaniem podejrzewam, że wkrótce zostanie ono zredukowane - najbardziej logiczną datą wydaje się 8 kwietnia, kiedy skończy się 2,7% na koncie oszczędnościowym.

Profilaktycznie wypłacam środki z tego ostatniego i zobaczymy, jaka będzie nowa stawka.

Aktualnie bank oferuje obecnym klientom czteromiesięczną Lokatę Deklasującą na 2,5%. W poprzedniej edycji była ona oprocentowana na 2,7% - dlatego można obstawiać nadchodzące obniżki oprocentowania Lokaty Bezkarnej i konta oszczędnościowego.


Aktualizacja 8 kwietnia

Od dziś obowiązuje nowa stawka w BGŻOptima - na koncie oszczędnościowym wynosi ona 2,6% (do 150 tys. zł, 1,8% powyżej). Kwota dotyczy nadwyżki wyliczanej według salda na koniec dnia 5 kwietnia br. Tym razem promocja potrwa do 14 lipca br. Dla starych środków oprocentowanie 1,5%, a jeśli macie >150 tys. zł 1,8%. Lokata Bezkarna na razie bez zmian 3,2%.

Z nowości - pojawiło się db Konto Oszczędnościowe Plus w Deutsche Banku (2,55% do 100 tys. zł).

Aktualizacja 6 kwietnia

Bank Pocztowy zaoferował konto oszczędnościowe Pocztowe Konto 500+ (dla wszystkich) z promocyjnym oprocentowaniem 4% do końca czerwca (nowe środki, górny limit 5 tys. zł).

KONTA OSZCZĘDNOŚCIOWE


LOKATY BEZ KONTA

W ubiegłym tygodniu przez kilka dni mogliśmy zakładać miesięczną lokatę na 3% i dwumiesięczną na 2,85% w Idea Banku. W tym banku takie promocje pojawiają się bardzo często,  zwykle pod koniec miesiąca.

Dlatego warto sobie wcześniej otworzyć Lokatę Happy na 4% (od 1 tys. do 10 tys. zł) lub Lokatę Happy Plus na 3,25% (od 10 tys. do 100 tys. zł).

Po ich założeniu otrzymujemy dostęp do bankowości elektronicznej Idei i możemy szybciej składać wnioski o nowe lokaty bezpośrednio w systemie. Przypomnę, że lokaty domyślnie są odnawialne i najlepiej zaraz po ich założeniu skontaktować się z bankiem i zmienić ich status na nieodnawialny. Opcjonalnie możemy poczekać do jej odnowienia i od razu zerwać tę nową lokatę.

Podobny mechanizm stosuje należący do Idei Lion's Bank (oraz wszystkie "klony" grupy Leszka Czarneckiego). Tu poszły w ruch nożyczki i zmieniły się parametry najpopularniejszej lokaty dla nowych klientów:

trzymiesięczna Lokata Welcome na 2,85% (od 350 tys. do 600 tys. zł)/2,75% (od 100 tys. do 350 tys. zł);

trzymiesięczna Lokata Welcome Online na 2,5% (od 100 tys. do 350 tys. zł).


LOKATY PROMOCYJNE Z KONTEM

Najczęściej oferuje się wabiki z niską górną barierą (zwykle 10 tys. zł). Dlatego wypada dostrzec dwie nieco lepsze propozycje:

1. Konto 360° w Banku Millennium.

Po otwarciu konta mamy dostęp do wyżej oprocentowanej lokaty mobilnej (3,5% do 10 tys. zł) oraz konta oszczędnościowego z wysokim limitem (2,7% do 100 tys.  zł).

2. Lokata 3 razy lepsza w Eurobanku

Lokata trwa 3 miesiące i możemy na niej umieścić do 30 tys. zł. Jej podstawowe oprocentowanie wynosi 3%, które rośnie do 4%, jeśli w trakcie jej trwania wpłynie przynajmniej raz minimum 500 zł z tytuły wynagrodzenia/emerytury/renty itp. Dodatkowo w banku przez 7 dni od zalogowania się do bankowości mobilnej możemy założyć miesięczną lokatę mobilną na 3,5%.

Aby korzystać za darmo z konta Active, należy je otworzyć bez karty i co miesiąc zapewnić sobie na nie wpływy min. 1500 zł.

* Deutsche Bank nalicza 5% dopiero od aktywacji konta dbNET, czyli z opóźnieniem.

PODSUMOWANIE

Rynek lokat wygląda mizernie i pozostaje wybierać tylko najlepsze oferty. Polityka większości banków centralnych wskazuje, że oszczędzający nie mogą na razie liczyć na żadne fajerwerki.

Jeśli znajdziesz jakąś ciekawą ofertę, chcesz coś uzupełnić lub o coś zapytać, zapraszam do komentarzy.