poniedziałek, 1 grudnia 2014

Najlepsze lokaty i konta bankowe grudzień 2014

Startuje nowy tydzień i nowy miesiąc, więc pora na najlepsze lokaty i konta bankowe, tym razem opatrzone datą grudzień 2014 r. Wiadomo, że zbliżają się Święta i warto pomyśleć o najbliższych oraz prezentach dla nich.


Liczę, że nikt z Was nie bierze w tym celu kredytów i pożyczek, tylko wydajecie własne pieniądze.

A co zrobić z pozostałymi oszczędnościami i co się zmieniło w porównaniu z listopadem?

Może zacznę od siebie i tego, co sam wybrałem.

KONTA OSZCZĘDNOŚCIOWE

Na początku listopada otworzyłem bezpłatne konto w Banku Smart, a głównym powodem był fakt, że dzięki temu mam dostęp do konta oszczędnościowego Smart Procent na 4% w skali roku (do 50 tys. zł, 3% >50 tys. zł).

Kliknij, aby powiększyć
Stopniowo dorzucałem tam kilka razy trochę pieniędzy i dzięki temu wczoraj otrzymałem pierwsze odsetki:

Kliknij, aby powiększyć


Aktualizacja 11 grudnia - Uwaga! Od 12 grudnia obowiązują nowe stawki oprocentowania w Banku Smart  Stawka promocyjna dla nowych wynosi 3,5% do 50 tys. zł oraz 2,5% powyżej 50 tys. zł, a dla starych klientów wciąż pozostaje 4% i 3% do 12 lutego 2015 r.


Co ważne, zgodnie z regulaminem Bank Smart musi informować o obniżce oprocentowania co najmniej dwa miesiące przed wprowadzeniem zmian w życie, czyli minimum do lutego posiadamy gwarancję tych czterech procent.

Jakie widzę minusy?

Przede wszystkim taki, że nie da się otworzyć więcej niż jednego rachunku oszczędnościowego Smart Procent i z tego powodu ogranicza nas tylko jeden bezpłatny przelew w miesiącu. Kolejny kosztuje 5 złotych.

Poza tym bank działa dopiero od kilku miesięcy i zapewne czasem trapią go jakieś drobne problemy techniczne, choć sam przez ten niespełna miesiąc korzystania nie zauważyłem niczego szczególnego.

Konto otwiera się w bardzo prosty sposób, całkowicie online bez kłopotliwej wizyty w oddziale czy pośrednictwa kuriera - potrzebny będzie jedynie numer PESEL oraz seria i nr dowodu osobistego. Cały trik polega na tym, że identyfikuje się nas poprzez przelew jednego grosza z innego banku.


Zauważmy, że niestety w ostatnich tygodniach bardzo wiele banków sięgnęło po nożyczki i tnie procenty.

Między innymi kilka dni temu BGŻOptima. Obecnie stawka promocyjna na koncie oszczędnościowym obowiązująca do 26 stycznia 2015 r. wynosi 3% dla nowych środków (według salda na koniec dnia 25 listopada, maksymalnie 100 tys. zł), a standardowa już tylko 2,5% i co najważniejsze, na dole strony drobnym druczkiem bank informuje, że od 10 grudnia spadnie ono do zaledwie 1,5%.

Z drugiej strony, jeśli ktoś nie korzystał nigdy z usług tego banku, wciąż ma możliwość założenia trzymiesięcznej Lokaty Bezkarnej na 4%. Przypomnę, że jej bezkarność polega na tym, że jej wcześniejsze zerwanie nie oznacza utraty odsetek, czyli nieco przypomina konto oszczędnościowe. Szkoda, że maksymalna kwota lokaty wynosi jedynie 20 tys. zł.

Przy okazji widać, że nawet banki dotąd niespecjalnie wyróżniające się na tle Optimy mogą zaoferować coś konkurencyjnego - na przykład 3% przez pierwsze 4 miesiące na OKO w ING (do 100 tys. zł).

W ogóle warto zastanowić się nad emigracją z Optimy i zamknięciem konta, ponieważ przy zlecaniu przelewu zewnętrznego na wyższą kwotę (trudno mi ocenić jaki jest dolny limit) bank z automatu proponuje w systemie kontakt z infolinią, gdzie oferują lokatę na lepszych warunkach niż standardowe. 

Cięcia nie ominą też młodzieżowych kont oszczędnościowych - lider w tej kategorii Toyota Bank 16 grudnia obniża stawki na kontach Click do 3% (limit 8 tys. zł) oraz SuperClick do 4% (limit 10 tys. zł).

W takim razie najwięcej będzie płacić nieletnim... PKO BP - Konto Dziecka na rachunku oszczędnościowym 4,5%, lecz tylko do salda 2500 zł, 2% powyżej 2500 zł.

4% wciąż oferuje na koncie mobilnym mBank. Niestety, tylko do trzech tysięcy złotych. Dlatego należy wspomnieć o wspólnym przedsięwzięciu mBanku i telekomu pod nazwą Orange Finanse: 4% na koncie oszczędnościowym przez pierwsze trzy miesiące z górnym ograniczeniem 10 tys. zł.

Oprócz tego dołóżmy Elokację w SK banku z oprocentowaniem progresywnym (oddzielnie wyliczanym dla każdego przedziału kwotowego),  Ekoprofit w Bossa Banku (3,5%, do 50 tys. zł) oraz  konto oszczędnościowe Więcej na Start w Getin Online (3,5% przez trzy miesiące, do 100 tys. zł - wymagane dodatkowe konto np. Tanie Zakupy).

3% dostaniemy przez trzy miesiące w Banku Millennium (do 50 tys. zł) - Konto 3600 w Banku Millennium pozostanie bezpłatne pod warunkiem comiesięcznego wpływu na rachunek minimum 1000 zł i wykonaniu miesięcznie co najmniej jednej operacji kartą. 

Ewentualnie do rozważenia pozostaje jeszcze wymagająca codziennego odnawiania lokata jednodniowa Ping-Pong w Idea Banku (4%, od 1 tys. do 20 tys. zł) oraz kilka innych kont zebranych razem w tabeli:

Kliknij, aby powiększyć
Uznałem otwarcie rachunku w Banku Smart za najrozsądniejszy wybór i jedyne co mi doskwiera, to zaledwie jeden darmowy przelew miesięcznie.

LOKATY

W związku z wprowadzeniem zarządu komisarycznego w SKOK Wołomin i generalnie niezbyt ciekawą atmosferą panującą wokół Kas, na razie zawieszam omawianie ich ofert.

Oczywiście nie panikuję i nadal trzymam tam całkiem sporo pieniędzy:

Powód jest prosty - depozyty w SKOK-ach podlegają gwarancjom BFG do równowartości 100 tys. euro. Jednak nie zamierzam powiększać stanu posiadania w SKOK-u, a wręcz lekko redukować po wygaśnięciu kolejnych lokat (do tej pory je rolowałem z małymi dopłatami).

A co z ofertą banków?

Niesłabnącą popularnością cieszy się trzymiesięczna Lokata Happy na 5% w Idea Banku, która pojawia się czasem z jakimś bonusem, na przykład 50 zł. Atrakcyjne oprocentowanie (czyżby miało spaść?), wszystko online oraz brak obowiązku zakładania konta przyciąga kolejne osoby.

Oczywiście jest to oferta jednorazowa, ze skromnym limitem, a na dodatek z pewnym haczykiem - domyślnie lokata jest odnawialna, czyli trzeba samodzielnie zmienić sobie jej status na nieodnawialny po zaksięgowaniu środków na rachunku technicznym.

Przy okazji podpowiem, że czasem po zalogowaniu na tym rachunku znajdziemy oferty niewidoczne na stronie głównej banku - jak na przykład Lokatę Wielki Powrót na 3 miesiące od 1 tys. do 10 tys. zł na 4%:


Tymczasem ministerstwo finansów zamyka koleją furtkę, dzięki której można było omijać podatek Belki, czyli polisolokaty. Jedna z ostatnich okazji (ostatnia?) to trzymiesięczna Lokata na 5,5% w Avivie (od 2 tys. do 20 tys. zł, wizyta w Centrum Finansów). [Uwaga! Oferta już nieaktualna.]

Poza tym nowi klienci Smart Banku mają dostęp do Smart Lokat (4,4% na miesiąc, 4,2% na dwa miesiące oraz 4% na trzy miesiące, do 10 tys. zł).

Nieco mniej szczodry jest mBank - 4% na 3 miesiące dla nowych, maksymalnie 5 tys. zł.

Większą gotówkę da się ulokować w BNP Paribas - nawet 0,5 mln zł na 4% na 3 miesiące na Lokacie Dobrze Prosperującej, ale trzeba pofatygować się do oddziału.

Obecni klienci Getin Banku mogą skorzystać z trzymiesięcznej lokaty Twój Zysk III na 3,5% z możliwością podwyższenia oprocentowania do 4% (od 500 do 50 tys. zł). Rzecz jasna nic nie stoi na przeszkodzie, aby zainteresowana osoba otworzyła sobie konto w Getinie - na przykład Getin UP.

Osobiście ostatnio raczej kasuję niepotrzebne rachunki - w listopadzie zamknąłem w BZ WBK i Alior Banku. Nie korzystam z nich, a obydwa banki szykują podwyżki opłat.

Bez wychodzenia z domu wciąż dostępne są trzy dobrze oprocentowane dwumiesięczne lokaty dla nowych klientów:

1. Lokata Start w Meritum Banku na 5% (od 1 tys. do 10 tys. zł).
2. db Lok@ta  w Deutsche Banku na 5% (od 2 tys. do 10 tys. zł z rachunkiem db NET).
3. Lokata na Start w Getin Online na 4,5% (od 500 do 10 tys. zł).

Poza tym obydwa Getiny proponują 4% na lokatach mobilnych (do 10 tys. zł). Podobnie Raiffeisen Bank, z tym, że na 3 miesiące.

Dla grubszej gotówki może się przydać dwumiesięczna Lokata na Otwarcie II na 4,25% w Noble Banku (200 tys. zł).

W przypadku depozytu miesięcznego skorzystałbym raczej z jakiegoś konta oszczędnościowego, ewentualnie dla większej gotówki do wyboru mamy Lokatę Bonjour na 5% w Lion's Banku (od 200 do 300 tys. zł).

Lion's Bank posiada w ofercie jeszcze inne lokaty, lecz z niższym oprocentowaniem - na przykład Lokatę Welcome na 4% (od 100 tys. zł) czy czteromiesięczną Lokatę Prestige na 3,65% (od 100 tys. zł, 3,7% od 500 tys. zł).

A co w przypadku, kiedy nie chcesz otwierać żadnego konta, ani odwiedzać oddziału, tylko założyć samą lokatę?

Oprócz wcześniej wymienianych wskażę na ofertę BIZ Banku. Oprocentowanie nie powala na kolana. Za to można wpłacić więcej pieniędzy i nie gimnastykować się. Poza tym może jeszcze rozważyć SK bank?

W przypadku zmian warunków lokat 1 grudnia w ciągu dnia artykuł zostanie zaktualizowany.

Jeśli znalazłeś jakąś ciekawą ofertę bankową, zapraszam do komentarzy.