Od dwóch dekad U. S. Trust bada amerykańskich milionerów. W tym roku ankietowano 711. krezusów z płynnymi aktywami wartymi co najmniej 3 mln dolarów.
Jakie są najciekawsze wnioski?
Pierwszy jest taki: aż 75 proc. milionerów samodzielnie dorobiło się majątku, czyli tylko co czwarty bogacz odziedziczył fortunę. Na dodatek większość z nich pochodzi z klasy średniej i niższej.
Co interesujące, pryska też pewien mit o tak zwanym dochodzie pasywnym: najzamożniejsi czerpią z inwestycji mniej niż połowę dochodów, resztę zarabiają na bieżąco.
Zastanawia kontrast między poczuciem bezpieczeństwa, a posiadaną gotówką na koncie.
Aż 88 proc. czuje się bezpiecznie i uważa, że posiada wystarczające środki, aby zaspokoić swoje bieżące potrzeby (70 proc. przyszłe).
Równocześnie 56 proc. pytanych oznajmia, że posiada znaczne zasoby gotówki (pamiętajmy o bardzo niskich stopach procentowych i marginalnym oprocentowaniu kont bankowych w USA).
Dominują kobiety (65 proc.) oraz Generacja Y (69 proc.) - czyli przedział wiekowy 18-32 lata.
Intrygujący może być fakt, że pomimo rekordów wszech czasów na giełdzie w USA i licznych rekomendacji (bank Goldman Sachs, David Tepper...) zachęcających do kupna akcji, najmłodsi milionerzy (Generacja Y) wybierają namacalne aktywa. Niemal dwie trzecie z nich woli nieruchomości mieszkaniowe, ziemię rolną czy surowce (drewno).
Najstarsi, pamiętający hossę lat 1982 -1999, myślą zupełnie odwrotnie.
Ciekawe co na to młodzi Polacy? Też gromadzicie dużo gotówki na kontach i nie obchodzi was za bardzo giełda?
Bogaci lubią też kolekcjonować różne przedmioty (60 proc.). Najchętniej biżuterię i zegarki, sztukę oraz antyki.
Teraz przypomnę wpis z lutego, w którym David Merkel wskazał, że w większości wypadków najbogatsi drobili się nie na spekulacji giełdowej, tylko budując biznesy.
A polującym na miliony z rynków kapitałowych dużo do myślenia powinna dać konkretna informacja jak zarobić na foreksie 790 mln zł.
czwartek, 23 maja 2013
Zamiast akcji najmłodsi milionerzy wybierają namacalne aktywa. Cenią też... gotówkę
Napisane przez
Zbyszek Papiński
o godz.
15:54
Tagi bogaci, finanse osobiste, gotówka, milionerzy, U.S. Trust, USA