poniedziałek, 1 czerwca 2015

Najlepsze lokaty i konta bankowe czerwiec 2015

W ostatnich dniach najważniejszym wydarzeniem w branży finansowej było ogłoszenie przez PZU zamiaru zakupu ponad 25 proc. akcji Alior Banku. Największy polski ubezpieczyciel planuje jeszcze w tym roku nabyć pakiet akcji innego banku. Najgłośniej mówi się o Banku BPH oraz Raiffeisenie.

Czy ta zmiana właścicielska oznacza coś złego dla klientów tych banków?

Raczej nie, przynajmniej nie od razu, ponieważ PZU traktuje zakupy jako inwestycję finansową, a jedyną nowością będzie pojawienie się w placówkach Aliora produktów finansowych ubezpieczyciela.

Trochę inaczej zachowują się banki, które po przejęciu kontroli nad innymi, często próbują szybko odzyskać pieniądze. Tym można tłumaczyć pogorszenie się oferty Meritum zaraz po wejściu Aliora czy najnowszy ruch Francuzów z BNP Paribas w BGŻ: tak jak uprzedzałem wczoraj na fejsbukowym profilu bloga, od dziś spada oprocentowanie trzymiesięcznej Lokaty Bezkarnej do 3,2% (gdzieniegdzie w internecie widać w reklamach 4%, ale obowiązuje już tylko 3,2%). Na osłodę podniesiono jej maksymalną kwotę do 100 tys. zł.

Fot. Ken Teegardin


LOKATY PROMOCYJNE 

Niektóre linki w artykule to linki afiliacyjne, czyli otrzymam wynagrodzenie za część założonych przez Was lokat i kont, ale nie jest to w żadnym wypadku artykuł sponsorowany.

Banki obserwują się wzajemnie i dlatego moim zdaniem warto skorzystać z relatywnie atrakcyjnych propozycji, zanim znowu pogorszą się warunki.

Przypomnę, że wciąż dostępna dla nowych klientów jest trzymiesięczna Lokata Happy na 4% w Idea Banku (od 1 tys. do 10 tys. zł, bez zakładania konta).Zbliżone warunki proponuje mBank na "Lokacie 4% na Wejście" (od 500 do 10 tys. zł, nowi kliencie, razem z eKontem). Nieco mniej, 3,75% oferuje kwartalna "Smart Lokata na powitanie".

Od początku czerwca niezłą propozycję dla nowych klientów znajdziemy w... placówkach Eurobanku (niestety, nie będzie opcji zakładania online).

Osoby, które założą dowolne konto w tym banku mogą skorzystać z "Lokaty procentującej" (minimum 200 zł) na następujących zasadach:

Kliknij, aby powiększyć
Aby uzyskać podwyższone oprocentowanie po odnowieniu lokaty, należy otrzymać przynajmniej raz wynagrodzenie min. 500 zł lub dokonać dziewięciu transakcji bezgotówkowych kartą debetową o minimalnej wartości 600 zł.

A co w przypadku nieco wyższej kwoty?

Promocje dla wyższych kwot

Pytanie jest istotne, ponieważ wielu osobom wkrótce kończą się lokaty w Banku Spółdzielczym w Piasecznie czy 125-dniowa w T-Mobile Usługi Bankowe, W takiej sytuacji do rozważenia pozostaje między innymi Super duet Toyoty z bonusem 140 zł (promocja do 11 czerwca, więcej pisałem o promocji tutaj pod nagłówkiem "szukam lokaty z bonusem").

Dostępny jest też prostszy wariant bez bonusa - Lokata na 80 dni w Toyota Banku na 3,25% (od 3 tys. do 7 tys. zł, maksymalnie 7 lokat). Uwaga na płatną kartę 2,49 zł miesięcznie.

Dla jeszcze grubszego portfela przeznaczono  trzymiesięczną Lokatę Welcome w Lion's Banku (od 100 tys. do 350 tys. zł, dla nowych klientów).

Mamy do wyboru dwie wersje:

1. wygodniejsza online na 3,25%,

2. wymagająca wizyty w oddziale na 3,5%.

Trochę mniej, czyli  3,2% proponuje nowym neoBANK na Energolokacie 3M Plus (od 1 tys. do 1 mln zł).

Na nieco krócej, czyli dwa miesiące zakładamy Lokatę na Otwarcie II w Noble Banku na 3,5% (kwota 200 tys. zł, nowy klient, wizyta w oddziale). Później w tym samym Noble Banku można na przykład otworzyć dwuletnią (3%) lub trzyletnią (3,25%) Lokatę Rentierską Gold z comiesięczną wypłatą odsetek.

Pozostałe promocje z niskimi limitami kwot

Wśród dwumiesięcznych lokat znajdziemy dbLoka@tę z najwyższym nominalnym oprocentowaniem na rynku - 5%. Jednak ogranicza ją kwota maksymalna 10 tys. zł (min. 2 tys. zł). Poza tym podwyższone oprocentowanie liczy się od momentu otwarcia rachunku dbNET, do którego nieobowiązkowa karta debetowa kosztuje od 1 czerwca aż 10 zł, o ile nie wykonamy obrotu 700 zł miesięcznie.

4% otrzymamy w Meritum Banku na Lokacie Start otwieranej z kontem (od 1 tys. do 10 tys. zł).

Poza tym wśród dwumiesięcznych lokat promocyjnych skierowanych do nowych klientów widać upodobanie grupy Leszka Czarneckiego do 3,5%:

Lokata na Start w Getin Online (możliwość zerwania bez utraty odsetek, od 500 do 10 tys. zł);

Lokata na Start w Open Finance (możliwość zerwania bez utraty odsetek, od 500 do 10 tys. zł);

Lokata Mobilna w Getin Online/Getin Banku (od 1000 do 10 tys. zł).

Jeżeli ktoś nie brał udziału w promocji Comperii, wciąż może założyć bezpłatne Wymarzone Konto Osobiste w Raiffeisen Banku (nieobowiązkowa karta płatna 3 zł miesięcznie). Na zachętę bank dorzuca trzymiesięczną lokatę mobilną na 3,25% (od 1 tys. do 10 tys. zł).

Wreszcie Bank Millennium do Konta 360° nie tylko wzorem Raiffeisena dokłada trzymiesięczną lokatę mobilną na 3,25% (od 1 tys. do 10 tys. zł), ale także przez trzy miesiące 3% na koncie oszczędnościowym, i to na dodatek do kwoty 100 tys. zł.

Jakiś haczyk?

Brak choćby jednej operacji bezgotówkowej kartą w miesiącu i wpływu co najmniej 1000 zł równa się opłacie 8 zł.

POZOSTAŁE LOKATY

Ze względu na niskie oprocentowanie tradycyjnych lokat krótkoterminowych większy sens od takich depozytów ma konto oszczędnościowe - oprocentowanie często bywa wyższe i mamy łatwiejszy dostęp do środków.

Natomiast w przypadku półrocznych najwięcej dostaniemy w:

- Idea Banku: Lokata Nr 1 na 2,85% (można ją też zakładać na 4 i 8 miesięcy, od 1 tys. do 1 mln zł),
- BIZ Banku: Lokata BIZ Spinająca na 2,8% (także na 3 i 4 miesiące, od 1 tys. do 2 mln zł).

Jeśli nie posiadaliśmy ostatnio lokat w Idea Banku, to trochę więcej wyciśniemy na Lokacie Power: 2,9% (na 3,4, 6 lub 9 miesięcy).

Moim zdaniem lepszym pomysłem jest korzystanie z różnych promocji i trzymanie nadwyżek na kontach oszczędnościowych.  Banki regularnie próbują ściągnąć kapitał - w zeszłym tygodniu wspomniana wyżej Idea oferowała 3,15% na Lokacie Bezkonkurencyjnej (zabawna nazwa), a nieco wcześniej w maju "udało" mi się założyć w Plus Banku trzymiesięczną lokatę na 3,5%.

Jednak są osoby, które cenią spokój i jeśli nie wierzysz w znaczący wzrost stóp procentowych, możesz założyć trzyletnią lokatę na 3% w Banku Santander (od 5000 zł). Dla mnie to trochę za długi okres na lokatę i zapewne wiele jeszcze się wydarzy w międzyczasie. Gdzieś w pół drogi znajdziemy piętnastomiesięczną Lokatę Dynamicznie Rosnącą w Plus Banku na 3,04% (od 3 tys. zł).

Ile dostaniemy na najlepiej oprocentowanej rocznej lokacie bez gwiazdek?

2,8% na Lokacie Stabilnej w Idea Banku (w ofercie wiele innych terminów).

Wielokrotnie narzekałem na zmienne oprocentowanie powstrzymujące mnie od otwarcia lokat w SK banku. Ryzyko zmaterializowało się - tydzień temu bank gwałtownie ściął procenty.

Uwaga! Zmiana dotyczy nowych lokat w SK banku, nie starych.

OFERTY NIEBANKOWE

Niedawno Aviva przejęła Expandera. Ciekawe, czy ta transakcja przełoży się na więcej propozycji dla oszczędzających.

Na razie przypomnę, że w Aviva Centrum Finansów można otworzyć dwumiesięczny produkt o cechach lokaty na 4,4% (od 1 tys. do 20 tys. zł). Wcześniej należy wypełnić krótki formularz i umówić się na spotkanie (nie trzeba korzystać z dodatkowych produktów, wręcz odradzam pochopne decyzje na miejscu).  

Dawno nie wspominałem o SKOK-ach i ze względu na słabą kondycję wielu kas nie polecam tam wpłacać oszczędności życia. Jednak pamiętajmy, że depozyty posiadają identyczne gwarancje jak te trzymane w bankach (do równowartości 100 tys. euro). Z tego powodu wskazuję, że w Kasie Stefczyka znajdziemy co najmniej dwie interesujące lokaty: na 9 miesięcy 3,2% oraz 3% na rok (można podwyższyć oprocentowanie wykupując dodatkowe udziały). Na plus tej kasy zapisuję niskie koszty przystąpienia. Jednak lojalnie uprzedzam, że nie mam z nią żadnych doświadczeń, więc nie umiem jej ocenić, ani wskazać na ewentualne haczyki. 

KONTA OSZCZĘDNOŚCIOWE

Zacznę od tego, o czym pisałem na początku artykułu - w świetle pogarszających się ofert bankowych warto jeszcze dziś (1 czerwca) rozważyć otwarcie bezpłatnego konta oszczędnościowego ING OKO. To nic nie kosztuje, a w ten sposób "zaklepujemy" sobie 3% na 4 miesiące do przodu (do 100 tys. zł).  

Od jutra będzie to 2,5%.

Poza tym traktowana nieco jak konto oszczędnościowe trzymiesięczna Lokata Bezkarna w BGŻOptima (można ją zerwać bez utraty odsetek) mocno schudła - do 3,2%. Jedyny plus, że można teraz na nią wpłacić zdecydowanie więcej, nawet 100 tys. zł.

Więcej informacji w tabeli:
Kliknij, aby powiększyć
PODSUMOWANIE

Zaczynamy czerwiec bez rewelacji i na dodatek w niepewności po zmianie prezydenta. Zanosi się na gorącą jesień i późniejsze roszady w RPP, w tym na fotelu prezesa NBP.  Generalnie społeczeństwo jest nastawione przeciw branży finansowej, co zwiastuje cięższe czasy dla banków.

Więcej na ten temat znajdziesz w tym artykule.

Jeżeli ktoś obawia się osłabienia złotego, może kupować waluty tak jak ja w Walutomacie (potrzebne jest konto walutowe w banku;  może w BZ WBK? - trzeba tylko uważać, żeby saldo rachunku nie zeszło poniżej 20 jednostek waluty).

Od razu zastrzegam, że nie prognozuję niczego, tylko sądzę, że warto posiadać pewną rezerwę walutową i tyle. Do spekulacji służą inne rynki.

Na koniec życzę Wam słonecznego czerwca i jeśli znajdziecie jakąś ciekawą ofertę/promocję bankową, zapraszam do komentarzy.