czwartek, 6 grudnia 2007

Nie płać zbędnych podatków – nie daj się Belce!

Zbliża się koniec roku i warto zrobić porządki w portfelu. Pierwsza sprawa – nie daj się orżnąć na podatku giełdowym!

Jeśli masz jakiekolwiek akcje, na których jesteś w plecy, koniecznie wykonaj manewr ich rolowania w tym miesiącu. Sprzedaj je i od razu odkup, a dzięki temu zyskasz tarczę podatkową.

Weź pod uwagę prowizję oraz różnicę pomiędzy kursem sprzedaży, a kursem kupna – czyli tzw. koszty slippage. Ze względu na dość skomplikowany sposób ustalania praw własności papierów przez KDPW, masz czas w praktyce tylko do Świąt ( księgowanie d- 3). Możesz teraz pobawić się w odwrotnego spekulanta i czekać na dołek ze sprzedażą :), albo zaakceptować aktualne ceny rynkowe.

Nawet jeśli straciłeś w 2007, pamiętaj, że część straty będziesz mógł odliczyć w kolejnych latach. Podejrzewam, że politycy jak zwykle kłamią i nie będzie żadnego zniesienia „belkowizny” w 2009.

Sam jestem aktualnie na tracącej pozycji w złocie, czyli certyfikatach RCGLDAOPEN i mam zagadkę czy podlegają one ogólnym zasadom podatkowym. Myślę, że tak i jeśli nie wylecę na stoplossie to na pewno je zroluję w tygodniu przedświątecznym.

Dzięki temu wpisowi zmobilizowałem się do przeliczenia aktualnego zysku z GPW w 2007 (wliczając złoto) i wynosi on na dziś +3148,87 PLN, a zatem w kwietniu czeka mnie bolesna operacja wpłaty fiskusowi około 6 stówek ( odkąd piszę bloga moje inwestycje na GPW są opłakane, hmm, muszę nad tym sie zastanowić).

Nie kombinuj czasem z funduszami, bo podatek jest tam odprowadzany automatycznie i to często na zasadach bardzo niekorzystnych dla podatnika.
Jeśli jesteś ciekawy jak dokładnie liczy dany fundusz sprawdź, którą metodą księgowania się posługuje:

FIFO (ang. First In First Out) "pierwsze przyszło, pierwsze wyszło" - podatek płacony przy odkupieniu/zamianie jednostek obliczany jest w oparciu o zysk osiągnięty ze środków wpłaconych w pierwszej kolejności.

LIFO (ang. Last In First Out) "ostatnie przyszło, pierwsze wyszło" - jednostki, które były zakupione jako ostatnie, są sprzedawane w pierwszej kolejności.

HIFO (ang. High In First Out) "najwyższe przyszło, pierwsze wyszło" - pierwsze odkupywane są jednostki, które zostały zakupione po najwyższej cenie.

Źródło: http://bossa.pl/fundusze/

Przykładowo każda transakcja jest liczona oddzielnie i przy księgowaniu metodą FIFO jeśli np. kupiłeś jednostki przy kursach 50 i 120 danego funduszu, a aktualnie jest kurs 75, zapłacisz podatek od tych 50 mimo, że jesteś na minusie.

Warto rozważyć fundusze parasolowe, żeby uniknąć łap pazernego fiskusa dodatkowo karzącego Ciebie za inwestowanie.

Nasze kochane Państwo promuje raczej typ cwaniaczka, który zakłada „firmę”. Następnie kupuje na kredyt i odlicza sobie raty od podatku, by w końcu efektownie zbankrutować i nic nie płacić.

Inwestorzy nam niepotrzebni. To jakiś chory wymysł kapitalizmu. A jak chcesz pieniędzy, idź lepiej pożycz w banku na 20 % i nie wydziwiaj.