czwartek, 4 lipca 2013

Poniosłeś stratę na giełdzie? ING Securities zwróci prowizję

Jeżeli spojrzymy na samą suchą wartość indeksu WIG oscylującą wokół 45 tysięcy punktów, moglibyśmy teoretycznie uznać, że z naszą giełdą nie jest tak tragicznie (na przykład długoterminowa stopa zwrotu za ostatnie 10 lat wynosi ponad 180 procent):


Zwłaszcza, jeśli porównamy ją z dołkiem bessy osiągniętym w zimie 2009 roku.

Jednak najwięcej inwestorów zjechało po równi pochyłej widocznej na środku wykresu, zwabionych skutecznymi reklamami i własną chciwością na szczycie hossy. Teraz panicznie boją się strat i często nie chcą słyszeć ani o giełdzie, ani o funduszach, więc dobrym od strony marketingowej pomysłem jest akcja ING Securities:


Broker przez pierwsze cztery miesiące oferuje nowym klientom zwrot prowizji od transakcji, w których poniosą straty (jedynie zostaną obciążeni kosztami GPW oraz KDPW; odpowiednio - 0,20 zł + 0,033 proc. od wartości transakcji oraz 0,0035 proc. wartości transakcji, minimum 0,2, maksimum 3,5 zł).

Dodatkowo ING Securities proponuje nowym darmowe szkolenia i do końca roku bezpłatne prowadzenie rachunku. Więcej na stronie promocji.

No i teraz zadajmy sobie zasadnicze pytanie: czy to się opłaca?

Niespecjalnie.

Dlaczego?

Zwróćmy uwagę na tabelę prowizji:
W podstawowym wariancie opłata za transakcję wynosi 0,39 proc (mniej zapłacą studenci oraz członkowie SII).

Co więcej, prowadzenie rachunku kosztuje w standardzie 44 zł rocznie:

Dlatego promocję powinni rozważać głównie studenci lub członkowie SII, ewentualnie osoby, które podejrzewają, że niemal wszystkie ich ruchy giełdowe w trakcie promocji będą nieudane. 

A jaka jest alternatywa?

W tej chwili taniej wyjdzie korzystanie z usług platformy DB Makler (Deutsche Bank):
0,19 proc. za transakcję + (prawie) bezpłatny rachunek mogą skusić też część posiadaczy  popularnego eMaklera, gdzie płacisz standardowo 0,39 proc, czyli dwa razy więcej.

Czy w Deutsche Banku istnieje jakiś haczyk?

Tak, płatne przelewy do innego banku:


Aktualizacja 11:15: ustaliłem, że przy przelewach internetowych do innego banku prowizji nie pobiera się, co nie jest precyzyjnie przedstawione w TOiP.


Z kolei najtańszy broker od kontraktów terminowych AmerBrokers (4,9 zł za 1 FW20 na start) kasuje 3 zł za każdy przelew.

Jeżeli szukasz innego taniego maklera, bezpłatne przelewy i niskie prowizje znajdziesz w XTB: 0,25 proc. od akcji.

W DB Makler dochodzi minimalna opłata za przechowywanie papierów wartościowych:


Oczywiście i tak najważniejsze jest czy zarabiamy na giełdzie, czy tracimy, ale warto zacząć od najprostszych rzeczy, czyli maksymalnej obniżki płaconych prowizji.

Poza tym każdemu polecam posiadanie co najmniej dwóch rachunków w dwóch biurach, z różnych względów. Jednym z nich jest nierówne traktowanie klientów biur maklerskich w stosunku do klientów banków. Gotówka trzymana na koncie u maklera jest w stu procentach gwarantowana zaledwie do równowartości 3 tys. euro (więcej na ten temat tutaj).

Branża maklerska znajduje się w tarapatach (w tym roku zamknięto kolejne 18 tys. rachunków) i z jednej strony dbajmy o dywersyfikację środków, a z drugiej możemy zapewne liczyć na kolejne tego typu akcje, jak ta ING Securities.

No i jeszcze trzeba dodać, że oprócz samych cyferek liczy się też jakość obsługi i rzetelność danego biura - w tym przypadku od lat wskazuję na DM BOŚ.  A jeśli masz za sobą jakieś mniej lub bardziej ciekawe przygody z maklerami, zachęcam do podzielenia się nimi w komentarzach.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...