czwartek, 1 sierpnia 2013

Najlepsze lokaty i konta bankowe sierpień 2013

Teoretycznie relatywnie niskie oprocentowanie najlepszych lokat i kont bankowych zniechęca do oszczędzania. Jednak niedawno GUS poinformował, że inflacja CPI spadła do najniższego poziomu w historii III RP: 0,2 proc. w skali roku. Oczywiście, nie wiemy, ile wyniesie ona w kolejnym roku, ale nawet jeśli nieco podskoczy, to i tak będziemy cieszyli się realnymi zyskami z lokat i kont oszczędnościowych, czasem dość pokaźnymi.

Poszukiwaczy większych zysków odsyłam do wpisów:
Jak zarobić 10 procent rocznie bez ryzyka?
Jaka była Twoja najlepsza inwestycja?

W dalszym ciągu 4,5 proc. wyciśniemy z lokat jednodniowych z grupy Leszka Czarneckiego:

1. Idea Bank Lokata Ping-Pong (1000-20 000 zł)
2. Getin Online Lokata Bumerang (1000-10 000 zł)
3. Open Online Lokata Bumerang (500-10 000 zł)

W sumie w ten sposób zbierzemy przyzwoite odsetki dla sumy kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Jednak sam nie korzystam z tego, ponieważ trzeba codziennie samodzielnie odnawiać te lokaty, co uznałem za zbyt dużą uciążliwość i po prostu podręczne pieniądze leżą u mnie na koncie oszczędnościowym w Meritum Banku na 4 proc. ( oprocentowanie gwarantowane do końca roku).

A gdzie jeszcze otrzymamy przyzwoite odsetki na koncie oszczędnościowym?

4 proc. oferuje nam Deutsche Bank (do 10 tys. zł)

Niestety, bank już zapowiedział obniżkę od 25 września:Poza tym trzymiesięczną promocję dla nowych klientów organizuje BGŻOptima: Konto na Start płaci 4 proc. miesięcznie (do 20 tys. zł).

Skoro jesteśmy przy nowych, dorzućmy do propozycji debiutanta: do 23 sierpnia Expander promuje miesięczną Lokatę Wakacyjną na 5,7 proc. (lokata jest zakładana w Meritum Banku).  Maksymalna kwota lokaty wynosi 25 tys. zł, a minusem jest konieczność wizyty w oddziale Expandera.

Cały czas nowi klienci mogą korzystać z propozycji w Getin Online i Idea Banku. 5,5 proc. na 3 miesiące wygląda atrakcyjnie. Jednak górna granica (10-20 tys. zł) oraz fakt, że większość Czytelników zapewne miała lub ma lokaty w "klonach" sprawiają, że wiele osób ich już nie założy.

W takim razie dorzućmy Noble Bank. Lokata na Otwarcie II na 3 miesiące oferuje 5,25 proc. dla środków od 50 do 100 tys. zł oraz 5 proc. od 100 do 250 tys. zł. Uwaga na horrendalną opłatę za prowadzenie konta: 99 zł miesięcznie, z której najłatwiej się wywinąć przelewając na konto co miesiąc 12 tys. zł.

Dlatego znacznie większym zainteresowaniem cieszy(-ł) się nowy twór Leszka Czarneckiego: Lion's Bank i jego trzymiesięczna lokata na  5,5 proc. (od 50 do 100 tys. zł).

Wymaga ona wizyty w oddziale i pewnej asertywności - więcej we wpisie i komentarzach:

Lion's Bank wita lokatą na 5,5 proc.

Uwaga! Nastąpiła zmiana. Od 18 lipca lokata jest tylko na 50 dni i podniesiono widełki do zakresu 100-200 tys. zł. 


Nad czym jeszcze warto się zastanowić?

Nad lokatami w SK Banku (uwaga - zwykle oprocentowanie zmienne) oraz ofertą SKOK-ów.

Najatrakcyjniejszy z nich SKOK Wołomin bije banki procentami na głowę i zapewnia o swojej dobrej kondycji finansowej. Przypominam, że SKOK-i wejdą do systemu BFG 29 listopada. Więcej na ten temat:
.
KNF znowu alarmuje, a SKOK Wołomin kontruje i oferuje nowe lokaty

Zwracam też uwagę na powszechną demagogię w mediach mainstreamowych, które często próbują zrobić ze SKOK-ów coś w stylu Amber Gold.

A co powiecie na to?

Tak, to wstydliwy temat, ale poważna "Rzeczpospolita" przez długi czas miała za partnera właśnie Amber Gold.

Co więcej, te same media bardzo chętnie przyjmowały wielkie reklamy Amber Gold i pieniądz im nie śmierdział (tak samo jak Józefowi Bąkowi). Ba, wydawca "Wprost" i "Businessweek'a" do końca bronił Marcina P..

Ciekawe też, że setki milionów z Amber Gold rozpłynęły się w powietrzu i szukaj wiatru w polu...

Na tym blogu już w zimie 2010 roku wskazywałem na możliwy przekręt:

Jeśli wierzysz w takie bajki, jak ta sprzedawana przez Amber Gold, jesteś idealnym celem polujących na jeleni i czas się obudzić, zanim stracisz pieniądze.
 

Dlatego nie porównujmy legalnie działających w wielu krajach na całym świecie unii kredytowych do sprytnie zbudowanej piramidy finansowej.

Natomiast inną sprawą jest fatalna kondycja wielu Kas, co wytyka KNF. Właśnie w jednej z nich pojawił się zarządca komisaryczny. Zapewne czeka nas więcej takich atrakcji i dlatego sam założę kolejne lokaty w SKOK-u Wołomin dopiero w grudniu.

Dlatego nie uważam, aby sensowne było lokowanie tam oszczędności całego życia, zwłaszcza przed wejściem Kas do systemu BFG (w międzyczasie działa fundusz stabilizacyjny). Jednak nie odrzucajmy SKOK-ów tylko dlatego, ze są na celowniku banków i ich reklamobiorców.