środa, 1 października 2014

Najlepsze lokaty i konta bankowe październik 2014

Październik określa się hasłem rodem z PRL-u jako miesiąc oszczędzania.

Osobiście kojarzy mi się ono równocześnie ze Szkolnymi Kasami Oszczędności (SKO), które wtedy były obowiązkowe w podstawówce i uznawałem je jako kolejny absurd stojący razem w szeregu z przymusowym przynoszenia makulatury do szkoły (tu też wyznaczano jakieś normy).

Dlaczego absurd?

Nie bardzo rozumiałem, dlaczego pieniądze nie są oprocentowane (tego akurat nie umiałem pewnie dobrze nazwać), a na dodatek nie dostaję ich z powrotem, tylko wędrują one na jakiś inny cel, typu wycieczka klasowa czy jakiś konkurs.

Dlatego oszczędzanie raczej nie kojarzyło mi się najlepiej, podobnie zresztą jak posiadaczom książeczek mieszkaniowych i innych wynalazków słusznie minionego ustroju.

W ostatnich latach bank PKO odkurzył SKO i pokazuje projekt w nowocześniejszej i sprawiedliwszej wersji, więc udajmy, że zapominamy o  pochodzeniu hasła i jak gdyby nigdy nic się nie stało oszczędzajmy w październiku.

źródło: PKO BP/You Tube
Od czego zaczniemy?

Od lokaty z bonusem, której promocja kończy się już w najbliższą niedzielę 5 października. Cieszy się ona duża popularnością zapewne głównie dlatego, że nie wymaga zakładania konta bankowego, a cały proces jej zakładania jest prosty i trwa naprawdę niewiele czasu.

Aktualizacja 6.10

Uwaga! Można nadal zakładać Lokatę Happy na 5%, ale już bez premii.

Szczegóły znajdziesz w oddzielnym artykule:


Dzięki tej nieopodatkowanej premii rzeczywiste oprocentowanie netto dla poszczególnych kwot wynosi odpowiednio:


W tej chwili poza tego typu ofertami nie znajdziesz na rynku lokat z oprocentowaniem ok.7,5% brutto i wyższym w skali roku.

Oczywiście minusem jest ograniczony limit lokaty do 10 tys zł oraz fakt, że skierowano ją wyłącznie do nowych klientów Idea Banku.

Uwaga! Po jej założeniu i wpłacie środków zmień jej status w systemie Idea Banku na "nieodnawialna".

A co alternatywnie na 3 miesiące?
SKOK-i

We wrześniu SKOK Wołomin zaproponował Lokatę Jubileuszową - oprocentowanie 5,55% dla nowych środków i 5% dla pozostałych, bez górnych limitów wpłat.

Przypomnę, że depozyty w SKOK-ach są objęte takimi samymi gwarancjami jak te złożone w bankach do równowartości 100 tys. euro.

Na wstępie w przypadku tego SKOK-u należy wyłożyć w sumie 75 zł. Przelew płatny (maksymalnie 6 zł - TOiP), podgląd przez internet również płatny, czyli nie do końca jest różowo, a na dodatek liczne zastrzeżenia wobec Kas zgłasza KNF - tutaj znajduje się informacja na temat sytuacji w SKOK-ach w I półroczu 2014 r.

Zgodnie z zaleceniem nadzorcy SKOK Wołomin nie pokazuje pozostałych lokat bezpośrednio na stronie internetowej, ale możną je obejrzeć w okrężny sposób wchodząc tutaj i wpisując hasło SKOK2014.

Niektóre inne kasy też oferują atrakcyjne oprocentowanie, ale warto wtedy zwracać uwagę na koszty przystąpienia, na przykład w przypadku SKOK Kujawiak (4,5% na 3 miesiące na Lokacie powitalnej, maksymalnie 20 tys. zł) wynosi on 150 zł, a Kasa Polska (np. Lokata Super Procent na 6 miesięcy 5,2%) liczy sobie 205 zł.

BANKI

Pomimo deflacji i oczekiwanych obniżek stóp procentowych banki zaczęły jesienną ofensywę walcząc o klientów i ich portfele.

Oprócz wspomnianej wyżej promocji z Lokatą Happy równolegle trwa akcja Comperii z Meritum Bankiem.

Dzięki dwumiesięcznej Lokacie Start możesz zebrać bonusy o wartości 60 zł oraz masz szansę zagrać o iPhone'a 6.Więcej informacji na ten temat przeczytasz w oddzielnym wpisie:


Tu także efektywne oprocentowanie netto prezentuje się okazale:
5% mogą wycisną nowi na dwumiesięcznej db Lok@cie w Deutsche Banku (od 2 tys. do 10 tys. zł) - wymagany rachunek dbNET.

Intensywnie promowane w mediach Konto 3600 w Banku Millennium (bezpłatne pod warunkiem wpływu min. 1000 zł i jednej operacji kartą miesięcznie) daje możliwość założenia z poziomu aplikacji trzymiesięcznej Lokaty Mobilnej na 4,5% (maksymalnie 10 tys. zł).

Podobnie 4,5% wciąż dostanie nowy w Getin Online - dwumiesięczna Lokata na Start (od 500 do 10 tys. zł).

4% płaci Raiffeisen Polbank na trzymiesięcznej Lokacie Mobilnej (od 3 tys. do 10 tys. zł).

WIĘKSZA GOTÓWKA 

A co mają zrobić posiadacze grubszego portfela, którzy na przykład nie chcą skorzystać ze SKOK-ów, a powyższe promocje z różnych względów ich nie interesują?

W tym tygodniu nową propozycję przedstawił bank Credit Agricole: 4,1% na trzymiesięcznej lokacie Jesienny Procent (dla nowych środków, stan liczony na 31 sierpnia 2014 r.) z górnym limitem 200 tys. zł - wymagana wizyta w naziemnej placówce. Lokatę mogą założyć tylko posiadacze konta w CA. Aby zachęcić do otwierania rachunków, bank kusi też promocją, w której przez 18 miesięcy można wycisnąć maksymalnie 1000 zł.

Tyle samo, czyli 4,1% na trzymiesięcznej elokacie miętowej znajdziesz w banku PBS w Ciechanowie. W sumie jeden klient może założyć tych lokat nawet za milion złotych.

Także 4,1% płaci nowym Neobank na trzymiesięcznej Energolokacie Wrześniowa Czwórka (od 1 tys. do 1 mln zł).

Poza tym w Meritum Banku pojawiła się dwu i pięciomiesięczna Lokata Extra na 4% (od 1 tys. do 100 tys. zł, nowe środki wg stanu na 15 września).

4,25%  wciąż jest dostępne na dwumiesięcznej Lokacie na Otwarcie II w Noble Bank (kwota 200 tys. zł), a 5% na trzydziestodniowej Lokacie Bonjour w Lion's Banku (od 200 do 300 tys. zł).

Zatem wybór depozytów krótkoterminowych wygląda całkiem nieźle.

W przypadku tych dłuższych warto zerknąć na ofertę SK banku (uwaga na częste oprocentowanie zmienne) i ewentualnie SKOK-ów. Często pojawiają się też promocje na stronie Idea Banku, ale zwykle obejmują one lokaty w przedziale 3-4 miesiące.

Poza nimi trzeba zasadniczo zadowolić się stawką poniżej 4% poza roczną lokatą mobilną w BZ WBK - jednak tu znowu spotyka nas ograniczenie: 10 tys. zł.

Wybrane najlepsze lokaty:

6 miesięcy

Lokata internetowa w Meritum Banku 3,6% (od 1 tys. zł bez maksimum)

Twoja Lokata II w Getin Banku 3,5% (nowe środki, z teoretyczną możliwością podwyższenia oprocentowania do 4%)

Lokata BiZ Pro w BIZ Banku 3,5% (wymagane konto, maksymalnie 2 mln zł)

Eko Lokata Zielona w BOŚ Banku 3,5% (nowe środki, do 250 tys. zł)

12 miesięcy

Lokata internetowa w Meritum Banku 3,7% (od 1 tys. zł bez maksimum)

Lokata WIBOR plus w BIZ Banku 3,52% (od 1 tys. do 2 mln zł)

Poza tym osobom posiadającym solidniejszy kapitał,  ale ograniczoną wiedzę zalecam ostrożność wobec składanych Wam ofert kupna obligacji korporacyjnych. Więcej na ten temat napisałem w oddzielnym artykule.

KONTA OSZCZĘDNOŚCIOWE

Najwytrwalsi mogą pobawić się w codzienne odnawianie lokat jednodniowych takich, jak Bumerang w Getinie Online czy Ping Pong w Idea Bank.  Osobiście jednak uważam, że prościej założyć trzymiesięczną Lokatę Bezkarną w BGŻ Optima na 4% (nowi klienci, od 1 tys. do 20 tys. zł) i w razie potrzeby zerwać ja przed czasem bez utraty odsetek.


Warto dodać, że BGŻ Optima przedłuża promocję 3,5% dla nowych środków (wg stanu na koniec dnia 25 sierpnia 2014 r.) na koncie oszczędnościowym do 25 listopada i równocześnie zwiększyła limit aż do miliona złotych.

Natomiast wymieniane wcześniej Konto 360 w Banku Millennium umożliwia dostęp do konta oszczędnościowego z promocyjnym oprocentowaniem 4% przez pierwsze trzy miesiące (maksymalnie 50 tys. zł). Tak samo 4% na KO dostaniemy w Banku Smart (maksymalnie 50 tys. zł).

Poza tym zebrałem najciekawsze konta oszczędnościowe w tabeli:

Kliknij, aby powiększyć tabelę

KONTA

Uczestnikom wakacyjnej promocji z tabletami BNP Paribas przypominam, że bank ma czas do 10 października na wysłanie tabletów osobom, które spełniły jej warunki. Bank deklaruje, że zrobi to jednorazowo i wyśle je wszystkim tego samego dnia.

Jednocześnie BNP Paribas zmienił na znacznie mniej korzystne zasady niedawno wprowadzonego money backu 3% - szczegóły.

Dziś podwyżki wprowadził bank PKO BP. Jeżeli macie w domu kogoś niereformowalnego, kto lubi płacić za konto, możecie delikatnie wyperswadować tej osobie, że jeśli nie potrzebuje karty debetowej, otworzy darmowy rachunek w Banku Pocztowym.

Natomiast osoba, która nie chce nic  płacić i pragnie jeszcze korzystać z karty ma do dyspozycji między innymi Meritum Bank oraz T-Mobile Usługi Bankowe (przerobiony Alior Sync).

Jeśli znasz inną ciekawą lokatę czy konto niewymienione w artykule, zapraszam do komentarzy.