niedziela, 14 kwietnia 2013

SKOK Wołomin proponuje nową lokatę. Kto się skusi? A może jednak bank?

Ostatnie zamieszanie wokół SKOK-ów na pewno nieco nadszarpnęło ich bazę depozytową. I nic dziwnego, że pojawiają się nowe oferty, znacznie ciekawsze niż w tradycyjnych bankach.

SKOK Wołomin zaproponował teraz trzymiesięczny depozyt, który nazywa się Lokata Promocyjna.

Jakie są jej warunki?

Przy wcześniejszym zerwaniu otrzymamy tylko 10 proc. odsetek.

Przypominam, że SKOK-i są organizacjami, do których trzeba przystąpić spełniając określone warunki - w tym wykupienie udziału (po wycofaniu się do zwrotu) za 30 zł, wpisowe 39 zł, składkę na stowarzyszenie 5 zł oraz wkład członkowski za 1 zł (do zwrotu). W sumie 75 zł (do odzyskania 31 zł).

Dlatego dla jednorazowej lokaty dla niedużej kwoty nie ma to większego sensu.

Natomiast pojawia się też inna niedogodność - przelew na zewnątrz kosztuje nas 0,5 proc. (nie mniej niż 2,5, nie więcej niż 6 zł).

Od lat korzystałem z tej oferty i pisałem o tym wielokrotnie na blogu. Teraz jednak sam czekam z powrotem z oszczędnościami na ostateczne przejście SKOK-ów do systemu BFG (warto śledzić stronę KNF).

Tymczasem, jeśli chodzi o konkurencyjną ofertę lokat trzymiesięcznych, w bankach jest bardzo, bardzo słabo. Najwyżej oprocentowaną lokatę, ale tylko dla nowych klientów (maksymalnie 20 tys. zł) daje Meritum Bank płacący 5,5 proc. Nieco mniej nowym proponuje BGŻOptima (5 proc.) A już naprawdę rozśmieszył mnie swoją tajną ofertą dla wybranych klientów Idea Bank:


Może byłoby to i zabawne, ale w tej chwili nie ma lepszej oferty lokaty trzymiesięcznej w banku dostępnej dla wszystkich (nie tylko nowych). Na dodatek Idea Bank przyjmuje depozyty od... 50 tys. zł w górę (więcej na stronie banku). Zwracam uwagę, ze promocja jest ważna niby tylko do 14 kwietnia, ale bardzo często w bankach Leszka Czarneckiego stosuje się ten sam trik marketingowy i potem przedłuża promocję, aż do nazbierania zakładanego poziomu depozytów.

Lepszym pomysłem jest moim zdaniem wykorzystanie kogoś z domowników do założenia innej lokaty w Idea Banku, czyli miesięcznej "Lokaty Na Dobry Początek" oprocentowanej 6% w skali roku (tylko dla nowych).

Sam wybrałem jako poczekalnię konta oszczędnościowe (więcej o nich we wpisie Najlepsze lokaty i konta bankowe kwiecień 2013).

Poza tym możemy zauważyć z nowości, że Toyota Bank przedłuża promocję "Lokaty na Dzień Dobry" do 29 kwietnia zmniejszając jej oprocentowanie do 6%. Jej największą wadą jest konieczność codziennego jej przedłużania (maks. 3 x 5000 zł).

A jeśli ktoś szuka (czasem na siłę) czegoś optymistycznego, zacytuję kawałek komunikatu NBP: "Spodziewaną przez badanych średnią stopę inflacji w najbliższych 12 miesiącach określono na 1,6 proc." Jeżeli wierzysz w takie liczby, wtedy realnie nadal będziesz zarabiać nawet na coraz niżej oprocentowanych depozytach...

No i dodajmy, że trzymanie się naszej waluty (wliczając lokaty), a nie złota czy srebra było w ostatnich dniach/tygodniach całkiem sensownym pomysłem  Natomiast jutrzejszy start nowego systemu na GPW może wreszcie spowoduje wyczekiwany wzrost obrotów i zainteresowania warszawską giełdą?