środa, 1 maja 2013

Najlepsze lokaty i konta bankowe maj 2013

Nowy miesiąc zacznę od informacji, że od 1 maja BGŻOptima delikatnie obniża oprocentowanie na koncie oszczędnościowym i wynosi ono teraz 4 proc. (poprzednio 4,1 proc.). Z kolei na początku ubiegłego tygodnia schudły odsetki w Meritum Banku (KO płaci 4,2 proc.), a Deutsche Bank zapowiedział, że 6 proc. na koncie oszczędnościowym będzie obowiązywać tylko do 20 czerwca (więcej we wpisie "Kolejne konta oszczędnościowe gubią procenty. Polacy ruszą do SKOK-ów?").

Wśród kont oszczędnościowych można wyróżnić jeszcze ewentualnie Konto SuperOszczędnościowe w Citi Handlowym, które daje solidne 5 procent (saldo rachunku do 50 000 zł). Jednak trzeba mieć wpływ na rachunek 1500 zł lub wykonać operacje kartą płatniczą za 500 zł miesięcznie. Jeśli nie spełnimy tego wymogu, zapłacimy aż 30 zł kary.

Moim zdaniem lepiej wykorzystać swoje wpływy na konto nieco inaczej, bardziej efektywnie.


Przypomnę kilka propozycji z niedawnego artykułu.

1. BZ WBK

2. BGŻ Konto z Premią

3. Bank Millennnium Dobre Konto

4. Alior Bank Konto Rozsądne

Poza tym uczulam na plany bankowców, którzy chcą w tym roku zwiększyć zyski z tytułu opłat i prowizji. Dlatego warto wcześniej pozbyć się niepotrzebnych kont.

Co do lokat, sytuację na rynku dość dobrze odzwierciedla aktualna promocja w Idei: lokata na 3 miesiące Długi Weekend "kusi" oprocentowaniem 4,3...

Trudno też ekscytować się kosmetycznymi podwyżkami oprocentowania niektórych lokat w FM Banku. Nieco ciekawsze lokaty oferuje SK Bank (a inne można obejrzeć w jakieś wyszukiwarce - przykładowa).

Natomiast cieszy szybko zbliżające się wejście SKOK-ów do systemu gwarancyjnego BFG. W takim wypadku banki nie będą miały wiele kontrargumentów dla lokat płacących kilka punktów procentowych więcej (przykład na 6,7 proc.). A jest o co walczyć - depozyty gospodarstw domowych w Polsce przekraczają 500 mld zł.