czwartek, 23 maja 2013

Zamiast akcji najmłodsi milionerzy wybierają namacalne aktywa. Cenią też... gotówkę

Od dwóch dekad U. S. Trust bada amerykańskich milionerów. W tym roku ankietowano 711. krezusów z płynnymi aktywami wartymi co najmniej 3 mln dolarów.

Jakie są najciekawsze wnioski?

Pierwszy jest taki: aż 75 proc. milionerów samodzielnie dorobiło się majątku, czyli tylko co czwarty bogacz odziedziczył fortunę. Na dodatek większość z nich pochodzi z klasy średniej i niższej.

Co interesujące, pryska też pewien mit o tak zwanym dochodzie pasywnym: najzamożniejsi czerpią z inwestycji mniej niż połowę dochodów, resztę zarabiają na bieżąco.

Zastanawia kontrast między poczuciem bezpieczeństwa, a posiadaną gotówką na koncie.

Aż 88 proc. czuje się bezpiecznie i uważa, że posiada wystarczające środki, aby zaspokoić swoje bieżące potrzeby (70 proc. przyszłe).

Równocześnie 56 proc. pytanych oznajmia, że posiada znaczne zasoby gotówki (pamiętajmy o bardzo niskich stopach procentowych i marginalnym oprocentowaniu kont bankowych w USA).

Dominują kobiety (65 proc.) oraz Generacja Y (69 proc.) - czyli przedział wiekowy 18-32 lata.

Intrygujący może być fakt, że pomimo rekordów wszech czasów na giełdzie w USA i licznych rekomendacji (bank Goldman Sachs, David Tepper...) zachęcających do kupna  akcji, najmłodsi milionerzy (Generacja Y) wybierają namacalne aktywa. Niemal  dwie trzecie z nich woli nieruchomości mieszkaniowe, ziemię rolną czy surowce (drewno).

 Najstarsi, pamiętający hossę lat 1982 -1999, myślą zupełnie odwrotnie.

Ciekawe co na to  młodzi Polacy? Też gromadzicie dużo gotówki na kontach i nie obchodzi was za bardzo giełda?

Bogaci lubią też kolekcjonować różne przedmioty (60 proc.). Najchętniej biżuterię i zegarki, sztukę oraz antyki.

Teraz przypomnę wpis z lutego, w którym David Merkel wskazał, że w większości wypadków najbogatsi drobili się nie na spekulacji giełdowej, tylko budując biznesy.

A polującym na miliony z rynków kapitałowych dużo do myślenia powinna dać konkretna informacja jak zarobić na foreksie 790 mln zł.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...