czwartek, 22 grudnia 2011

Które spółki będą wyciągane za uszy na koniec roku?

Do końca roku zostało niecałe sześć sesji giełdowych i zbliża się czas podsumowań dla mniejszych i większych inwestorów.

Warto na pewno na bieżąco prowadzić dziennik transakcji i zapisywać swoje uwagi na ich temat (czy trzymałem się założeń/systemu, a jeśli nie- dlaczego? itd.).

Jednak być może jest to też okazja do dodatkowego zarobku.

Jakich akcji powinniśmy szukać?


Przede wszystkim raczej powinny to być w miarę płynne małe i średnie spółki, ponieważ ich kursy łatwiej "podciągnąć" funduszom czy dużym inwestorom.

Najlepiej byłoby, gdyby ich wykres pokazywał trend rosnący choćby krótkoterminowy, ostatecznie boczny. Na pewno unikałbym łapania spadających noży,  "bo jest bardzo tanio" - ktoś sprzedaje, widocznie rynek wie więcej ode mnie.

Szukajmy akcji, gdzie istnieje jakiś motyw do  podniesienia wyceny na koniec roku.

Przejdźmy do konkretnego przykładu.

Sam posiadam właśnie te akcje w portfelu IKE (co prawda ledwie tysiąc sztuk o wartości 2,2 tys. PLN, ale dla uczciwości trzeba podać takie zastrzeżenie). Nikogo nie chcę zachęcać do bezmyślnego naśladownictwa, tylko posługiwania się podobną logiką w samodzielnych poszukiwaniach.

Taki motyw znajduje się w akcjach ABC Data, ponieważ ich kurs bezpośrednio wpływa na wycenę i wynik finansowy funduszu MCI, dla którego akcje ABC Data są najważniejszym składnikiem portfela (30%).

Widać to zresztą w działaniach MCI wobec spółki. Kilka miesięcy temu wymieniono zarząd. 16 grudnia ABC Data rozpoczęła skup akcji, a prezes trąbi o rekordowych wynikach (30 listopada najlepszy dzień w historii firmy pod względem sprzedaży.

Sam fundusz MCI ogłosił dziś korektę prognozy wyników na 2011 rok i między innymi pisze tak:

"Zarząd szacuje, że wynik netto Spółki za rok 2011 wyniesie ok 3 mln zł a wielkość wskaźnika aktywów netto na akcję (NAV/akcję) będzie wynosić ok. 8,6 zł/akcje przy założeniu kształtowania się kursu ABC Daty SA, największego aktywa grupy kapitałowej MCI Management SA stanowiącego ok 30% wartości aktywów grupy, na poziomie z kursu zamknięcia z dnia 21 grudnia 2011 czyli 2,23 zł.".

Czy pogodzi się z aktualnym kursem?

Może tak, może nie.

 


W ubiegłym roku ABC Data 23 grudnia na zamknięciu kosztowała 3,92 zł za akcję, a na koniec roku 4 złote, więc był to zysk dość symboliczny. Jednak uważam, ze są spore szanse przynajmniej na powtórkę.

Proponuję przeprowadzić kilka takich analiz i wybrać spółkę.-i, które mają największe szanse na dobry ostatni tydzień roku. W końcu w przypadku ABC Daty głównym minusem jest spadkowy trend długoterminowy.