wtorek, 30 września 2014

Handlowy na szczycie. Nadchodzi jesienna hossa średniaków?

Jeśli uwzględnimy sowicie wypłacane dywidendy, kurs Banku Handlowego właśnie osiągnął maksimum wszech czasów.


Citi Handlowy koncentruje się w dużej mierze na zamożnych klientach oferując im (Wam?) między innymi karty kredytowe.Jeżeli macie z nimi jakieś pozytywne/negatywne doświadczenia, zapraszam do komentarzy. 


Wspomniana wyżej dywidenda przeważyła szalę, kiedy zastanawiałem się, który bank wybrać do portfela IKE - przypomnę, że w przypadku tego rachunku nie płacimy podatku, także od dywidend.

Dywidendy Banku Handlowego
Do tematu IKE/IKZE wrócę w listopadzie w ramach "Elementarza Inwestora", a przy okazji przypomnę artykuł o dywidendach dla początkujących.

Natomiast zainteresowani Handlowym i innymi polskimi bankami, którzy znają angielski, powinni zajrzeć do wrześniowego raportu Wood & Company (str. 74 - dobry tytuł).

Na razie i tak buduję pozycję w akcjach na IKE, więc nie bardzo interesuję się tu spekulacją - a rączki świerzbią, wiadomo. Dlatego ewentualne spadki kursu wykorzystam do dołożenia BHW do portfela w 2015 roku przy użyciu części gotówki z limitu na przyszły rok.

W ogóle cieszy mnie, że we wrześniu nie wykonałem na tym rachunku żadnej operacji, więc mogę u siebie odnotować symptomy poprawy zachowania.

Broń Boże nikogo nie chcę namawiać do zakupów akcji Handlowego, zwłaszcza akurat teraz na szczycie, tak jak proponuję niespecjalnie przywiązywać się do zaleceń płynących z rekomendacji biur maklerskich. Raczej wskazuję ten walor jako jeden z ciekawszych banków do długoterminowego portfela dywidendowego z zakupami dokonywanymi głównie w bessie, bez celowania w dołki i górki.

Handlowy wchodzi w skład indeksu mWIG40, który na szczęście nie zostanie zlikwidowany. Ten drugi kończy wrzesień w interesującym miejscu na wykresie:

Kliknij, aby powiększyć
Jeżeli indeks trwale przebiłby opór, klasycznie powinien urosną o szerokość "ramki", czyli kanału, w którym poruszał się od roku. W takim przypadku szacowany zasięg ruchu powinien wynieść kurs do niespełna 4000 pkt.

Potrzebne do tego jest wybicie WIG-u powyżej oporu wyznaczonego przez "porzucone dziecko" rok temu:
Kliknij, aby powiększyć
Na razie pierwsza próba we wrześniu okazała się nieudana. Może jakiś odważniejszy ruch RPP pobudzi inwestorów w październiku?

Przekonamy się za chwilę. Według mnie wciąż największy potencjał tkwi w średnich spółkach i niektórych nieco mniejszych.

Dlatego uważnie będę obserwował indeks mWIG40. Zejście poniżej 3500 pkt (3600 pkt-filtr 100 pkt) będzie dla mnie oznaczać powrót do konsolidacji i koniec marzeń o jesiennej hossie średniaków. Z kolei pozostanie powyżej 3600 pkt pozwoli nam wciąż rozpatrywać wariant z wybiciem w stronę 3900-4000 pkt.