wtorek, 3 maja 2011

Najlepsze lokaty i konta bankowe maj 2011

Weekend majowy nieuchronnie zbliża się do końca, więc pora pomyśleć co zrobić z oszczędnościami, które - mam nadzieję, regularnie generuje większość czytelników bloga.

Tradycyjnie zaczynamy od bezpiecznej części czyli szukamy banków, które oferują najlepsze lokaty i konta w maju 2011 roku.

Z lokatami jest wciąż dość słabo i trudno ekscytować się promocją w klonach banków z grupy Leszka Czarneckiego. Tym razem pojawiła się Lokata Majówka w Getin Online oraz Open Online.


Jej oprocentowanie wynosi 4,63% netto w skali roku i oznacza to mniej więcej oczekiwany poziom inflacji w najbliższym roku.

Wynik da się poprawić przez optymalizację - najlepiej wypada ona dla Konta Skarbonkowego - dzięki złotówce premii (kwota optymalna 1064,26 zł) skacze ono do 5,17% w skali roku.

Dla Open Online wynosi ona 512,42 zł i przynosi nam niespełna 5% rocznie.

Jednak wnioski należy składać jeszcze tylko dziś (czas na przelanie pieniędzy- standardowe 14 dni), a potem trzeba czekać na kolejną promocję, która pojawi się zapewne dość szybko.

Kto się spóźni i na przykład przeczyta ten wpis jutro czy pojutrze, może skorzystać z innego banku z tej samej grupy. Idea Bank oferuje podobne warunki na Lokacie Idealnej. Kwota optymalna dla lokaty 3m taka jak w Getin Online, ale nie ma złotówki bonusu.

Znacznie atrakcyjniejsza jest w tym banku Lokata Przedsiębiorcza oraz Lokata na Start w Getin Online.

Obie można założyć tylko raz, a pierwszą z nich dedykuje się prowadzącym działalność gospodarczą.

W kwietniu wypada odnotować pojawienie się w Banku Pocztowym lokaty półrocznej z codzienną kapitalizacją odsetek na 4,81% netto z możliwością podkręcenia odsetek do 5,13% (więcej tutaj).

Z kontami oszczędnościowymi jest niestety coraz gorzej i banki albo obniżają oprocentowanie , albo utrudniają dostęp do pieniędzy - przypadek nowych kont oszczędnościowych w Polbanku (ten ostatni prawdopodobnie daje teraz najwyższe oprocentowanie 4,75% netto - pomijając dziwaczny BNP Paribas Fortis).

Syntetyczne zestawienie lokat i kont bez Belki tradycyjnie sporządził też Marek.

Moim zdaniem znacznie efektywniej środki możemy wycisnąć z banków w nieco odmienny sposób niż przez samo konto oszczędnościowe i dość mizerne odsetki z lokat:

1. Konto z Podwyżką w Banku BGŻ.
2. Dobre Konto w Banku Millennium
3. mTransfer z karty kredytowej w mBanku

PS

Zachęcam do dopisywania kolejnych punktów do tej listy.

Aktualizacja godz. 17:10

Jeszcze pominąłem lokatę dostępną w Getin Banku o nazwie Lokata Maja (dzięki gue) na 2 miesiące oprocentowaną 5,7% netto. Niestety można ją założyć do końca miesiąca wyłącznie w tradycyjnym oddziale (maksymalnie 7 sztuk) w zakresie od 1 tys. do 14 500 zł. Jeśli ktoś chce sobie podkręcić oprocentowanie - paczka 1056,58 zł daje nam 5,87% netto, czyli całkiem OK, gdyby nie ta wizyta w banku ...