środa, 5 marca 2014

Najlepsze lokaty i konta bankowe marzec 2014

Z powodu wydarzeń na Krymie, które zatrzęsły rynkami kapitałowymi i wymagały wcześniej odpowiedniego przygotowania, tym razem comiesięczny zestaw z lokatami i kontami bankowymi pojawia się z małym opóźnieniem.

Na początek wypada odnotować zdobywający szerszą popularność trend automatycznego oszczędzania, które promuje coraz więcej banków. Jeśli nie umiesz w inny sposób zmobilizować się do oszczędzania, spróbuj tego.

No i dzisiaj RPP stwierdziła, że nie widzi potrzeby szybkiego podnoszenia stóp procentowych.

Teraz przejdźmy do zasadniczego pytania - które instytucje finansowe oferują obecnie najlepsze oprocentowanie?

50 mln zł (fot. NBP/Flickr)

Zaczynamy od najpłynniejszych środków, czyli kont oszczędnościowych oraz lokat jednodniowych.

Kliknij, aby powiększyć, stan na 5 marca 2013
W tabeli brak konta oszczędnościowego BNP Paribas (3,5%), ponieważ wymaga ona posiadania płatnego pakietu. Poza tym taką samą Lokatę Bumerang II  i na identycznych warunkach jak w Getin Online oferuje jeden z "klonów" Leszka Czarneckiego - Open Online.

Dodatkowo należy dołączyć rachunek oszczędnościowy elokacja SK banku z oprocentowaniem progresywnym:

Co oznacza oprocentowanie progresywne?

Załóżmy, że posiadasz 60 tys. zł. Twoje środki są oprocentowane następująco: pierwszy tysiąc 0%, nadwyżka do 25 tys. zł 2,6%, nadwyżka od 25 do 50 tys. zł 3%, i dopiero końcówka od 50 000,01 do 60 tys. zł na atrakcyjne 3,8%. Wynika z tego, że opłaca się przy większych kwotach.

Oprócz tego istnieje jeszcze dość skomplikowana lokata dwudniowa w Toyota Banku o nazwie "Mocny procent" (4,8? To nie taki mocny):


No i dorzućmy lokatę "na chwilę" w Idea Banku na 3% - do wyboru 7,14 lub 21 dni.

LOKATY 1-MIESIĘCZNE

Wśród lokat bez gwiazdek panuje kompletna posucha. Wystarczy napisać, że najlepsza płaci zaledwie 2,7% - lokata internetowa w Meritum Banku (od 1000 zł). Zakładanie jej kompletnie nie ma sensu, skoro nawet w tym samym banku znajdziesz konto oszczędnościowe na 3% i na dodatek środki są cały czas do Twojej dyspozycji, bez groźby utraty odsetek.

Minimalnie więcej otrzymasz w SK banku: 2,8 %, ale oprocentowanie zmienne.

Wśród promocyjnych ofert wyróżniają się dwie:

Kliknij, aby powiększyć, stan na 5 marca 2014 r.
Należy jedna zauważyć, że korzystniej skorzystać z tej samej oferty Idea Banku w dłuższym wariancie - na 3 miesiące.

LOKATY 2-MIESIĘCZNE

Tu widzimy podobną sytuację jak w przypadku poprzedniej grupy. Najwyższe oprocentowanie bez gwiazdek na lokacie dwumiesięcznej znajdziesz w SK banku (Interlokata Standard) i wynosi ono zaledwie 2,85% w skali roku (3% dla oprocentowania zmiennego).

Dlatego trzeba przyglądać się innym ofertom:

Kliknij, aby powiększyć, stan na 5 marca 2014 r.

 LOKATY 3-MIESIĘCZNE

W tym przypadku na czele znajdziemy Getin Online - Lokata Party 3,3% oraz SK bank - Interlokata Standard 3,3% (3,5% dla oprocentowania zmiennego), a następnie neoBank z lokatą promocyjną 3,2%.

Nowi lub regularni klienci banków kuszeni są nieco większymi odsetkami:

Kliknij, aby powiększyć, stan na 5 marca 2014 r.
Wypada też dostrzec "Lokatę Powitalną" w SKOK-u Kujawiak: 4,5%, maksymalnie 20 tys. zł. Niestety przystąpienie do Kasy wiąże się z opłatami i wiele zależy od późniejszej oferty depozytowej danego SKOK-u.

Do tej pory zdecydowany lider rynku - SKOK Wołomin w lutym dwukrotnie ciął procenty i nowi klienci nie mają powodu do wielkiego entuzjazmu. Przykładowo trzymiesięczna "Lokata Nowa z ROR 2014" oferuje jedynie 3,4%, na dodatek ze zmiennym oprocentowaniem. Jeśli chcesz stałe, otrzymasz zaledwie 3,2%.

Trochę lepiej są traktowani starzy klienci - 4% na 3 miesiące (oprocentowanie zmienne).

Na pociechę pozostała mi otwarta w listopadzie lokata rentierska (teraz 5,7%).

Nieoficjalnie SKOK Wołomin przyznaje, że został zalany gotówką, a wcale jej nie potrzebuje aż tak wiele.

Natomiast powinienem wspomnieć o częstych krótkotrwałych promocjach w grupie banków Leszka Czarneckiego z oprocentowaniem w granicach 3,4-3,6%.

LOKATY 6-MIESIĘCZNE

Wśród lokat "bez haczyków" lideruje FM Bank: Lokata Spinająca 3,51% od tysiąca złotych. Potem jest Getin Online i Lokata Zimowa na 3,4% oraz Meritum Bank z lokatą internetową na 3,4%, Podobne warunki są w SK banku na Interlokacie Standard (3,6% dla oprocentowania zmiennego).

FM Bank daje nieco więcej na Lokacie PRO: 3,61% - wymaga ona założenia rachunku.

W SK banku płacą nawet 3,8% na eLokacie 24, ale tu pojawia się oprocentowanie zmienne.

Tak samo jak w przywoływanym wcześniej SKOK-u Wołomin, gdzie jedynie starzy klienci mają konkurencyjne warunki: 4,2%.

LOKATY 12-MIESIĘCZNE

Tu widzimy rywalizację FM Banku z Idea Bankiem. Ten pierwszy proponuje 3,65% na Lokacie Spinającej oraz 3,75% na Lokacie PRO (wymaga konta). Natomiast Idea Bank równe 3,6% na Lokacie Far Play i Lokacie Efektywnej.

Przy pewnej gimnastyce da się wycisnąć nawet 4,5% w Toyota Banku na Lokacie Aktywnej.

Do rozważenia pozostają też lokaty rentierskie w SK banku czy SKOK-u Wołomin. W tym drugim można też pokombinować z lokatą systematycznego oszczędzania.

Niestety, zmienne oprocentowanie oznacza dodatkowe ryzyko.

Banki usiłują przyciągnąć klientów do lokat długoterminowych, dwu czy trzyletnich. Jednak zamrożenie środków na tak długi okres na nieco ponad 4 procent rocznie wydaje się co najmniej dyskusyjne.

Jeśli znaleźliście jakąś ciekawą ofertę lub chcecie coś dodać, zapraszam do komentarzy.